Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej Wrocław

Niedawno rozgorzała się pewna dyskusja, że nic nie jest czarne albo białe. A sęk w tym, że moja ukochana Polska była jakiś czas temu nawet bardzo czerwona. Nie oceniam. Ba, nie przebaczam. Zaiste nie w mojej mocy jest przebaczać w imieniu tych, którzy zostali zdradzeni o poranku. A tylko przypominając mogę zachować pamięć. O ofiarach, po jednej i drugiej stronie. Nie możemy się wyprzeć tego sporego fragmentu historii, więcej, nie możemy, nie powinniśmy zapomnieć.

Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej Wrocław 2 Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej Wrocław

Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej Wrocław znajduje się na osiedlu Jerzmanowo tuż obok tamtejszego cmentarza. Jest to taki obelisk z urwaną górą, ale nie udało mi się dowiedzieć co było na górze, mimo że rozmawiałam z kilkoma osobami, które pamiętają pomnik w świetnym stanie.

Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej Wrocław 3 Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej Wrocław

Co więcej trudno zorientować się też czego dotyczy pomnik. Brak informacji, jak zawsze. Jedyną wskazówką jest symbol sierpa z młotem znajdujący się w tylnej części pomnika, sęk w tym że znalezienie tego wymagało ode mnie aż 2 podejść 😉 Za pierwszym razem nie uchwyciłam w kadrze, a nawet nie zauważyłam 😉

Może ktoś ze znajomych z Jerzmanowa, ma archiwalne zdjęcia tego niechlubnego miejsca?

Traktujcie ten pomnik jako ciekawostkę. Boli jedynie fakt, że miejsc pamięci czerwonoarmistów we Wrocławiu jest więcej niż pamięci Wojska Polskiego.

Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej Wrocław na mapie: