Pałac Stolec

Czas ucieka mi jak potłuczony, nim zdążyłam się zorientować, nagle minęło 2 tygodnie od poprzedniego wpisu. Mam wyrzuty sumienia, ale…

Wiele zmian nastąpiło w moim życiu przez miniony miesiąc. Czerwiec zawsze bywał w moim życiu przełomowym miesiącem, tak i stało się teraz. Ostatnie dwa tygodnie spędziłam na pisaniu pism i wypełnianiu kwitków w celu… dotacji unijnej na własne przedsiębiorstwo. No w sumie nie własne, bo będzie to fajna organizacja. Wszystko po to, by jeszcze fajniej realizować swoje pasje. Papierki dotacyjne wymagały zamknięcia jeszcze kilku ważnych spraw, które wiecznie odkładałam ad acta, a co wymagało kolejnej papierologii. I tak zakopałam się w drukach, nie zapominając by w wolnych chwilach produkować materiał na Dolnośląski Podróżnik. I tak wyprodukowałam bardzo bardzo dużo.

Ostatnim materiałem jaki wyprodukowałam, wczoraj i przedwczoraj, są zdjęcia z ruin pałacu w Stolcu koło Ząbkowic Śląskich. Jest mi to miejsce ostatnimi czasy bliskie, gdyż spędzam trochę czasu w mieszkanku w zabudowaniach przypałacowych, tak że wychodzę z domku i widzę ruiny. Jakbym miała do ruin nie wejść?

Ale zanim opiszę wejście to troszkę historii opowiem. Pałac Stolec został zbudowany w XVII wieku na ruinach warownego średniowiecznego zamku, zburzonego podczas wojen husyckich. Został zbudowany w stylu barokowym, następnie na przełomie XIX i XX wieku przebudowany. Najciekawsze sytuacje miały miejsce podczas II Wojny Światowej, kiedy w pałacu zorganizowano składnicę dzieł sztuki, nadzorowaną przez samego Konserwatora Prowincji Dolnośląskiej Gunthera Grundmanna. Zwożono tu dzieła sztuki z Wrocławia. Więc wielu poszukiwaczy skarbów wciąż zadaje sobie pytanie, czy w pobliżu zakopane jest wrocławskie złoto. Ponieważ podczas wojny znajdowały się tu kosztowności, po wojnie stacjonowały tu wojska radzieckie plądrując pałac i okolice. Koniec wątpliwego dzieła dokonali zasiedlający się po sowietach Romowie. Gdy dzieło zrujnowania pałacu się dokonało, pałac zajęła Agencja Nieruchomości Rolnych i tak pałac znajduje się do dziś popadając w coraz większą ruinę.

Wnętrze pałacu zwiedziłam Piotrkiem, który wychował się tuż przy ruinach, więc pokazał mi wszystkie zakamarki pałacu, oraz opowiedział historię. Dostaliśmy się także do wnętrza, gdzie zobaczyłam piwniczkę, parter. udało nam się wejść też na piętro. Na kolejne nie ryzykowaliśmy, gdyż uznaliśmy to za niebezpieczne. Pałac jest w takiej ruinie, że z wież belki wiszą niemal na ostatnich drzazgach, wolałam chodzić pod nimi przy ścianie.

W piwnicach gdy dotykałam ścian, sypał się z nich gruz.

Pałac w Stolcu30 767x1024 Pałac Stolec
Wnętrze piwnicy

Ciekawostką w piwnicach był zasypany już teraz tunel, który został odkopany przez dzieciaki ze wsi. Czy były to korytarze techniczne, czy zejście do niższych kondygnacji? Tego nie wiadomo lecz jak widać pałac do dziś skrywa może niejedną tajemnicę.

Piotrek opowiadał, że na parterze stały jeszcze niedawno w kotłowniach ciekawe piece poniemieckie, niestety już wyszabrowano je. Tam też poszukiwacze wykrywkowi znaleźli kiedyś trochę złotka i innych kosztowności.

Niestety ruiny mają to do siebie, że są niebezpieczne i już kilka osób zginęło tutaj. Wśród nich był kilkunastoletni chłopiec, który spadł skądś w Sylwestra i odszedł z tego świata w Nowy Rok. Był także młody chłopak, szabrownik, który kradnąc duże kamienne koryto, nadział się na wystający element w pałacu.

W okół pałacu znajduje piękny park, choć obecnie zaniedbany, otoczony kamiennym murem. W parku znajduje się kilka ciekawych okazów dendrologicznych, a wśród nich miłorząb japoński i… surmia. Ale drzewka sfotografuję w niedzielę, jak i odwiedzę słynne Stoleckie Skałki 🙂
Kiedy ktoś z Was, będzie wybierał się do Stolca, niech da znać 😀

Pałac Stolec na mapie:

Loading map...

loading Pałac Stolec

6 thoughts on “Pałac Stolec

  1. Podziwiam. Jak tam byłam miałam wrażenie, że tupnę i wszystko spadnie na mnie. Zamek cudowny. Typowy przykład francuskiego baroku.:)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.