Pałac Mysłakowice

Kiedyś z Konradem jeżdżąc po Kotlinie Jeleniogórskiej sami nie wiedzieliśmy co wybrać by zwiedzić. Tak też pomysł padł na pałac Mysłakowice.

ruiny kościoła w Miłkowie i pałac w Mysłakowicach 26 Pałac Mysłakowice

W Mysłakowicach stoi XIX-wieczny pałacyk, który wygląda tak, jakby zaraz miały zawisnąć na nim nazistowskie flagi, po bokach drogi do pałacyku stali by soldaci krzyczący „Sieg Hail!”, a Hitler miał by wejść do znajdującej się tam siedziby NSDAP i przemówić z tego balkoniku do swych wyznawców.

ruiny kościoła w Miłkowie i pałac w Mysłakowicach 30 Pałac Mysłakowice
Balkonik w mysłakowickim pałacu

Pałac ma bardzo bogatą historię, w końcu to był Pałac Królewski, bo w 1831 roku posiadłość kupił król pruski Fryderyk Wilhelm III. Więcej na temat historii pałacu można przeczytać TUTAJ

ruiny kościoła w Miłkowie i pałac w Mysłakowicach 29 Pałac Mysłakowice

Ciekawostką jest, że Grundmann, któremu najprawdopodobniej kończyły się już pomysły, zorganizował tam skrytkę. Zdeponowano tutaj zbiory Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie oraz zbiory prywatne. Obecnie w pałacu mieści się szkoła. Tu swoje pierwsze kroki do kariery zawodowej stawiają najmłodsi mieszkańcy Mysłakowic. Ciekawe czy szatnie mieszczą się w dawnych celach NSDAP…

ruiny kościoła w Miłkowie i pałac w Mysłakowicach 27 Pałac Mysłakowice

Przed pałacem stoją między innymi pomnik i krzyż pokutny:

Obok pałacu znajduje się piękny park krajobrazowy zaprojektowany przez Petera Józefa Lenne, ale zgłodnieliśmy i postanowiliśmy wracać do domu na smaczny obiad, który naprawdę był pyszny.

Więcej informacji historycznych o kościele w Miłkowie stronie  internetowej Stowarzyszenia „Historyczne Sudety”.

Pałac Mysłakowice na mapie:

Loading map...

loading Pałac Mysłakowice

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.