najpiękniejsze polskie miasta

Polska to kraj kontrastów – właśnie za to ją kochamy! Każdy znajdzie idealne miejsce do zwiedzania. Sprawdźcie, jakie są najpiękniejsze polskie miasta.

Zamki polskich królów, uliczki w stylu gotyckim, rozległe rynki, górskie szczyty pokryte białym śniegiem to liczne atrakcje naszego kraju. W Polsce jest tyle pięknych miejsc, że trudno wybrać te najlepsze miasta. Przygotowaliśmy jednak subiektywną listę najpiękniejszych polskich miast!

Kraków

Wiele osób uważa, że to Kraków jest najpiękniejszym polskim miastem. Znajduje się w nim mnóstwo urokliwych miejsc idealnych do zwiedzania. W centrum krakowskiej starówki możemy podziwiać wznoszące się nad głowami wieże gotyckiego kościoła, zdobne mozaiki barokowe na frontach budynków oraz budowle wzniesione w stylu romańskim. Niedaleko, nad najdłuższą rzeką w Polsce, dumnie wznosi się dawna siedziba królów. Wawel to jeden z najpiękniejszych zamków w naszym kraju. Malowniczo położony na szczycie skalistego wzgórza zapiera dech w piersiach u wielu turystów.

Warszawa

Dawna stolica Polski zachwyca turystów od lat, ale nie można zapominać o aktualnej. Warszawa to miasto kontrastów. To sprawia, że wzbudza mieszane uczucia. Jedni ją kochają, inni nienawidzą. Jednak trzeba przyznać, że niewątpliwie jest pięknym miastem ze wspaniałymi zabytkami.

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny bez wątpienia musi się znaleźć na liście najpiękniejszych polskich miast. Ta, położona nad brzegiem Wisły miejscowość, uchodzi za najlepiej zachowane historyczne miasto zaraz po Krakowie. W Kazimierzu Dolnym można więc znaleźć mnóstwo zabytków i ciekawych miejsc. Za jego atrakcję można też uznać rozległe zielone lasy i kolorowe pola uprawne, które nadają temu miejscu swojski i przytulny klimat.

Poznań

Poznać kojarzy się głównie z koziołkami i pysznymi rogalikami. Jednak miasto ma znacznie więcej atutów. Poznań po II wojnie światowej przeszedł ogromną rekonstrukcję, a to sprawiło, że stał się jeszcze piękniejszy. W czasie zwiedzania należy się wybrać na zwiedzanie Starego Miasta, gdzie znajduje się najwięcej zabytków. Przechadzając się po kamiennych brukowych uliczkach można doszukać się ważnych historycznych szczegółów zawartych w elewacjach budynków.

Olsztyn

Czy na Warmii i Mazurach można znaleźć miasto pełne zabytków? Ależ oczywiście! Mowa oczywiście o Olsztynie, polnym na wzgórzach pełnej jezior Warmii. Miejsce pełne historycznych przesłań i zabytków, które powstały za czasów Krzyżaków. Domy z muru pruskiego obrośnięte bluszczem pozwolą poczuć regionalny klimat krainy tysiąca jezior.

Malbork

To właśnie w tej miejscowości znajduje się jeden z największych europejskich zamków. Mowa oczywiście o, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Zamku Krzyżackim. Czerwona cegła, ogromne strzeżone bramy oraz podziemne i tajemnicze grobowce pozwalają nam cofnąć się w czasie i odbyć niezwykłą podróż pełną przygód.

Toruń

Wielokrotnie nazywano go jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Toruńska starówka została wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Malowniczo położona nad rzeką Wisłą od lat zachwyca mnóstwo turystów. Miasto ma wiele oryginalnych fortyfikacji, kościołów franciszkańskich, a także gotyckich budynków.

Gdańsk

Najpiękniejsze nadmorskie miasto to oczywiście Gdańsk. To nie tylko atrakcyjny wakacyjny kurort, ale przede wszystkim perełka architektury. W mieście widać wyraźnie pozostałości po germańskich wpływach – strzeliste gotyckie wieże czy też porty i brukowe alejki. Znajduje się tam również wiele interesujących muzeów.

Zamość

Miasto położone na granicy Polski i Ukrainy z pewnością przyciąga turystów. Jego ogromny atutem stanowią kontrasty – przesiąknięte jest renesansowym i barokowym stylem. Mieszkańcy są też dumni ze swojej starówki. Arabeskowe budynki wokół głównego placu i bogaty ratusz z metalową iglicą wręcz zachwycają.

Zakopane

Miasto nazywane „zimową stolicą Polski”. Wszystko dlatego, że w okresie grudzień-luty to właśnie tam można spotkać najwięcej turystów. Najwięcej z nich spaceruje po Krupówkach lub wyjeżdża na Gubałówkę. Jednak warto wybrać się na mniej uczęszczane szlaki i podziwiać urok ośnieżonych Tatr.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here