Pałac Żmigród

Północ Dolnego Śląska jest dla mnie taką trochę czarną kartą wiedzy terenowej, bardziej ciągnie mnie na południe, natomiast co jakiś czas zapuszczam się w północną część województwa. Zrobiłam kiedyś na fejsbukowej grupie Tajemniczy Dolny Śląsk plebiscyt jakie miejsce odwiedzić i padło stwierdzenie, że pałac w Żmigrodzie. Jak obiecałam, że pojadę, tak dokonałam dzieła. I powiem Wam, że jestem bardzo zadowolona.

W sobotni poranek spakowaliśmy Maję do auta i na spontanie ruszyliśmy z Wrocławia w kierunku Poznania, by odwiedzić własnie Żmigród. I było nam tak fajnie, tak bardzo podobała nam się mieścina, że na tym jednym wpisie opis odwiedzin Żmigrodu się nie skończy.

Ruiny żmigrodzkiego pałacu znajdują się tuż przy krajowej 5-tce relacji Wrocław – Poznań, nad samą Baryczą, tuż przy wyjeździe ze Żmigrodu. Pałac został zupełnie zmieniony w ruinę po zakończeniu II Wojny Światowej w 1945 roku, kiedy Armia Radziecka podpaliła pałac, który spłonął doszczętnie. Dopiero w latach 60-tych ubiegłego stulecia podjęto prace konserwatorskie, które ograniczono z powodu braku funduszy. Dopiero w 2006 roku udało się pozyskać środki unijne na modernizację ruin, choć i to nie poszło tak gładko, gdyż miejscowa ludność regularnie rozkradała materiał przeznaczony do renowacji. Ruiny, oraz park udało się udostępnić dla ruchu turystycznego w 2008 roku.

Pałac Żmigród 1 1024x752 Pałac Żmigród
Pałac w Żmigrodzie

Historia samego pałacu jest bardzo ciekawa, gdyż rezydencja od XVI wieku należała do Ulricha Schaffgotscha. Jest to na tyle ciekawe, gdyż Schaffgotschowie, to śląski ród arystokratyczny, który miał swój majątek w Cieplicach i należał do nich między innymi słynny Zamek Chojnik czy Gryf. Po wojnach szwedzkich rezydencja należała do Hatzfedów i w ich posiadaniu została do końca II Wojny Światowej.
Dziś o historii krótko, gdyż obok samej ruiny znajduje się jeszcze jeden obiekt, o którym chciałam opowiedzieć, w następnej odsłonie, gdyż na to zasługuje.

800px Schloss Trachenberg Sammlung Duncker Pałac Żmigród
Archiwalna rycina pałacu

Nam bardzo podobała się ta ruina, obok w miejscu, gdzie niegdyś stało jedno ze skrzydeł pałacu, urządzono ciekawą oranżerię.

Pałac Żmigród 3 767x1024 Pałac Żmigród
Wnętrze oranżerii

Z wierzchu z przodu ruina wygląda super, piękna elewacja.

Pałac Żmigród 2 1024x767 Pałac Żmigród
Pałac Żmigród – przód

Środek wygląda nieco inaczej…

I tył też trochę gorzej.

Wewnątrz ruiny pałacu znajduje się restauracja, z usług której nie skorzystaliśmy, gdyż znaleźliśmy świetny bar mleczny w centrum Żmigrodu, natomiast ponoć ma dobre recenzje.

Fajną atrakcją, jest możliwość wejścia na podest, z którego można obserwować ruiny z góry. Maja była zachwycona.

Obserwując wiele miasteczek i wiosek, które posiadają ruiny w różnym stanie i porównując je do zaadaptowania ruin w żmigrodzki sposób, myślę że to fajny pomysł na adaptację obiektu.

Pałac Żmigród na mapie:

Loading map...

loading Pałac Żmigród

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.