Pałac w Chwalimierzu

Wiem, że bardzo lubicie czytać o dolnośląskich zamkach i pałacach. Zatem dziś opowiem Wam o jednym  z podwrocławskich pałaców (powiat średzki)  – pałac w Chwalimierzu. W pięknym otoczeniu przyrody, tuż nieopodal stadniny, znajduje się malownicza ruina, która obecnie jest tłem ognisk i imprez okolicznych mieszkańców.

Pałac w Chwalimierzu 12 550x413 Pałac w Chwalimierzu

Na szczęście dalsza dewastacja, ku pochwale mieszkańców, nie postępuje.

Pałac w Chwalimierzu 4 413x550 Pałac w Chwalimierzu

Jaka jest historia pałacu w Chwalimierzu?

Ponoć w XIII wieku znajdował się tu zamek obronny, to dzięki niemu rodzina von Kramstów osiedliła się tu w drugiej połowie XIX w. budując pałac w elektycznym stylu projektu Karla Schmidta, tego który zaprojektował ZOO i Wzgórze Partyzantów we Wrocławiu. Ta bajkowa budowla miała być zwieńczeniem bogactwa rodziny zbudowanego na fabrycznej działalności gospodarzy. Georg Kramst wraz z żoną Emmą mieli bowiem dobrze prosperującą fabrykę lnu w Świebodzicach. Pałac choć zbudowany ze zwykłej cegły klinkierowej miał wieżę zwieńczoną kopułą z platyny. Znajdowało się tam także wiele ciekawostek.

Pałac w Chwalimierzu 14 550x413 Pałac w Chwalimierzu

Budowla na dziedzińcu posiadała piękną fontannę, oraz punk widokowy z glorieta na skarpie z widokiem na krajobrazowy park w którym była np. bażanciarnia, stajnie i folwark.

Pałac w Chwalimierzu 13 413x550 Pałac w Chwalimierzu
Glorieta
Pałac w Chwalimierzu 19 413x550 Pałac w Chwalimierzu
Glorieta od dołu
Pałac w Chwalimierzu 2 550x413 Pałac w Chwalimierzu
Zabudowania folwarczne

Po śmierci Georga Kramsta w 1901 roki jego żona Emma wraz z synem Georgiem i wnuczką Renate osiada w pałacu. Własnie przez skarpę ginie wnuczka Emmy. Renate jadąc bryczką spada ze skarpy. Pochowana zostaje w przypałacowym mauzoleum, wraz z sejfem w którym spoczywa wraz z nią jej posag. Emma, która umiera w 1942 roku,  pochowana zostaje obok wnuczki, a na jej pogrzeb przybywa syn z obozu koncentracyjnego w Aschwitz pod eskortą gestapo. Córka Emmy Ursula  mimo, że dziedziczy pałac w Chwalimierzu do końca wojny przebywa w innej rezydencji należącej do majątku von Kramstów, pałacu w Maciejowcu, natomiast ten w Chwalimierzu pozostaje nienaruszony do końca II Wojny Światowej.

Pałac w Chwalimierzu 9 413x550 Pałac w Chwalimierzu

Pałac w Chwalimierzu 8 550x413 Pałac w Chwalimierzu

Źródła podają różne relacje dotyczące początku końca rezydencji. Najbardziej prawdopodobną jest ta o zniszczeniu pałacu przez żołnierzy radzieckich w 1949 roku, a dzieła dokończyli okoliczni mieszkańcy.

Pałac w Chwalimierzu 7 550x413 Pałac w Chwalimierzu

Ciekawostką jest legenda, że na początku lat 50-tych ubiegłego stulecia znaleziono tutaj zakopane złoto i kosztowności.

Pałac w Chwalimierzu 22 413x550 Pałac w Chwalimierzu

Jak dotrzeć do pałacu?

Aby dotrzeć do pałacu należy dojechać do Chwalimierza. Jedną z opcji dojścia do pałacu, jest przejście ;ub przejazd przez bramę i kierowanie się meandrami ścieżek w lewo. Natomiast w porze deszczu nie polecam. Wystarczy podjechać następną (kostkową) drogą w prawo, tam można zatrzymać się przy bronach i lemieszach, obok stadniny, tuż za nimi jest już pałac, gdyż urządzenia te chronią teren pałacu przed zniszczeniami cięższym sprzętem.

Pałac w Chwalimierzu 1 550x406 Pałac w Chwalimierzu

Obejrzyjcie kilka elementów sztukaterii z Chwalimierza.

Oraz kilka kadrów wieży i pałacowych okolic:

Pałac w Chwalimierzu na mapie:

Loading map...

loading Pałac w Chwalimierzu

12 thoughts on “Pałac w Chwalimierzu

    1. Niestety to jest polska nazwa nadana w latach 1945/1947 w ramach akcji usuwania sladow Niemcow na Dolnym Slasku. Niemiecka nazwa to Frankenthal

  1. jejku, jaka perełka! a w życiu nei słyszałam o tym miejscu! na niektórych zdjęciach trochę mi przypomina zamek w Janowcu, tylko w wersji bardziej zniszczonej. Musze chyba kiedyś się wybrać na Dolny Śląsk, bo uwielbiam opuszczone miejsca, a tam czuje że bardzo by mi sie spodobało!

    1. Owszem jest wiele opuszczonych miejsc. Owszem maja swoj klimat. Ale w sumie to przykre, ze takie perelki niszczeja

  2. Jest piękny! Trafiła Ci się cudowna pogoda, zdjęcia wyszły przepięknie. Jeśli legenda o znalezisku miałaby choć ziarno prawdy to wielka szkoda, że nie wzięli się za renowację. W czasach świetności musiał był niesamowity, ale teraz jest fascynującym obiektem. Dobrze, że jesteś i pokazujesz światy te skarby.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.