Organy Wielisławskie

Organy Wielisławskie znajdują się na Pogórzu Kaczawskim w niewielkiej miejscowości Sędziszowa. Jest to niezwykły pomnik przyrody, który obowiązkowo trzeba zobaczyć.

Organy Wielisławskie 1 550x413 Organy Wielisławskie

Około 200 lat temu znajdował się tutaj kamieniołom w Górze Wielisławka. A wiadomo, wulkaniczne skały mają w sobie mineralne dobroci, tu ponoć do dziś można znaleźć ametysty.

Organy Wielisławskie 8 550x413 Organy Wielisławskie

Organy Wielisławskie 9 550x413 Organy Wielisławskie
Ograny Wielisławskie mają unikatową budowę, skały ustawione są w słupy. Najczęściej tak „ustawiają” się bazalty, tu kształt ponad 20-metrowych słupów mają porfiry. Przypominają budową piszczałki, stąd nazwa organy.

Organy Wielisławskie 6 413x550 Organy Wielisławskie

Organy Wielisławskie 7 413x550 Organy Wielisławskie

 

Całe Organy mają wysokość ponad 80 m. Niestety duża ekspozycja słoneczna i wietrzna powoduje liczne obrywanie się skał, które porasta niezwykła roślinność naskalna i kserotermiczna.

Organy Wielisławskie 3 550x370 Organy Wielisławskie

Organy to jeden z przystanków ścieżki edukacyjnej w okół Góry Wielisławka. Można tu znaleźć punkt widokowy (zarośnięty i bez widoków), jaskinię oraz ruiny zamku i schroniska. Niestety to kolejna ścieżka wózkiem nieprzejezdna.

Organy Wielisławskie 5 413x550 Organy Wielisławskie

Aby dojechać do Organów trzeba w miejscowości Różana skręcić w kierunku starego młyna, w którym obecnie mieści się restauracja i agroturystyka Młyn Wielisław.

Góry i Pogórze Kaczawskie to niezwykła kraina geograficzna. Pełna niezwykłych atrakcji – nie bez przyczyny zwana Krainą Wygasłych Wulkanów. Dobre miejsce na aktywny wypoczynek, a i zdjęcia czasem nieźle wychodzą (nie zawsze, co widać na załączonych poprzednio obrazkach)

Organy Wielisławskie 10 413x550 Organy Wielisławskie
Drzewo w Górach Kaczawskich

 

One thought on “Organy Wielisławskie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.