Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek

Dzisiaj jest szczególny dzień, taki w którym wszystko się zaczęło – dokładnie 2 lata temu powstawały pierwsze materiały na Dolnośląski Podróżnik – choć domena wisiała już jakiś czas, a obecnie pierwsze wpisy są przedatowane.

Kolejna rzecz,  dzisiaj mam urodziny 🙂 Zatem z ich okazji prezentuję Wam i sobie miejsce, a właściwie dwa, dość nietypowe (kategoria: turystyka niekonwencjonalna).

Uwaga!
W opisane miejsca nie polecam wybierać się bez osób towarzyszących. Osobiście należę do osób odważnych i lubiących samotne wędrówki, tam jednak nie ryzykowałam.

Opuszczona wieś Buczek

Opuszczone miasto Buczek 1 550x413 Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek

Wieś znajduje się właściwie tuż przy granicy Województwa Dolnośląskiego, ale jeszcze w Lubuskim. Właściwie opuszczona jest część wsi. Gdy się doń wjeżdża drogą, która nie widziała asfaltu, witają nas ruiny domostw i dawnego folwarku.

Jednak, gdy bliżej przyjrzymy się wsi zobaczymy zamieszkałe domostwa. Genialne miejsce na zamieszkanie, daleko od wszystkich i wszystkiego 🙂

Opuszczone miasto Buczek 2 550x413 Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek

Ja miałam to szczęście, że jeden z mieszkańców wypatrzył nasz przyjazd w to miejsce i zaszczycił nas obecnością i opowieściami 🙂 Choć pan okazał się miły i serdeczny tym bardziej cieszyłam się, że nie jestem tam sama.

Opuszczone miasto Buczek 5 550x413 Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek

Napotkana ruina folwarku, ładnego skądinąd, ma ponoć korzenie w XVI wieku, należała wówczas do dóbr Kliczkowa (poczytajcie wpis Zamek Kliczków)

Miejscówka fajna dla miłośników ruin, standardowych walorów turystycznych brak.

Opuszczone miasto Pstrąże

Opuszczone miasto Pstrąże 1 550x413 Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek

Pstrąże, znane także jako Strachów to klasyczna miejscówka dla miłośników Urbexu. Obecnie, aby tam dotrzeć, należy przejechać przez wspomniany wyżej Buczek i… poligon wojskowy (GPS pokazuje).

Opuszczone miasto Pstrąże 2 550x413 Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek

Opuszczone miasto Pstrąże 12 550x413 Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek

Gdy byłam w 2008 roku w tym miejscu, prowadził tam także mostek drogowy, jednak wówczas Pstrąże należało do 10BKpanc i odwiedzenie go wiązało się z narażeniem się na udział w manewrach wojskowych. Gdy pojawiłam się po tej bezpiecznej stronie Bobru, od razu pojawiła się ochrona na mostku. Ponieważ byłam wtedy sama, w ciąży, nie ryzykowałam zwiedzania, choć z tego co mi wiadomo śmiałkowie w tamtych czasach byli.

Pstrąże 2008 5 404x550 Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek
Nieistniejący już most
Pstrąże 2008 6 413x550 Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek
Wysadzony w latach 90-tych most drogowy
Pstrąże 2008 7 412x550 Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek
Most kolejowy

Obecnie mostek został zlikwidowany, dlatego też miałam problem z wyjazdem z Pstrąża – trzeba znów przejechać przez Buczek.

Szkoła w Pstrążu:

Obecnie Pstrąże nie należy do Jednostki Wojskowej, dlatego też nie pogoniono nas stamtąd, choć byliśmy atrakcją dla przejeżdżającego wojska. Ale uwaga! Obszar należy do programu Natura 2000, ponadto budynki są w złym stanie technicznym, zatem jest zakaz zwiedzania i jeśli cudem trafi się na przedstawiciela nadleśnictwa można dostać mandat.

Pstrąże dzieli się na dwie części osiedle (mniejsze) i koszary (większe). My zwiedziliśmy tylko osiedle, na koszary nie starczyło nam czasu – właściwie prawda jest taka, że wpadliśmy tam na zupełnym spontanie, po załatwieniu spraw urzędowych w Szprotawie, a trzeba było odebrać Młodą Podróżnicę z przedszkola. Obszar koszar jest także bardziej niebezpieczny – brak klap od studzienek kanalizacyjnych, możliwość natrafienia na niewypał.

Opuszczone miasto Pstrąże 3 413x550 Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek

Z zbieranych na przestrzeni lat informacji wynika, że na obszarze Pstrąża jeszcze w 2008/2009 roku ćwiczyło Wojsko, Służby Specjalne, Straż Pożarna.  Do 1992 roku znajdowała się tutaj baza wojskowa wojsk radzieckich i to od czasu zakończenia II Wojny Światowej. Pogłoski mówią, że testowano tutaj, a na pewno składowano, broń o wysokim promieniowaniu radioaktywnym.

Opuszczone miasto Pstrąże 15 550x413 Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek

Historia koszar sięga jednak początków ubiegłego stulecia, wykorzystane były już podczas I Wojny Światowej, a wraz z rozwojem wojskowości rozwijały się i koszary i poligony. Tak patrząc bystrym okiem na mapę, to pas poligonów ciągnie się od Legnicy, aż po Berlin niemal.

Pamiątki o ludności radzieckiej spotkać można zanim się na teren samego Pstrąża wejdzie.

 

Pstrąże 2008 4 550x341 Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek

Pstrąże 2008 3 550x301 Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek

Pstrąże 2008 1 550x326 Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek

Pstrąże 2008 2 550x371 Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek

Interesujące informacje i zdjęcia z koszar można znaleźć na stronie:
http://turystyka.e-mucha.info/szlaki-turystyczne/trasa/pstraze-strachow-opuszczone-miasto-wojskowe-koszary/

Buczek i Pstrąże na mapie:

Loading map...

loading Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek

Na deser moja paszcza niemal rok temu i 15 kg temu 😉
Opuszczone miasto Pstrąże 14 413x550 Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek

3 thoughts on “Opuszczone miasto Pstrąże i Buczek

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.