Pałac Wojanów

Tuż za rzeką od pałacu Łomnica, znajduje się drugi pałac Wojanów, większości Dolnoślązakom znany, pałac Wojanów. Kolejny pałac na naszej trasie, a że pałaców u mnie dużo, to nie wzbudził na mnie specjalnych emocji. Większe emocje we mnie budują ruiny, niż te pięknie wymalowane hotele i restauracje. Choć im też przecież uroku odebrać nie można. Ale zdecydowanie to nie moja bajka. Więc dziś krótko.

Pałac Wojanów 5 1024x767 Pałac Wojanów
Dolnośląskie Podróżnice 😉

Pałac jest neogotycki, w kształcie prostokąta o małej różnicy długości boków, więc prawie to kwadrat. W narożnikach ustawione są baszty i nam się te baszty spodobały, że postanowiliśmy sobie wejść do wewnątrz pałacu – hotelu i wspiąć się na górę. Udało nam się, ale okienko na samej górze było mleczne i nie do otwarcia. Nie mogłam księżniczką z warkoczami na wieży być. 😉 Udało mi się zrobić zdjęcie z niższej kondygnacji.

Pałac Wojanów 7 1024x767 Pałac Wojanów
Widok z Pałacu Wojanów

Sala balowa, ponoć duża i ładna, z klasycystyczną polichromią, też była zamknięta, nie potańczyłam, a bardzo lubię w pałacach tańczyć (tańczyłam sobie np. na Sali Książęcej w Lubiążu).
Obok pałacu jest ciekawy budyneczek, połączony z pałacem. Niegdyś była tam oranżeria.

Tak wygląda pałac ze wszystkich stron:

Za pałacem znajduje się park:

Ciekawostką jest, że podczas remontu w pałac uderzył piorun i spłonęło część pałacu, jak widać nadrobiono i tę stratę. Drugą ciekawostką jest fakt, ze podczas II Wojny Światowej znajdowała się tutaj kwatera dla robotników obozu pracy w pobliskiej papierni. Swoją drogą wydaje mi się, że chodzi raczej o budynki folwarczne, niż sam pałac, jak znam życie 😉

Jeśli odwiedza się wiele podobnych obiektów, to nie robią już takiego wrażenia…

Mnie natomiast najbardziej urzekła tablica informacyjna pod tytułem roboczym: „Zakaz srania psami”. Na tym się moje emocje związane z pałacem kończą. Dziś nawet nie pamiętam, co było wewnątrz pałacu.

Pałac Wojanów 1 1024x697 Pałac Wojanów
Zakaz srania psami

2 thoughts on “Pałac Wojanów

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.