Pałac Sieroszów

Pałac Siroszów 9 Pałac Sieroszów

Nadal moje oczy są w słabej kondycji, zatem kolejny wpis – pałac Sieroszów – powierzyłam innym osobom. Przede wszystkim bardzo mało informacji znalazłam o obiekcie i tu z pomocą przyszedł Łukasz Przelaskowski, bardzo ambitny i aktywnie działający w promocji regionu działacz 🙂 Jego projektami są:

1. Firma genealogiczna z 10-letnim doświadczeniem:www.PoszukiwaczePrzodkow.com , a pod firmę podlegają obecnie:
a. agencja modelek, fotomodelek i hostess, Franki Hostessy: www.FrankiHostessy.pl
b. sklepik Galeria na Krótkiej – sprzedaż pamiątek, prezentów, wyrobów rękodzielniczych i artystycznych
c. sklepik Pamiątki z Frankensteinem – jw.
d. sklepik internetowy / on-line:  http://poszukiwaczeprzodkow.com/sklep/pl/

2. Fundacja Rodu Przelaskowskich herbu Srzeniawa:www.FundacjaPrzelaskowskich.com
a. strona rodu Przelaskowskich:www.RodPrzelaskowskich.com

Ambitnie bardzo i mocno kibicuję 🙂 Nie to nie jest wpis sponsorowany 🙂
Podsumował dostarczony materiał Żuraw 🙂 Ale wróćmy do obiektu 🙂

Pałac Siroszów 10 Pałac Sieroszów

Pałac Sieroszów został wzniesiony jako letnia rezydencja opatów henrykowskich w latach 1703-1710 w stylu barokowym na planie prostokąta, jako budynek murowany z cegły, dwukondygnacyjny. Przy wejściu głównym znajdował się portyk filarowym podtrzymującym taras (Gdzie ten taras i portyk jest obecnie? Przyp. Dolnośląska Podróżnica). Budowla przebudowywana była w 1830 i 1880 roku przez rodziną Dittrich, natomiast ostatni znany remont zrobiono w 1964 roku (Poważnie? Przyp. Dolnośląska Podróżnica).

Pałac Siroszów 1 Pałac Sieroszów

Obecnie trwają renowacje pałacu, dokonywane przez prywatnego właściciela – na jednym ze zdjęć jest tablica informacyjna. Natomiast próby kontaktu z człowiekiem z tablicy spełzły na niczym, brak odpowiedzi. Trudno.
Edit: według informacji jednego z komentujących tablica dotyczy innej budowy.

Pałac Siroszów 13 Pałac Sieroszów

Pałac Sieroszów położony w przepięknym parku, okolony nowym murem, do budowli prowadzi wielka brama wjazdowa, na której był kiedyś herb – całość ulokowana jak to bywa w przypadku pałaców i zamków na Dolnym Śląsku obok byłego PGR (A raczej to PGR zrobiono w zabudowaniach przypałacowych, jak to bywało, zatem i pałac Sieroszów niszczał… Przyp. Dolnośląska Podróżnica)

Pałac Siroszów 14 Pałac Sieroszów

Ale sama wieś Sieroszów jest ciekawa, poza kopalnią węgla brunatnego w cenrum wsi, wiadomo, że pierwsza wzmianka o niej pochodzi z lat 1277 / 1310. Księga Henrykowska wspomina o bitwie stoczonej koło Villa Sibotomis ( dziś to starcie określa się częściej, jako „bitwę pod Stolcem).

Właściciele Sieroszowa w znanej kolejności:

 • W 1330 r – rycerz Mikołaj z Niemczy – otrzymał nadane lenno wsi przez księcia ziębickiego Bolka II. Nie ma pewnego potwierdzenia, co do tej wzmianki. Ród tego rycerza nosił później nazwisko von Nimptsch.
 • Pierwszy znany właściciel wsi to: Heikone de Sibotendorf. Potwierdza to zapis z 25.XI.1356, w którym poświadczyłe, że rycerze Piotr Santko podarował klasztorowi w Kamieńcu las Neideke koło Ziębic.
 • Kolejni właściciele to Haugwitzowie, którzy w XIII w. występowali w Polsce pod spolszczonym nazwiskiem Hugowiczów
 • Ród Seidlizów znanych w Polsce w XIII w. jako Siedliczowie
 • W 1422 bracia Gunther i Thamme de Sibotendorf
 • Pomiędzy 1468-1482 Hans von Nimptsch utracił dobra we wsi.
 • W 1497 Henryk von Haugwitz.
 • Kupili w 1505 r. Sieroszów bracia Hertig i Jerzy von Seidlitz.
 • W 1578 r. kupił ją Hans von Reidenberg in Dobergast.
 • W 1581 r. Donatus von Reichau
 • W 1625 r. Fryderyk von Redeburg
 • W 1644 r  Adam von Brauchitz
 • W 1666 r. rotmistrz Eckard von Eckardshausen z Kubic

I wreszcie w 1688 r. Ernest von Hermann ze Świętej Katarzyny koło Wrocławia sprzedał Sieroszów Henrykowi III Kahlerowi, opatowi cystersów w Henrykowie za 25 000 śląskich talarów. I w tym miejscu zaczyna się historia samego pałacu. W górnej części wsi Cystersi henrykowscy zbudowali dwór oraz kaplicę.

W 1706 r. dwór spłonął, a w jego miejscu opat Tobiasz Ackermann wybudował w latach 1703 – 1710 pałac, który był letnią rezydencją opata i przede wszystkim siedzibą zarządu dóbr klasztornych w tym rejonie.Pałac Siroszów 12 Pałac Sieroszów

W 1810 r. majątek sieroszowski przejął skarb państwa i w tymże roku odkupił go baron von Roll, a po bankructwie barona przejął go kupiec Cruci z Ząbkowic, którego córka w 1822 r. wyszła za mąż za porucznika Dittricha, do której to rodziny należał majątek przez kolejne stulecie.  Ostatnimi właścicielami do końca II Wojny Światowej byli Walpurga Dittrich i jej mąż doktor medycyny Alfred Schnabel.

Żuraw.

5 thoughts on “Pałac Sieroszów

 1. Osobom nie osobą – pierwsze zdanie. Ojczyzna polszczyna. Ty jesteś osobą, ale powierzasz coś osobom. Dziękuję za uwagę, dbaj o piękno języka polskiego.

  1. Wielkie dzięki za poprawianie 🙂 Teraz raczej dyktuję niż piszę, a nie dowidzę efektów dyktowania 🙂
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 2. Witam serdeczne,to co Pani przeczytała na tablicy to dane z innej budowy nowymi właścicielami jest Rodzina Zbyl Pozdrawiam

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.