Przy okazji wizyty w Białowieskim Parku Narodowym, który został wpisany na listę UNESCO, warto również wpaść do samej Białowieży. Ta jedna z najpiękniejszych polskich miejscowości ma wiele do zaoferowania.

Oczywiście największą atrakcją regionu jest ostatni dziewiczy las Europy z naturalnymi siedliskami bizona, lecz sama miejscowość Białowieża również Was nie zawiedzie. O wyjątkowości przygranicznej wsi stanowi wpływ trzech kultur (polskiej, białoruskiej i rosyjskiej), który przez wieki je kształtował. Jakie jeszcze są atrakcje Białowieży?

Zasmakuj lokalnych potraw w restauracji Stoczek 129

Jeśli chcemy zasmakować lokalnej kuchni, powinniśmy się wybrać do Stoczka – najstarszej restauracji w Białowieży. Lokal przez lata zmieniał swój wystrój, lecz pyszne jedzenie i znakomita obsługa są niezmienne od dekad. To sprawia, że wciąż nie brakuje chętnych do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca. Stoczek serwuje specjały kuchni polskiej i białoruskiej. Spragnionych zadowoli duży wybór piw polskich, rosyjskich, litewskich i białoruskich, które dostępne są w wersjach jasnych, ciemnych oraz pszenicznych.

Relaks nad jeziorem z poranną kawką lub przekąską

Pyszna kawa lub piknik na polanie z pięknym widokiem przy akompaniamencie śpiewających ptaków stanowi najlepszy relaks. W Białowieży z pewnością nie zabraknie idealnych miejsc na taki posiłek. Tutaj można spokojnie wypocząć z dala od tłumów turystów. Dawniej można tam było również znaleźć niewielkie kafejki słabo oznakowane i WiFi, ale za to ze wspaniałym widokiem. Być może uda Wam się trafić w takie miejsce.

Twarzą w twarz z bizonem

Symbolem Białowieskiego Parku Narodowego jest bizon. Jeśli chcesz go zobaczyć, powinieneś wybrać się na wycieczkę o 3 nad ranem, gdyż te potężne zwierzęta prowadzą nocny tryb życia. Wyprawy są organizowane przez odpowiednio przeszkolonych przewodników, którzy poinstruują Cię, jak się ubrać i co zabrać ze sobą. Chociaż spotkanie z bizonem nie jest gwarantowane, niewiele osób wraca z tej wycieczki zawiedzionych. Ceny takich wypraw różnią się w zależności od sezonu oraz wielkości grupy.

Napij się Żubrówki z „lokalsami”

Białowieża to wieś, gdzie się przesadnie dużo nie pije, ale to właśnie z stąd pochodzi słynna marka wódki – Żubrówka. Jej specyfika polega na tym, że dodaje się do niej trawę żubrową. Warto pamiętać, że to ona nadaje wódce charakterystyczny żółtawy kolor i wyjątkowy posmak. Oprócz żółtej, dostępna jest także wersja biała, czarna oraz złota. Po trudach całodziennych wędrówek i zwiedzania dobrze jest się udać wieczorem do jednego z miejscowych lokali i posłuchać opowieści mieszkańców przy kilku kieliszkach Żubrówki. Oczywiście koniecznie popijając ją sokiem jabłkowym. Być może uda się poznać niezwykłe historie.

Nocna wyprawa z noktowizorem

W Białowieskim Parku Narodowym nie można się nudzić. Mieszkańcy oraz lokalni przewodnicy oferują aż 10 różnych rodzajów wycieczek. Jedną z nich jest nocna wyprawa z noktowizorem, podczas której wkraczamy do świata zwierząt, szczególnie aktywnych po zmroku: bizonów, jeleni, lisów, łosi, saren oraz sów.

Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego

Kolejnym ciekawym miejscem w Białowieży jest Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego. To właśnie w tym miejscu można poznać lepiej region oraz jego historię. Niejedna ciekawostka z pewnością nas zaskoczy. Dlatego warto znaleźć czas na wizytę w tym miejscu.

Galeria sztuki

W tym samym budynku co muzeum, znajduje się również galeria sztuki, której zbiory liczą ponad 100 malowideł, głównie portretów i krajobrazów. Wiele z nich jest na sprzedaż. Na terenie galerii funkcjonuje sklepik z pamiątkami.

Kościół Św. Teresy

Mieszkańcy Białowieży są bardzo religijni. W obrębie miejscowości znajdziemy kilka kościołów, spośród których na największe uznanie zasługuje kościół Św. Teresy. Tę zabytkową świątynie charakteryzuje piękna architektura. Msze są odprawiane bardzo często, ale można też ją odwiedzić poza godzinami nabożeństw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here