Pałac Rudnica

Kto czyta Dolnośląski Podróżniki ten wie, że czasem znajduję swoje cele zupełnie przypadkowo, jeżdżąc bezdrożami. Tak też wracając z Walimia do Ząbkowic Śląskich trafiłam na pałac Rudnica, a właściwie jego ruina. Dziś pozostały tylko mury i niegdyś neogotycka wieża. Ogrodzone, choć pewnie dałoby się wejść, ale jako że z dzieciem byłam, upałem i podróżą umęczone, zrezygnowałam z tego pomysłu.

Pałac Rudnica 4 550x432 Pałac Rudnica

Pałac swój stan zawdzięcza wojennej zawierusze, ale także Armii Radzieckiej, która zajęła się nim tuż po II Wojnie Światowej. Obecnie jest w posiadaniu Agencji Nieruchomości Rolnej i jak większość tego typu zabytków, będących we władaniu ANRu niszczeje sobie spokojnie dalej.

Pałac Rudnica 7 413x550 Pałac Rudnica

Z walorów pałacu właściwie mogą korzystać koneserzy tego typu ruin, wartość turystyczna jest znikoma. Za to historią może się pałac Rudnica poszczycić. Nie będę jej tu wypisywać, gdyż poświęcony jej i architekturze pałacu został nawet artykuł naukowy: http://www.architectus.arch.pwr.wroc.pl/36/36_01.pdf który polecam dla zainteresowanych.

Pałac Rudnica 6 413x550 Pałac Rudnica

Interesujące wydaje się być położenie pałacu, niedaleko srebrnogórskich fortyfikacji, tuż przy pasie gór, ciągnącym się od Barda aż do Wałbrzycha, czy spełniał jakąś obronną rolę?

Pałac Rudnica 5 550x413 Pałac Rudnica

Czy pałac Rudnica będzie kolejnym do zobaczenia do wyburzenia?

Pałac Rudnica 2 403x550 Pałac Rudnica

Prawda, że wieża przypomina tę w pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim?

Zobaczcie pałac Rudnica na mapie:

Loading map...

loading Pałac Rudnica

One thought on “Pałac Rudnica

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.