Pałac w Gogołowie

W Gogołowie znajduje się pałac. Nie zamek, nie dwór jakie to informacje można znaleźć w sieci. Jest to pałac. I wiecie co, ten pałac to kompletna ruina. Taka, że przyległy do drogi fragment pałacu jest ogrodzony siatką i droga się zwęża w tym miejscu.

Pałac w Gogołowie 4 1024x767 Pałac w Gogołowie
Sypiąca się ściana

My Polacy powinniśmy się wstydzić, że takie budowle jak pałac w Gogołowie czy wspomniany przeze mnie wcześniej pałac w Wirach są w takim stanie. W czasach średniowiecznych mieścił się tutaj domek myśliwski. W XVI wieku na jego miejscu powstał renesansowy dworek, który ulegał licznym przebudowom, a główna modernizacja dworu , która zmieniła dwór w pałac miała miejsce w XVIII wieku. Po wojnie niestety zabudowania przypałacowe zamieniono w PGR, a w samym pałacu zakwaterowano pracowników. I niestety w latach 60-tych ubiegłego stulecia pałac został mocno zdewastowany. Obecnie kompletna ruina. Choć widać, że zamieszkana – przez pana Janusza, choć nie wiem jak można mieszkać bez prądu.

Pałac w Gogołowie to smutny świadek historii.

W okół pałacu w byłym PGRze znajdują się jakieś domki mieszkalne i gospodarstwa, ale za przeproszeniem gówno szambo płynie na ulicę, do stawiku.

Pałac w Gogołowie 5 767x1024 Pałac w Gogołowie
Płynące szambo

Obok pałacu znajduje się mały stawik otoczony murem, prawdopodobnie był to park jako element zespołu parkowo-pałacowego. Fotki nie mam.

Zespół pałacowo parkowy Gogołów Pałac w Gogołowie
Park w Gogołowie na archiwalnej pocztówce

Zdjęcia archiwalne pochodzą ze stron:
http://fotopolska.eu/
http://dolny-slask.org.pl/

Pałac w Gogołowie na mapie:

Loading map...

loading Pałac w Gogołowie

11 thoughts on “Pałac w Gogołowie

   1. Kask niewiele w zamku pomaga, raczej krucyfiks bym zabrał bo od kasku jest łupież. Byli już tacy co do zamku z dubeltówką przyjeżdżali, z wodą święconą, czosnkiem i krucyfiksem. Był też taki jeden co ze srebrnymi pociskami na wilkołaki chciał polować, co to one z Walimia miały w nocy podchodzić pod same okna. Być może nawet sam Jarecki kiedyś tam raczył się „Gogołówką” .

  1. Liczyłam raczej, że właśnie Ty się wypowiesz 🙂 😀
   Stanęłam pod drzwiami i krzyknęłam „Jaaaaneeeek!” ale nikogo.
   Co drugi poniemiecki dom jest tapetowany gazetami, tak uszczelniano ściany i… podłogi.

   1. Tak właśnie! Z duchami tam są dopiero historie! Ludzie o 3 w nocy przerażeni wyskakują przez balkon na koń prosto w „siodło” i zmykają w popłochu do domów! I nie wracają już nigdy. Te duchy Jankowe przeganiają złych ludzi, a dobrych do snu kołyszą upoiwszy wcześniej wybornym węgrzynem albo wyśmienitym miodem… 😛 Niektórzy uzbrojeni w dubeltówkę horyzontalną kal. 12/70 zgrzytając zębami odwiedzają Janka z egzorcyzmem na ustach. Tak tam strasznie! 😛 W skrócie: Wnętrza powalają klimatem, a właściciel jest bardzo fajnym hrabią! Bo naszym 😛

 1. Michalina, masz rację – jak można mieszkać bez prądu. No chyba nie można, bo wszyscy starożytni ludzie co żyli bez prądu to powymierali, tak było im bez tego prądu źle. No ale jak żyli Polacy na wschodzie 70 lat temu? Pewnie z tego braku prądu przyjechali na „ziemie odzyskane” .
  Bez prądu można żyć, są świeczki, jest ogrzewanie drewnem i studnia co bez prądu można w wiadrze wody przynieść. Żadne tam straszne rzeczy i w sumie nieodczuwalne, bo w zamkach twardzi ludzie mieszkają, a nie jakieś tam miętczaki. No i nasz Janek chyba wymieka, bo ma panel solarny i oświetlenie diodowe w gościnnym, ale dla gości, sam woli świeczki.

 2. Jest pełno ruin „zabytków” na naszych ziemiach, objęcie ich opieką konserwatorską o ile właściciel okaże się przedsiębiorczy i zasobny to przywraca się je do jako takiego wyglądu, inaczej doprowadzi je do kompletnej ruiny, kogo stać na kosztowne zabiegi, ekspertyzy, plany odbudowy by konserwator był kontent.
  Obopólnym rozwiązaniem będzie rozebranie ich zupełnie a środki na pseudo konserwację przeznaczyć na wybudowanie zgodnie z dzisiejszą sztuką budowlaną,
  To normalne i naturalna kolej rzeczy, coś się wali, aby na tym miejscu zbudować nowe lepsze coś co będzie przyciągać.

 3. W tym szaleństwie jest metoda. Postawmy w miejscu pałacu wieżowiec. Najlepiej z wielkiej płyty bo będzie tanio i solidnie. Albo lepiej szpital dla zdrowych inaczej gdzie Pani NIKE niewątpliwie powinna zasięgnąć opinii specjalisty.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.