Park Miniatur w Kowarach

W latach 80-, 90-tych Kowary były przede wszystkim kojarzone z fabryką dywanów. Lata „sukcesu” się już skończyły, a tym samym upadła owa fabryka, a na jej miejsce powstała fabryka naczep. Obok niej (trzeba przejechać przez fabryczny teren, by dojechać) powstał Park Miniatur w Kowarach.

park miniatur w kowarach 1 768x1024 Park Miniatur w Kowarach
Logo Parku Miniatur

Atrakcja nie należy do najtańszych, ale czy jest warta obejrzenia? Zwłaszcza, gdy zna i odwiedziło się budynki, czy miejsca, które ogląda się teraz jako miniaturę, zauważa się różnice, niedociągnięcia… Mam sprzeczne uczucia. Tak jak i miałam za pierwszym razem, gdy byłam w tym miejscu jesienią 2010 roku. Szczerze mówiąc od tego czasu do dzisiaj niewiele się tutaj zmieniło. Nie zauważyłam nic nowego.  Opisy zabytków są krótkie i lakoniczne. I przyznam szczerze, tablice informacyjne psują kadr. Chciałoby się miniaturę wykadrować jak najbardziej realnie, niestety jak już w ułamku procenta to się uda na przeszkodzie staje tablica informacyjna.

Część z miniatur znajduje się w małym budynku, w którym poza tym że można obejrzeć miniatury, można także nabyć pamiątki. Znajdujące się tu miniatury przedstawiają między innymi wrocławski ratusz, czy mój ukochany pałac Kliczków. Niestety oświetlenie jest tutaj na tyle słabe, że zdjęcia moim sprzętem nie mają szans wyjść ładnie.

park miniatur w kowarach 14 768x1024 Park Miniatur w Kowarach
Budynek z miniaturami, w tle wrocławski ratusz

Natomiast zdjęcia z zewnątrz wychodzą dużo ładniej, zwłaszcza że pogoda sprzyja, mimo porannego deszczu. Wśród miniatur można zobaczyć pobliskie zabytki, takie jak wieżę rycerską w Siedlęcinie, czy Świątynię Wang w Karpaczu. Ale także zamek Czocha, zamek Książ, czy domki tkackie w Chełmsku Śląskim. Przy zamku Książ ze względu na zamiłowanie do tego obiektu zawiesiłam się trochę dłużej, tak że zostałam wręcz pogoniona aby iść dalej.

W Parku Miniatur poza zabytkami, wszędzie stoją wiklinowe jamniki, tak jak widać na wcześniejszym zdjęciu w logo znajduje się jamnik. Zupełnie nie wiemy jaki ma to związek z miniaturami. Nie wiemy też jaki ma to wszystko związek z naczepami…

Osobiście uważam, że lepiej dopłacić więcej do paliwa i pojechać zobaczyć zabytek w rzeczywistości, gdyż żadna miniatura nie odda charakteru, klimatu, a przede wszystkim piękna architektury.

Lubicie miniatury?

Park Miniatur na mapie:

Loading map...

loading Park Miniatur w Kowarach

13 thoughts on “Park Miniatur w Kowarach

 1. Nie wiem kiedy Ty tam byłaś, bo nie widzę nigdzie daty (niestety technologiczna oferma ze mnie), ja byłam w zeszłym roku latem – bardzo mi się podobało. Można było zwiedzać z przewodnikiem lub chodzić samemu. Przewodnik opowiadał o miejscach które widzimy na miniaturze, bardzo ciekawie (nie jestem fanem zwiedzania z przewodnikiem, zazwyczaj mnie oni nudzą, a tu wręcz przeciwnie). Historię z psem też opowiadał: Pies nazywał się Lumpi i chodził po terenie parku. Wszedł na jedną z miniatur i jak przechodził przez Bramę Wojanowską ktoś zrobił mu zdjęcie z takiej perspektywy, że wyglądał jak olbrzym przechadzający się ulicami Jeleniej Góry. Postanowili zrobić takie właśnie logo parku.
  Bardzo ciekawa strona!
  Pozdrawiam,
  Magda

  1. Rzeczywiście nie widać daty wpisu, dziś to poprawię 🙂 Natomiast w parku miniatur byłam 26 października 🙂 Zaproponowano nam jedynie dołączenie do przewodnika, który był na poziomie zamku Książ.

 2. Parki miniatur oglądam z ciekawością podobną oglądaniu karłów. Byłem, widziałem, podobało mi umiarkowanie już parę lat temu. Szkoda, że jak piszesz, nie rozwinęli się, bo miałem ich wczoraj odwiedzić, a zapewniali, że modelarze przez zimę zawsze parę miniatur tworzą. Właśnie wróciłem z Dolnego Śląska i nie doczekałem do otwarcia podobnego parku w … Kłodzku. Jeszcze 7 dni do otwarcia. Bliżej mnie i ciekawe co pokażą.
  http://minieuroland.pl/

 3. Nigdy nie byłem w żadnym parku miniatur. Może i lubię makiety, ale czy „stado” miniaturek ? Nie wiem. Dość znany tego typu park jest w Brukseli, ale tam są miniatury znanych obiektów z całej Europy jak nie świata. No, ale nadal istnieje pytanie – na ile to oddaje rzeczywistość.

 4. w sumie nigdy w takim parku nei byłam, jakoś nie mam potrzeby, chyba tak jak napisałaś – wolę pojechać i zobaczyć te zabytki na własne oczy 🙂 chociaż niektóre z tych miniatur są dość urocze

 5. Nie należy do najtańszych jak piszesz aż sprawdziłem ceny ale kilkanaście złotych wydaje się OK. Mogłyby być większe zniżki dla dzieci

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.