Pałac Modła

Pałac Modła… A raczej to co z niego zostało, to jedna ściana z wykuszami okiennymi. Ruina kompletna w powiecie bolesławieckim. I długo długo nic. A za ten stan możemy podziękować kulturze… PGRów. Znaleźliśmy go z Wojtkiem, gdy jechaliśmy zobaczyć Pałac w Osłej.

Pałac Modła 13 Pałac Modła
Pałac Modła

Pałac powstał w połowie XVI wieku dzięki Nikolasowi von Bibran. Jego potomek Henryk otrzymał dziedziczny tytuł barona i służył jako szambelan na dworze króla Władysława IV.
W XIX wieku pałac przeszedł pod skrzydła rodziny Rittberg, która podjęła przebudowy pałacu, renowacji jego pomieszczeń. Burzliwa historia. rozgrywająca się na tych terenach oszczędziła pałac, nawet I i II Wojna Światowa. Polski PeGieErowskiej nie przetrwał.

Pałac Modła 3 Pałac Modła
Brama Północna

Pałac był regularnie plądrowany i grabiony. W 1973 roku runął, pamiątką czego została ściana. Na szczęście zabudowania folwarku, są w znacznie lepszym stanie, pałacu jeno szkoda.

Pałac Modła 11 Pałac Modła

Kiedy byłam przy pałacu i folwarku (przypomnę, że działo się to wiosną 2012 roku) znalazłam na jego terenie informację, że teren ów należy do właściciela prywatnego i wstęp jest wzbroniony. Szczekał pies, więc nie podchodziłam dalej, czego żałuję. Przecież nie sfotografowałam pałacu dokładnie. Zresztą kto wiedział, że będę prowadzić Dolnośląski Podróżnik? Dopiero pisząc artykuł dowiedziałam się, że wówczas obiekt należał do Agencji Nieruchomości Rolnej. Co więcej, w listopadzie 2014 roku Agencja sprzedała folwark  wraz z pałacem prywatnemu właścicielowi, który plany na zagospodarowanie terenu ma naprawdę zacne i ciekawe, a ja mu gorąco kibicuję w ich realizacji 🙂 Jest realna wizja, aby ten obiekt tętnił życiem i cieszył się dawną świetnością (choć ówczesne szlachcianki tu mieszkać nie będą 😉 ), co mnie niezmiernie raduje, bo dobrze wiecie , że każdorazowo, gdy widzę zaniedbany zabytek, to mnie w dołku ściska i gromy rzucam na właściciela.
W tym miejscu zapraszam na stronę na fejsie Folwark Modła/Schloss Modlau.

Pałac Modła 14 Pałac Modła
Brama Południowa

Pałac Modła na mapie:

Loading map...

loading Pałac Modła

Reszta fotek zabudowań folwarcznych:

Mojej paszczy nie mam, ale mam nowiutką wówczas paszczę Skodzinki 😀

Pałac Modła 6 Pałac Modła
Skodzina

I zupełnie na koniec ciekawostka… Pomnik poległych Żołnierzy Radzieckich… Ociosany do imentu. Miała być zagadka, ale nikt by nie zgadł był.

DSCN9377 Pałac Modła

 

 

One thought on “Pałac Modła

  1. Hej. Kiedyś odwiedziłaś mój blog i zamieściłaś komentarz dotyczący wpisu z Modłej. Dziś przez tamten link wskoczyłem tutaj 🙂 Ciekawy wpis, ten i inne… Pozdrawiam

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.