Park Pokoju Nadolice Wielkie

Czy nad krzyżami trzeba być cicho?

W Parku Pokoju Nadolice Wielkie, pod którego nazwą kryje się cmentarz. Niezwykły cmentarz. Cmentarz esesmanów, także tych, którzy byli strażnikami w obozach zagłady, na ten przykład w Auschwitz. Albo soldaci z brygady SS Dirlewanger. Wiecie co to byli za ludzie? Poczytajcie w linku tutaj.

Park Pokoju Nadolice Wielkie 11 550x413 Park Pokoju Nadolice Wielkie

70 lat po wojnie

70 lat po zakończeniu II Wojny Światowej między mogiłami katów, morderców, gwałcicieli, między krzyżami, symbolami cierpienia i zwycięstwa, między Niemcami składającymi hołd swoim zmarłym przodkom, bohaterom, nie obchodzi mnie kim zmarli byli dla żyjących, między zniczami, wieńcami za własnymi plecami usłyszałam niecenzuralne słowa o mojej budowie ciała, oraz o tym co można byłoby ze mną zrobić, wśród radości. Usłyszałam te słowa od tych, którzy powinni czuwać nad moim bezpieczeństwem, kiedy ja śpię. Od żołnierzy Wojska Polskiego…
Nie życzę sobie i Wam słuchać takich słów w takim miejscu. Ot psikus historii.

Park Pokoju Nadolice Wielkie 10 413x550 Park Pokoju Nadolice Wielkie

i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy
przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie
Z. Herbert

Nie przebaczam, nie moja to działka, mam dość radykalne poglądy w tym temacie. Jednak Dolnośląski Podróżnik, to nie miejsce na takie treści. Oceniła już ich historia i oceniać będzie póki pamięć zostanie. Chcę jedynie opisać to miejsce, czy ku przestrodze, czy ku informacji. Takich cmentarzy wszak w Polsce jest kilka. Gdańsk (obecnie w budowie), Joachimów – Mogiły, Kraków, Siemianowice Śląskie, Mławka, Modlin, Stare Czarnowo (obecnie projektowany), Poznań, Przemyśl, Puławy i Północny Cmentarz w Warszawie. Oraz Nadolice Wielkie.

Park Pokoju Nadolice Wielkie 2 550x413 Park Pokoju Nadolice Wielkie

Kiedy powstał Park Pokoju Nadolice Wielkie?

Na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia Ludowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi sprawuje opiekę nad grobami i pomnikami wojennymi w Polsce. W Nadolicach Wielkich, tuż za granicami Wrocławia powstaje cmentarz zajmujący powierzchnię trzech hektarów. Oficjalne otwarcie parku nastąpiło 8. listopada 1998 roku. Od tego czasu złożono tu szczątki ponad 12,5 tysiąca ekshumowanych żołnierzy z terenów Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Cmentarz czy Park Pokoju Nadolice Wielkie? 

Cmentarz, park… Dwa w jednym. Pomiędzy mogiłami posadzonych jest ok. 600 drzewek, jarzębin, klonów i dębów. Każda z tabliczką fundatora parku – cmentarza. Taka tabliczka kosztuje 250€.

Park Pokoju Nadolice Wielkie 9 413x550 Park Pokoju Nadolice Wielkie

Jest też brama, z wieżyczką. Taka przypominająca bramy obozów koncentracyjnych. A w tej bramie wystawa, tłumacząca czym jest park, opowiadająca o wymienionych wyżej cmentarzach. Są też książki z nazwiskami wszystkich pochowanych tu szczątków, oraz księga odwiedzin. Raczej dla odwiedzających cmentarz Niemców.

Park Pokoju Nadolice Wielkie 5 413x550 Park Pokoju Nadolice Wielkie

Jakie jest Wasze zdanie na temat takich miejsc?

Park Pokoju Nadolice Wielkie 4 413x550 Park Pokoju Nadolice Wielkie

Park Pokoju Nadolice Wielkie na mapie: