Pociąg Amerika w Jedlinie-Zdrój

Jedną z najnowszych atrakcji Jedliny-Zdrój jest replika pancernego pociągu Adolfa Hitlera, który nosił kryptonim Amerika. Oryginalny pociąg składał się z około 8 z 25 (inne źródła podają, że 16) wyprodukowanych wagonów przeznaczonych dla hitlerowskich dygnitarzy.

Pociąg Hitlera Amerika Jednlina Zdrój 10 550x364 Pociąg Amerika w Jedlinie Zdrój

W Jedlinie-Zdrój znajduje się jeden wagon (plus wagon z działkiem przeciwlotniczym),jest to wagon konferencyjny 10252 Bln.

Pociąg Hitlera Amerika Jednlina Zdrój 9 527x550 Pociąg Amerika w Jedlinie Zdrój

Dlaczego właśnie ten? Jak wspomina koordynator projektu rekonstrukcji wagonu Łukasz Kazek w reportażu stworzonego przez TVN24:

(…) bo jeździł w 1939 roku po Polsce i to właśnie w tym salonie wódz III Rzeszy wydawał rozkazy dotyczące kampanii wrześniowej, bombardowania Warszawy i Wielunia
(http://www.tvn24.pl)

Jest to sensowne wytłumaczenie powodu rekonstrukcji właśnie tego wagonu.

Pociąg Hitlera Amerika Jednlina Zdrój 15 550x364 Pociąg Amerika w Jedlinie Zdrój

Wagon stoi tuż przy pałacu Jedlinka. Dlaczego właśnie tutaj?
Ostatnie odkrycia archiwalne potwierdzają fakt, że projekt budowlany Riese (w którego skład wchodzą tajemnicze podziemia w górze Osówka czy Włodarz, a pałac w Jedlince stanowił siedzibę zarządu całego zaplecza budowlanego) miał być kwaterą Hitlera. Jak stwierdza fakt wspomniany Łukasz Kazek, gdyby kwaterę ukończono, i w tych okolicach pociąg by jeździł.

Pociąg Hitlera Amerika Jednlina Zdrój 13 550x359 Pociąg Amerika w Jedlinie Zdrój

Prasowe źródła prawią, że zainteresowanie nową atrakcją jest duże. My zwiedziliśmy wagon z kilkoma grupami turystów, więc faktycznie w tym stwierdzeniu coś jest.

Pociąg Hitlera Amerika Jednlina Zdrój 1 550x364 Pociąg Amerika w Jedlinie Zdrój

Wagon zwiedza się z przewodnikiem, najpierw trzeba wysłuchać prelekcji, dotyczącej krótkiej historii kolei w okolicy, są też plansze informacyjne. Warto zagłębić temat, gdyż trasa kolejowa Wałbrzych – Kłodzko to naprawdę niezwykły projekt na tamte czasy. Poza licznymi wiaduktami (zobaczcie wpis o wiadukcie kolejowym w Ludwikowicach Kłodzkich) na trasie linii znajdują się aż 3 dwunitkowe tunele kolejowe, w tym  najdłuższy w Polsce tunel kolejowy pod Wołowcem Małym).

W samym wagonie czeka nas obejrzenie krótkiego filmu o pociągu pancernym Amerika.  Podczas zwiedzania nie lubię oglądać filmików, lecz ten wyjątkowo przykuł moją uwagę.

Pociąg Hitlera Amerika Jednlina Zdrój 5 550x364 Pociąg Amerika w Jedlinie Zdrój

Na koniec można spokojnie obejrzeć pomieszczenia, zrobić sobie zdjęcia.

Pociąg Hitlera Amerika Jednlina Zdrój 11 550x364 Pociąg Amerika w Jedlinie Zdrój

 

Pociąg Hitlera Amerika Jednlina Zdrój 12 550x201 Pociąg Amerika w Jedlinie Zdrój

Obok pomieszczenia konferencyjnego znajduje się bardzo ciasne pomieszczenie dla sekretarek. Część wagonu jest jeszcze niedostępna dla zwiedzających, prace adaptacyjne cały czas trwają, a zapach drewna aż drażni nos 😉

Pociąg Hitlera Amerika Jednlina Zdrój 8 550x364 Pociąg Amerika w Jedlinie Zdrój

Pociąg Amerika możemy oglądać codziennie w godzinach 10:00-18:00, bilety kosztują 8zł/10zł (U/N), lub przy zwiedzaniu łączonym ze zwiedzaniem pałacu Jedlinka 16zł/20zł (U/N).

Pociąg Hitlera Amerika Jednlina Zdrój 6 456x550 Pociąg Amerika w Jedlinie Zdrój

Można spokojnie zwiedzić z dziećmi, choć maluszek może się trochę nudzić. Atrakcja nie jest dostosowana dla osób na wózku inwalidzkim.

 

One thought on “Pociąg Amerika w Jedlinie-Zdrój

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.