Pałac Krobielowice

Po wizycie w pałacu Stoszyce dziś pokażę Wam coś do zrównoważenia wrażeń. Na dowód, że jednak się da się zrobić tak, by pałac błyszczał mocniej wśród wielu innych dolnośląskich gwiazd, pokażę dziś pałac Krobielowice. Obecnie znajduje się tam hotel, restauracja, a teren przypałacowy zagospodarowano na pole golfowe. I to ma jakiś sens, lepiej tak, niż pałac miałby niszczeć.

pałac Krobielowice 11 1024x767 Pałac Krobielowice
Pałac Krobielowice

Pałac Krobielowice ma bogatą historię, ze szczegółami której można się zapoznać na stronie pałacu: www.palackrobielowice.com, ja napiszę tylko mały skrót: w średniowieczu znajdował się tu umocniony dwór, a na jego miejscu powstała w XVI wieku rezydencja typu pałacowego. Po wojnach napoleońskich pałac został podarowany za zasługi feldmarszałkowi G. L. von Blücherowi, którego szczątki spoczęły w mauzoleum nieopodal Krobielowic.

pałac Krobielowice 1 767x1024 Pałac Krobielowice
Mauzoleum Bluchera

Po II Wojnie Światowej wojska radzieckie oraz okoliczna ludność napływowa rozgrabiła dobra majątkowe, a pałac totalnie zniszczyła.
Stan obecny pałac Krobielowice zawdzięcza potomkowi Blüchera – Chrisowi Viele, który wykupił zupełnie zrujnowany i zdewastowany pałac od Skarbu Państwa i rozpoczął w 1992 roku w porozumieniu z Konserwatorem prace renowacyjne. 

Poza pałacem piękna jest także brama wjazdowa. O tym nigdzie się nie mówi i mało jest fotografii. W pałacu Krobielowice byłam dwa razy. Wczoraj był drugi raz, bo pierwszy wypadł podczas powrotu ze ślężańskich wojaży i trafiło się między deszczem, a deszczem.

pałac Krobielowice 2 767x1024 Pałac Krobielowice
Brama do pałacu

Wniosek tak, da się? Da! A nie… Czeka aż samo się rozpadnie 🙁

Pałac Krobielowice na mapie:

Loading map...

loading Pałac Krobielowice

One thought on “Pałac Krobielowice

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.