Zamek Krzyżacki w Malborku

Polska to piękny i różnorodny kraj! To przyciąga turystów z całego świata. Poznajcie polskie obiekty znajdujące się liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Historyczne centrum Krakowa

Krakowskie Stare Miasto zalicza się do najpiękniejszych polskich starówek. Jego piękno od setek lat doceniają liczni turyści. To właśnie ten obszar obejmuje najważniejsze zabytki i staje się najpopularniejszym celem wycieczek. Każdego roku odwiedza go 10 milionów turystów z całego świata.Warto również pamiętać, że historyczne centrum Krakowa było pierwszym polskim miejscem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kopalnie soli w Bochni i Wieliczce

W pobliżu Krakowa znajdują się kolejne miejsca, które znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mowa o dwóch kopalniach soli znajdujących się w Bochni oraz Wieliczce. Obecnie są miejscem bardzo popularnym wśród turystów, ale jeszcze w 2007 roku produkowały one sól kuchenną. Natomiast w 2010 roku zostały oficjalnie umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Te najstarsze kopalnie na świecie stanowią ogromną atrakcję. Na ich terenie znajdują się piękne posągi soli, a także podziemne jeziora. Natomiast ogromna kaplica może być miejscem różnych imprez, np. koncertów.

Warszawska starówka

Obecna stolica Polski również zachwyca! Jednym z najpopularniejszym miejscem wycieczek jest oczywiście Stare Miasto. Zostało ono zbudowane w XIII wieku, ale niestety w czasie II wojny światowej kompletnie zniszczone, a po długim czasie zostało zostało odbudowane. Obecnie trudno odróżnić oryginalne budynki od tych zrekonstruowanych. W efekcie warszawska starówka jest bardzo urokliwa i bogata niezwykłe kościoły, muzea i knajpki. Zostało to docenione i w 1980 roku została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednak ze względu na wartość zabytkową, ale przykład wyjątkowego pietyzmu w całkowitym odrestaurowaniu najstarszego fragmentu miasta.

Stare Miasto w Toruniu

Kolejna starówka, której nie mogło zabraknąć na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajduje się w Toruniu. Miasto, słynące z Kopernika i pierników, zachwyca również niezwykłą architekturą. Natomiast zdaniem UNESCO toruńska starówka jest „małym historycznym miastem handlowym, które w niezwykły sposób zachowuje swój oryginalny układ ulic i budynków, które zapewniają pełny obraz średniowiecznego stylu życia”. To sprawia, że miłośnicy średniowiecza nie mogą pominąć Torunia podczas planowania wyjazdów.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się również Zamek Krzyżacki w Malborku. Miejsce odwiedza rocznie ok. pół miliona turystów. Dlaczego ta budowla cieszy się taką popularnością? Jego zalety to nie tylko bogata historia! Warto wspomnieć, że budynek jest największym zamkiem na świecie. Zbudowany przez Krzyżaków w XIII wieku pałac nadal zachwyca wspaniałą architekturą. W dodatku znajduje się w malowniczej scenerii nad rzeką Nogat.

Hala Stulecia we Wrocławiu

Hala Stulecia to stosunkowo nowy budynek. Została ona zbudowana w latach 1911–1913 według projektu niemieckiego architekta i urbanisty Maxa Berga Wówczas Wrocław znajdował się pod panowaniem niemieckim, więc Berg został mianowany starszym urzędnikiem budowlanym miasta. Okrągły, betonowy budynek z największą na świecie betonową kopułą przetrwał II wojnę światową. Obecnie służy jako miejsce na imprezy i wystawy, a w 2006 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Ten park narodowy, położony na granicy z Białorusią, jest jednym z najstarszych w Polsce. To również jeden z ostatnich starożytnych lasów w Europie. Kompleks leśny oferuje turystom szlaki piesze i rowerowe, a także wycieczki z przewodnikiem. Jego unikatowość została doceniona nie tylko przez turystów. Puszcza Białowieska znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO już w 1979 roku.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here