Ogród Bajek w Międzygórzu

Jedną z licznych atrakcji okolic Śnieżnika jest skansen Ogród Bajek w Międzygórzu. Jest to atrakcja fajna dla dzieci (trochę starszych niż te wózkowe) i dorosłych, osób aktywnych, oraz nie okłamujmy się, takie „must be” każdego zwiedzacza Dolnego Śląska. Jest to swoistego rodzaju skansen postaci bajkowych z drewna. Poczytajcie.

Ogórd bajek Międzygórze 8 550x364 Ogród Bajek w Międzygórzu
Smok wawelski

W latach 20-tych ubiegłego stulecia pracownik leśny Izydor Kriesten, jak głoszą legendy, w hołdzie dla Ducha Gór – Liczyrzepy za uratowanie życia, zaczął wykonywać bajkowe postaci z drewna, wykorzystując pnie, gałęzie, korzenie. Te ustawiał w swoim przydomowym ogrodzie pomiędzy licznymi ścieżynkami, ozdobnymi krzewami, a nawet niewielkimi źródełkami. Piękne hobby.

Ogórd bajek Międzygórze 16 364x550 Ogród Bajek w Międzygórzu
Hejo!

Nie wiemy, co podczas II Wojny Światowej stało się z rzeźbiarzem, natomiast wiemy, co się działo z dziełami. Stały same sobie, porzucone, opuszczone i niekonserwowane, narażone na działanie zjawisk atmosferycznych, wandalizm i kradzieże.

Ogórd bajek Międzygórze 12 457x550 Ogród Bajek w Międzygórzu
Liczyrzepa

Dopiero kilka lat po wojnie pieczę nad ogrodem zaczęły obejmować kolejni kustosze, a wśród nich nawet stolarz. Niemniej jednak dopiero w latach 70-tych XX wieku harcerze z  poznańskiego Hufca im. Janka Krasińskiego pod kierunkiem harcmistrza Mariana Orzecha podjęli się trudowi rekonstrukcji i renowacji bajkowych rzeźb. Wówczas ogrodzono też teren ogrodu.

Ogórd bajek Międzygórze 22 364x550 Ogród Bajek w Międzygórzu
Smerfetka

Niestety, gdy w burzliwym historycznie roku 1981 harcerze przestali sprawować pieczę nad ogrodem, znów zaczął niszczeć, a dewastacja była jeszcze większa niż po wojnie. Wówczas działacze Oddziału PTTK w Międzygórzu rozpoczęli walkę o tę niezwykłą atrakcję turystyczną. Tu szczególnie wykazał się działacz Jerzy Drążkowski, rzeźbiarz z zamiłowania, który stał się inicjatorem renowacji i rekonstrukcji Ogrodu Bajek w Międzygórzu.

Ogórd bajek Międzygórze 13 550x546 Ogród Bajek w Międzygórzu

Do dziś nie zostało wiele oryginalnych postaci spod dłuta Izydora Kriestena. Z oryginalnych domków pozostał jedynie Domek Ducha Gór.

Ogórd bajek Międzygórze 10 550x364 Ogród Bajek w Międzygórzu

Nie brakuje także nowych postaci, nawet można spotkać Kanciastoportgo 😉

2018 01 15 111313 Ogród Bajek w Międzygórzu

Nam się podobały tabliczki z różnymi mądrościami życiowymi:

Z ciekawostek dodam, że Ogród Bajek to najwyżej położony skansen na Dolnym Śląsku, bo na wysokości ok. 780 m. n.p.m. Jeśli się mylę proszę o sprostowanie w komentarzach.

Ogórd bajek Międzygórze 49 377x550 Ogród Bajek w Międzygórzu
Pinokio

Ogród Bajek w Międzygórzu czynny jest codziennie:
październik – kwiecień w godz: 10:00 – 16:00;
maj – sierpień w godz. 9:00 – 17:00
wrzesień w godz. 9:00- 16:00 w soboty i niedziele w godz. 9:00-17:00

Ceny biletów wynoszą odpowiednio: 5zł/8zł/6zł U/N/ER (U – ulgowy, N – normalny, ER – emeryci i renciści)

Ogórd bajek Międzygórze 61 458x550 Ogród Bajek w Międzygórzu
W Pacanowie kozy kują więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa.

Do Ogrodu Bajek można dojść:
– z centrum Międzygórza żółtym szlakiem przez Polaną Śnieżną w ciągu 30 minut .
– z centrum Międzygórza ul. Sanatoryjną następnie drogą za pensjonatem “Sarenka”, dochodzimy do szlaku czerwonego biegnącego od wodospadu Wilczki dalej do szlaku dojściowego czerwonego i dalej dojściowym szlakiem czerwonym w ciągu 40 minut.
– z przystanku PKS ul. nieżna lub z parkingu naprzeciw Ośrodka Wypoczynkowego „Gigant” Szlakiem czerwonego Krasnala w ciągu 30 min.
– z przystanku PKS ul. Śnieżna lub z parkingu naprzeciw Ośrodka Wypoczynkowego „Gigant” Szlakiem żółtego Krasnala w ciągu 40 min.
– od parkingu przy Dom „Nad Wodospadem” szlakiem strzałkowym OGRÓD BAJEK w ciągu 30 min.
– dojechać drogą do Marianówki i dalej do skrzyżowania pod Igliczną i dalej pieszo szlakiem żółtym w kierunku Międzygórza w ciągu 20 min.

Ogórd bajek Międzygórze 25 541x550 Ogród Bajek w Międzygórzu
Fiona, Shrek w konserwacji…

My szliśmy szlakiem żółtego krasnala spod Giganta, o ile do pewnego momentu przejazd wózkiem był możliwy, to później (teoretycznie 10 min) musiałam stoczyć nierówną walkę z kamieniami, korzeniami i stromizną. Nie polecam.

Ogórd bajek Międzygórze 27 550x364 Ogród Bajek w Międzygórzu

Za to polecam jednak to miejsce, dzieci były zachwycone. W przeciwieństwie do mnie w ich wieku, lecz to inna historia, którą pewnie opiszę okraszoną zdjęciami dolnośląskim podróżnym fanpejdżu na Facebooku.

Ogórd bajek Międzygórze 11 550x493 Ogród Bajek w Międzygórzu

I na koniec zagadka, z którą nie mogę poradzić sobie od sierpnia ubiegłego roku (wówczas byliśmy w Międzygórzu), pomóżcie proszę, co to za postać, z jakiej bajki?

Ogórd bajek Międzygórze 74 404x550 Ogród Bajek w Międzygórzu

3 thoughts on “Ogród Bajek w Międzygórzu

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.