O tym jak z linii można zrobić atrakcję turystyczną – południk 17

Nie wierzycie, że ze zwykłej kreski na mapie można zrobić fajną atrakcję turystyczną? Wszystko jest możliwe! O taki południk zerowy w Greenwich, który wyznacza początek i koniec siatki kartograficznej kuli ziemskiej.  Wrocław też ma swoją linię południkową, z łaciny zwanej meridianą i na podstawie jednej kreski zbudowano ciekawą historię. Poczytajcie o południku 17.

Południk jest to umowna linia na siatce kuli ziemskiej łącząca bieguny północny z południowym. Odpowiada za wyznaczanie jednej ze współrzędnych geograficznych – długości geograficznej.  W zależności czy mówimy o łączeniu biegunów magnetycznych, geograficznych czy na mapie, to mamy odpowiednio południki magnetyczny, geograficzny i kartograficzny. 

Wrocławska linia południkowa, południk 17 °, jest jedyną taką linią w Polsce i jest to prawdziwy instrument astronomiczny. Nasza meridiana powstała pod koniec XVIII wieku i znajduje się w budynku Uniwersytetu Wrocławskiego, w Wieży Matematycznej – która jest niesamowitym punktem widokowym! Jej twórcą był Longinus Anton Jungnitz, niemiecki astronom i fizyk, twórca obserwatorium astronomicznego, znajdującego się we wspomnianej wieży.

południk 17 2 364x550 O tym jak z linii można zrobić atrakcję turystyczną   południk 17

 

Linia znajdująca się w wieży ma długość aż 15,4 m, co ze względu na niewielką powierzchnię pomieszczenia jest dość… niewyobrażalne. Choć linia nie idzie tylko na płaszczyźnie podłogi, bo w ciekawy sposób przechodzi w linię pionową!

południk 17 3 550x437 O tym jak z linii można zrobić atrakcję turystyczną   południk 17

Linia południkowa jest linią wyznaczoną na poziomym podłożu, na którą dokładnie w samo południe pada plamka światła słonecznego przechodzącego przez otwór nazywany gnomonem otworkowym. Linia południkowa jest zbudowana zawsze wewnątrz budynku – najczęściej wewnątrz wieży obserwatorium astronomicznego lub kościoła.

Niestety wrocławska meridiana nie jest jakoś specjalnie oznaczona, opisana. Setki osób przechodzi przez tę linię idąc na szczyt punktu widokowego bez żadnej refleksji. Szkoda.

południk 17 6 550x243 O tym jak z linii można zrobić atrakcję turystyczną   południk 17

Po 2006 roku przedłużono linię południkową we Wrocławiu o fragment przechodzący przez chodnik przed wejściem do Uniwersytetu (i do Wieży Matematycznej).

A żeby było ciekawiej prawdziwy dokładny południk 17 ° wcale nie przechodzi przez Uniwersytet Wrocławski, a przecina ulice Hallera, Legnicką i leci wprost na Most Milenijny, gdzie też znajduje się jego oznaczenie (utworzone w 2008 roku).

południk 17 4 506x550 O tym jak z linii można zrobić atrakcję turystyczną   południk 17

południk 17 5 550x364 O tym jak z linii można zrobić atrakcję turystyczną   południk 17

Nazwę Południk 17 nosi Dolnośląski Festiwal Podróżników organizowany co roku we wrześniu w Pasterce w Górach Stołowych, link do festiwalu http://www.17poludnik.pl/

One thought on “O tym jak z linii można zrobić atrakcję turystyczną – południk 17

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.