Pałac i Park Dworski w Iłowej

Co łączy park w Iłowej, małej miejscowości tuż na pograniczu województwa lubuskiego i dolnośląskiego, z Wrocławiem, Zamkiem Książ, a nawet Warszawą? Zapraszam do poczytania o interesującym założeniu pałacowo-parkowym, znajdującym się tuż przy dawnej autostradzie z Wrocławia do Berlina.

paac i park dworski w iowej 57 550x364 Pałac i Park Dworski w Iłowej

Pałac w Iłowej pochodzi z XVII wieku, zbudowano go na miejscu dawnej obronnej warowni, w stylu renesansowym, później dobudowano barokowe skrzydło i wzbogacono elementy secesyjne. Dzieła tego dokonała rodzina von Schellendorf, a upamiętnia ten czyn do dziś znajdująca się tablica pamiątkowa tuż nad samym wejściem.

paac i park dworski w iowej 32 550x364 Pałac i Park Dworski w Iłowej

obraz 109 550x275 Pałac i Park Dworski w Iłowej

Ale dopiero na początku XX wieku pałac i cały Park Dworski zyskał obecny kształt.

dscn4410 550x294 Pałac i Park Dworski w Iłowej

 

A to wszystko dzięki hrabiemu Fritzowi von Hochberg. Znajomo brzmi nazwisko? Teraz zatem odpowiemy na część pytania zadanego na samym początku…

paac i park dworski w iowej 53 429x550 Pałac i Park Dworski w Iłowej

Otóż hrabia Friedrich Maximilian  von Hochberg zu Fürstenstein był szwagrem Księżnej  Daisy von Pless, mieszkającej wraz z mężem na Zamku Książ. Co więcej z pamiętników Księżnej wiadomo, że z hrabią Fritzem bardzo się lubili. Z pamiętników księżnej wynika, ze bywała w Pałacu w Iłowej u szwagra, a i szwagier bywał na Zamku Książ.

paac i park dworski w iowej 37 550x364 Pałac i Park Dworski w Iłowej

Co więcej hrabia Friedrich zaprojektował także wałbrzyską Palmiarnię będącą własnością Hochbergów.

Postać hrabiego Fritza von Hochberg łączy się też z Wrocławiem. Hrabia bowiem projektował Ogród Japoński we Wrocławiu. Lecz zanim zaprojektował wrocławski ogród, to rozbudował istniejący w Iłowej Park Dworski, będący dotychczas w stylu angielskim, o fragment będący w stylu właśnie japońskim.

Ale to nie wszystko. I tu dochodzimy do powiązania Iłowy z Warszawą. Bowiem tylko w tych dwóch miejscowościach w całej Polsce znajduje się park chiński. Oczywiście w Iłowej jest to tylko fragment całego Parku Dworskiego. Ale jest co oglądać.

paac i park dworski w iowej 100 522x550 Pałac i Park Dworski w Iłowej

Od mostku nad rzeką Czerną Małą o pięknych kamiennych schodów przy pałacu prowadzi przez cały Park dworski długi wąski pas ogrodu chińskiego. Mamy tu duży basen z fontanną, bramy księżycowe, i kolejne fontanny prowadzące aż do jednego z piękniejszych elementów iłowskiego parku – Mostku Miłości, który tak naprawdę był kładką nad drogą Hansa Winklera, z którym hrabia Hochberg miał kilka nieporozumień. Faktem jest, że kładka rzeczywiście jest po prostu chińską pagodą.

Ciekawostką parku jest cmentarz koni i hartów… Jeszcze jest miejsce, gdzie można zobaczyć pozostałości. Hrabia Fritz von Hochberg darzył ogromną miłością swoje zwierzęta i postanowił uszanować pamięć o nich. Przez to był w mieście traktowany jako człowiek ekscentryczny.

paac i park dworski w iowej 77 550x375 Pałac i Park Dworski w Iłowej

W pałacu obecnie mieści się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, wcześniej szkoła ogrodnicza. Ostatnim natomiast prywatnym właścicielem był Paweł Jącik (Paul Jentzil), który nasadził w parku wiele nowych roślin, w tym dużą ilość dalii. I choć Park Dworski w Iłowej słynie przede wszystkim z bogatej kolekcji różaneczników, to w Iłowej jeszcze do końca roku 2017 można było znaleźć dawne opuszczone szklarnie kwiatowe. Obecnie rozebrane.

Dzięki Funduszom Unijnym w latach 2012-2013 park uległ rewitalizacji, dzięki której możemy go obserwować w obecnym kształcie. Dużo zyskał zwłaszcza ogród japoński, gdyż ten był chyba najbardziej zdewastowany i zarośnięty.

paac i park dworski w iowej 7 550x364 Pałac i Park Dworski w Iłowej

Park w Iłowej, jak i sama Iłowa to kawałek mojego życia. Po tym parku spacerowałam w ciąży, a następnie z małą Córeczką. Konkludując wiele wspomnień mam związanych z parkiem. Nawet przy pałacu widziałam ducha 😉 Ale to już inna historia 😉

paac i park dworski w iowej 114 550x364 Pałac i Park Dworski w Iłowej

Źródło:
1. Mirosław Czekalski „Park Dworski w Iłowej. Monografia z przewodnikiem”, UM w Iłowej, Iłowa 2009
2. Daisy Hochberg von Pless „Taniec na wulkanie  1873 – 1918”, Wyd. Arcana, Kraków 2003.

 

 

 

One thought on “Pałac i Park Dworski w Iłowej

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.