Najpiękniejsze polskie starówki!

Polskie starówki z pewnością zachwycają mnóstwo turystów! W końcu to najważniejsze atrakcje mające w sobie wiele uroku. Turyści, a także mieszkańcy często sprzeczają się, która z nich jest najpiękniejsza. Spór trudno rozstrzygnąć, ponieważ polskie starówki wykonane są w różnych stylach, a każdy z nich ma swój urok. Przygotowaliśmy więc dla Was subiektywną listę tych najpiękniejszych!

Gdańsk

Wiele osób uważa, że to właśnie w Gdańsku znajduje się najpiękniejsza polska starówka. W tym przypadku sprawa nie jest taka prosta, ponieważ Stare Miasto obejmuje aż trzy regiony: Bramę Oliwską, Osiek – osiedle nad Kanałem Raduni i Zamczysko. Wszystkie z nich są bardzo urokliwe. Za starówkę jednak uważa się zupełnie inną część Gdańska, czyli Główne Miasto, w którym znajdują się najważniejsze zabytki. To właśnie w tej części możemy podziwiać zabytki takie, jak Bazylika Mariacka, czy Złota Brama i przepiękną ulicą Długi Targ. Oczywiście każdy z tych obszarów turyści zapamiętają na długo.

Kraków

Na naszej liście oczywiście musieliśmy umieścić krakowskie Stare Miasto, które zostało wpisane na listę UNESCO. Dawna stolica Polski od wieków przyciąga tłumy turystów. Słynne sukiennice, a także inne sklepiki i galerie od razu pokazują jej kupiecki klimat. Jednak najważniejszym zabytkiem krakowskiej starówki jest oczywiście Kościół Mariacki, z którego można wieży usłyszeć przerywany hejnał.

Warszawa

Obecna stolica Polski również może pochwalić się piękną starówką. Niestety w tym przypadku niewiele budynków jest autentycznych. Po II wojnie światowej Warszawa została kompletnie zniszczona, a zniszczenia nie ominęły starówki. Na szczęście większość budownictwa została odrestaurowana i obecnie warszawskie Stare Miasto może zachwycać turystów. Na obszarze starówki nie brakuje też oryginalnych fragmentów murów, a także pomników poświęconych bohaterom.

Wrocław

Wrocławska starówka z pewnością cieszy się ogromną popularnością. To właśnie na niej każdego roku gości jeden z najpiękniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych. Z kolei latem można się wybrać na słynny Jarmark Świętojański. Oczywiście wrocławska starówka to również wspaniała architektura, która zachęca do spacerów. Rynek Główny otaczają piękne kamieniczki pochodzące z różnych okresów. To właśnie one stanowią wizytówkę miasta. Warto również zwrócić uwagę na przepiękny średniowieczny ratusz, który zachwyca wszystkich turystów.

Poznań

Poznańską starówkę wielu turystów kojarzy z walczącymi koziołkami. Tę niewątpliwą atrakcję można zobaczyć codziennie o 12 na okazałym budynku Ratuszu. Jednak to niejedyna zaleta poznańskiej starówki! Może się ona pochwalić przykuwającą wzrok architekturą. Budynkiem, na który warto zwrócić uwagę, jest Waga Miejska – obecnie przekształcona w restaurację i centrum kultury. Innym ciekawym obiektem jest Fara Poznańska, czyli jedna z najpiękniejszych polskich świątyń.

Toruń

Turyści również miło wspominają starówkę w Toruniu. W końcu to miasto nie słynie tylko z Kopernika i pierników, ale też wspaniałej architektury. Toruńskie Stare Miasto zostało nawet wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1997 roku. Pięknie oświetlony kompleks wspaniale prezentuje się nocą z przeciwnej strony Wisły. Jednak spacer po nim również dostarczy wiele wrażeń, a budynki, na które warto zwrócić uwagę to Ratusz, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czy Dom Kopernika.

Zamość

Mieszkańcy Zamościa niewątpliwie są dumni ze swojej starówki! Przypomina im ona o czasach rozkwitu miasta, który był napędzany przez wielokulturowe wpływy. Najciekawszymi obiektami stanowią oczywiście wyjątkowe kamieniczki, które podziwiają wszyscy turyści. Do najważniejszych z nich zalicza się: żółtą kamieniczkę pod Madonną, Szafirową, czerwoną Pod Aniołem (Pod Lwami), ciemnożółtą Rudomiczowskiej i zieloną Wilczkowskiej.

Z pewnością polskie starówki to główne atrakcje turystyczne! A Wy macie swoje ulubione Stare Miasto? A może wolicie zwiedzać zupełnie inne tereny, np. parki krajobrazowe lub zamki?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here