Pałac Jugowiec

Weekend majowy był tego roku bardzo intensywny. Odwiedziliśmy z Michałem z CrewToDoAll wiele różnych ciekawych miejsc, tworząc materiał fotograficzno-filmowy, który będzie podstawą fajnych artykułów. Trochę zmęczeni pozwoliliśmy sobie na małą wycieczkę po dolnośląskich bezdrożach.

Pałac Jugiwiec 1 Pałac Jugowiec

Na końcu drogi z fotki powyżej znajduje się mała wieś Jugowiec. A w niej udało nam się wypatrzyć pałac. 🙂 Zatem zatrzymaliśmy się, by zrobić kilka fotek.
Pałac Jugowiec jest własnością prywatną i dobrze. W czasie majówki widzieliśmy zbyt wiele takich obiektów popadających w coraz większą ruinę, zatem każdy zadbany pałac cieszy, chociaż musimy go oglądać zza płotu 🙂

Pałac Jugiwiec 2 Pałac Jugowiec

Historia pałacu nie jest szeroko znana, ja też zebrać mogę jedynie to, co udało mi się wyszperać. Do rejestru zabytków udało wpisać się pałac dopiero w 1985 roku pod numerem A/3781/589/W. W tym samym czasie wiele budynków gospodarczych i mieszkalny przy pałacu i we wsi, oraz przypałacowy park zostało wpisanych do rejestru. Ogólnie cały obszar wsi wpisany jest jako historyczny układ ruralistyczny, co wg ustawy z dn. 23. lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami art.3.ust.12  oznacza:

Przestrzenne założenie miejskie lub wiejskie, zawierające zespoły budowlane, pojedyncze budynki i formy zaprojektowanej zieleni, rozmieszczone w układzie historycznych podziałów własnościowych i funkcjonalnych, w tym ulic lub sieci dróg.

Sam pałac Jugowice powstał pod koniec XVIII wieku, a licznym przebudowom uległ w XIX i XX wieku, choć nadal pierwotne założenie klasycystyczne jest bardzo widoczne.

Pałac Jugiwiec 3 Pałac Jugowiec

Niestety patrząc na wczorajsze fotki, a fotografie z maja 2009 roki znalezione na Forum Eksploratorzy nie widać żadnych zmian w elewacji pałacu. Z frontu oczywiście, bo nie wiemy jak jest z tyłu. Dachówki też się nieco zapadają 🙂 Ale trzeba przyznać, że obejście jest ślicznie wykoszone. Całość daje pozytywny odbiór.

Pałac Jugowiec na mapie:

Loading map...

loading Pałac Jugowiec

One thought on “Pałac Jugowiec

  1. Jakiś czas temu pałac znalazł konkretnego właściciela. Małżeństwo, które się nim zaopiekowało było pod silnym wrażeniem tego miejsca. Robiłam z nimi wywiad do lokalnej gazety średzkiej i wiem, że wkładali wszelkich starań aby podnieść to wszystko z zaniedbania. Najwięcej energii włożyli w park, który został bardzo wiernie odrestaurowany – jeżeli to dobre slow w związku z parkiem – na resztę najwyraźniej zabrakło funduszy. Jednak ogromny szacunek dla ludzi, którzy zabezpieczyli pałac przed zniszczeniem czasem i dewastacją.
    Tuż przy wodzie na końcu ogrodu znajduje się skalniak. W tamtym miejscu – jak dowiedzieliśmy się z relacji mieszkańców wioski – znajdywał się kiedyś grobowiec ostatnich przedwojennych właścicieli pałacu. Został zdewastowany i nie ma po nim śladu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.