Perła Manieryzmu w Żórawinie

Jest taka mapa „Atrakcje Dolnego Śląska” (starsze wydanie niż w linku), na której narysowane i podpisane są niektóre zabytki regionu. Czasem się tą mapą posiłkuję, gdy jadę w jakieś miejsce bez skonkretyzowanego celu. Przyznam szczerze, że czasem ciekawych rzeczy się z niej dowiaduję, więc z racji odwiedzin w Żórawinie znalazłam na mapie zabytek podpisane Perła Manieryzmu.

Perła Manieryzmu 37 Perła Manieryzmu w Żórawinie

Do Żórawiny przyjechałam w ramach badań naukowych mojej Siostry, dziewczyna bada rzeki, a nasza Perła Manieryzmu stoi w widłach Żurawki, rzeki przepływającej przez Żórawinę, będącej przedmiotem badań Siostry 🙂 Ja Siostrze serdecznie współczuję bezpośredniego kontaktu z Żurawką, gdyż ja określiłabym to nazwą ściek.  Tak więc mamy Perłę Manieryzmu wśród woni zanieczyszczonej rzeki (kaczki mówią, że to lubią, a mówi Siostra, że Żurawka przy kościele ma ph  takie jak przy oczyszczalni ścieków).

Perła Manieryzmu 1 Perła Manieryzmu w Żórawinie
Widok zza wału

Wspomniana mapa ma to do siebie, że przedstawia zabytki nie zawsze dostępne, tak więc Perłę Manieryzmu zobaczycie jedynie z zewnątrz, gdyż udało mi się jedynie zlokalizować osobę, która posiada klucze do bramy i tę bramę zgodziła się dla mnie otworzyć. Natomiast wnętrza już nie, bo nie miała czasu na wyłączenie alarmów, czego w domu bożym nie rozumiem. A Wy serio wpuszczacie chętnie każdego niezapowiedzianego gościa do Waszego domu? 😉

Perła Manieryzmu 3 Perła Manieryzmu w Żórawinie
Szczyt wieży z oddali

Bo Perła Manieryzmu to dom boży, kościół Świętej Trójcy w Żórawinie. Swój wygląd zawdzięcza Adamowi von Hanniwaldt, właściciela Żórawiny, który stał się fundatorem przebudowy istniejącego kościoła w stylu manierystycznym. Manieryzm to kierunek w sztuce występujący pomiędzy renesansem a barokiem. W architekturze cechuje się swobodą w operowaniu klasycznymi elementami, powstałymi podczas surowego renesansu, zwiekszeniem ilości ozdób na fasadach budynków, powrotem do wież. Te cechy możemy odnaleźć w kościele Trójcy Świętej w Żórawinie.

Perła Manieryzmu 2 Perła Manieryzmu w Żórawinie

Perła Manieryzmu nie mała szczęścia w dalszym historycznym losie, podczas wojny 30-letniej została splądrowana, następnie została przejęta przez katolików, którzy nigdy nie doprowadzili do stanu jakim cieszyła się na początku swojego istnienia. Dopiero na początku ubiegłego stulecia ks. Paul Schmidt rozpoczął ratowanie świątyni i wówczas rozpoczęto prace konserwatorskie.

Perła Manieryzmu 7 Perła Manieryzmu w Żórawinie

Podczas II Wojny Światowej kościół nie ucierpiał, ale powojenne czasy i niedbałość o zabytek, sprawiły że kościół zaczął niszczeć, a cenne wnętrze rozproszyło się po Polsce (trafiły do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Wrocławskiego Muzeum Archidiecezjalnego, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, a nawet do Muzeum Narodowego w Warszawie!)

W 1997 roku powstała Fundacja Perła Manieryzmu, która stopniowo przywróciła kościołowi świetność, co patrząc z zewnątrz się udało (minus mentalność/świadomość mieszkańców, że się ścieków pod własne okna nie wypuszcza). Fundacja działalność skończyła w 2004 roku. Jednakże mimo upływu 10 lat teren jest ładnie wykoszony, zadbany. Spacer w okół był przyjemnością zwłaszcza, że towarzyszyła mi Najmłodsza Dolnośląska Podróżnica – roczna siostrzenica Alicja, która była bardzo grzeczna i z zaciekawieniem przyglądała się, co ta ciotka robi 😉

Perła Manieryzmu 19 Perła Manieryzmu w Żórawinie
Mała Dolnośląska Podróżnica

Jak to w kościołach bywa, nie zabrakło lapidarium, w żórawińskim wydaniu rozproszonego wokół kościoła:

Na mnie zrobiły wrażenie detale:

Oraz brama do zakrystii. Przypomniała mi była bramę wejściową do zamku Grodno 🙂 I druga bez lwów:

A najlepsze były drzwi do kościoła z pentagramami:

Perła Manieryzmu 29 Perła Manieryzmu w Żórawinie

Kościół robi niesamowite wrażenie, w pierwszym momencie myślałam, że to przerobiony na kościół zamek. Zdjęcia absolutnie nie oddają tego, co tam naprawdę zobaczyłam.

Perła Manieryzmu – kościół Trójcy Świętej w Żórawinie na mapie:

Loading map...

loading Perła Manieryzmu w Żórawinie

I na koniec, tak wyglądam jak pomagam badać Siostrze rzeki 😉 Zdjęcie z archiwum, kiedy byłam piękna i młoda 😉

Dolnośląska Podróżnica 1 Perła Manieryzmu w Żórawinie
Badaczka dolnośląskich rzek

No i na zupełny koniec, zdjęcia (poza ostatnim robiłam Pentaxem Siostry, nie chcę Pentaxa 😉 więcej obróbki niż to tego warte 😉

2 thoughts on “Perła Manieryzmu w Żórawinie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.