Pręgierz w Strzegomiu

Chciałam się przyznać do małego błędu, po macoszemu potraktowałam pręgierz w Strzegomiu, więc zanim ktoś mi zwróci uwagę, pragnę naprawić swój błąd. We wpisie o strzegomskim Rynku napisałam:

Moją uwagę na wstępie zwrócił pręgierz, gdyż koło niego zaparkowałam samochód. Lubię tego typu budowle, ale po głębszym zastanowieniu doszłam do wniosku, że to jedna z granitowych figur które zdobią rynek, a nie pręgierz. Zresztą popatrzyłam na starą pocztówkę tego miejsca, nie było tam pręgierza.

Więc przyznaje, to co napisałam to brednie.
Otóż straszna gapa jestem, gdyż u stóp pręgierza jest tablica informacyjna. Za wysoko chyba zadzieram głowę, że jej nie zauważyłam. Tablica ta informuje, że jest to replika starego pręgierza, który prawdopodobnie w końcu XIX wieku został rozebrany podczas przebudowy ratusza. Replika ta powstała w 2004 roku z inicjatywy miłośnika Ziemi Strzegomskiej Krzysztofa Kaszuba, który był także projektantem obecnego wyglądu, który de facto nie różni się wiele od uwiecznionego pręgierza na starej rycinie (postarałam się i ją także w ramach rekompensaty znalazłam).

O inicjatywie, w dość żartobliwym tonie, można przeczytać na stronie regionalnego portalu internetowego Twoje Sudety.

174707 Pręgierz w Strzegomiu
Pręgierz w Strzegomiu w 1830 roku

Zdjęcie podkradzione ze strony http://dolny-slask.org.pl/

Rynek w Strzegomiu 1 768x1024 Pręgierz w Strzegomiu
Strzegomski pręgierz w 2014 roku

Jak rzekł Seneka Starszy: Errare humanum est, in errore perservare stultum – błądzić jest rzeczą ludzką, trwać w błędzie – głupotą.
Pozdrawiam. 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.