Polacy pokonują tysiące kilometrów, by podziwiać cuda natury. U nas również nie brakuje zachwycających miejsc. Oto najpiękniejsze Parki Narodowe w Polsce!

Białowieski Park Narodowy

Puszcza Białowieska, uznawana jest za najstarszy Park Narodowy w Polsce. Charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością biologiczną oraz niezakłóconą przyrodą. Na chronionym obszarze występuje ponad 250 gatunków ptaków, 13 płazów, siedem gadów i ponad 12 000 gatunków bezkręgowców, a także 59 gatunków ssaków – w tym największa populacja żubrów na kontynencie. Część parku dostępna jest jedynie dla biologów pracujących na miejscu, a także małych grup turystycznych z przewodnikiem nieprzekraczających 20 osób. Natura została doceniona i Białowieski Park Narodowy znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1979 roku.

Kampinowski Park Narodowy

W pobliżu stolicy również znajduje się Park Narodowy. Mowa o Puszczy Kampinowskiej oddalonej zaledwie 30 minut drogi samochodem od Warszawy. Dzięki temu stała się ona popularnym miejscem na spędzenie weekendu wśród spacerowiczów oraz rowerzystów. Na terenie parku można dostrzec dostrzec bobry, rysie lub łosie. Więcej o tych gatunkach można dowiedzieć się z Muzeum Puszczy Kampinoskiej na południowych obrzeżach parku. Na terenie puszczy znajdują się też liczne cmentarze wojenne takie, jak Palmiry.

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy to chyba ulubione miejsce Polaków gdy robi się chłodniej. Natomiast Zakopane bywa nazywane „zimową stolicą Polski”. Główne miasto regionu przyciąga nie tylko amatorów sportów i górskich wędrówek, ale też leniwych turystów, którzy chcą podziwiać góry. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdują się nie tylko wysokie szczyty i malownicze doliny oraz jaskinie. Tatry to też bogactwo gatunków roślin i zwierząt.

Pieniński Park Narodowy

Najwyższe góry w Polsce to oczywiście Tatry! Jednak dla wielu osób najbardziej malownicze szczyty znajdziemy w Pieninach. Dlatego Pieniński Park Narodowy cieszy się ogromną popularnością, a do jego największych atrakcji zalicza się spływ tratwą po krętym Dunajcu. W jego trakcie można podziwiać najbardziej malownicze szczyty Pienin, czyli Trzy Korony i Sokolicę. Na terenie Pienińskiego Parku Narodowe znajdują się również niezwykłe rezerwaty przyrody, m.in. Wąwóz Homole i Biała Woda.

Park Narodowy Gór Stołowych

Nie da się ukryć, że najciekawsze Parki Narodowe w Polsce znajdują się w górach. Kolejnych z nich obejmuje Góry Stołowe położone na Dolnym Śląsku. Charakteryzują się one unikalnymi formacjami płytowymi i labiryntowymi pasażami. Na tym obszarze występują rozległe lasy świerkowe, w których można spotkać jelenie, cietrzewie i dęby orle. Na terenie parku znajdują się dwa znane uzdrowiska, w których naturalne źródła znano już  w średniowieczu. Mowa o Polanicy Zdrój i Dusznikach Zdrój. To drugie uzdrowisko odwiedził nawet Fryderyk Chopin w 1826 roku.

Woliński Park Narodowy

Nad polskim morzem również nie brakuje godnych uwagi obszarów chronionych. Jednym z nich jest Woliński Park Narodowy, który obejmuje znaczną część wyspy Wolin. Jego najważniejszą atrakcją jest przepiękny 15-kilometrowy odcinek stromych klifów morskich, które każdego roku cofają się w wyniku erozji. Na terenie parku znajdują się również jeziora i obszary leśne, które stanowią schronienie dla licznych gatunków ptaków i niewielkiego rezerwatu żubrów. W pobliżu Wolińskiego Parku Narodowego znajdują się  Międzyzdroje, które są jednym z największych kurortów.

Słowiński Park Narodowy

Największą atrakcją Słowińskiego Parku Narodowego są słynne ruchome wydmy. Niezwykły, piaszczysty obszar położony nad Morzem Bałtyckim przypomina pustynię i był miejscem zdjęć do wielu filmów. Jednak Słowiński Park Narodowy to nie tylko malownicze wydmy! Obszar obejmuje ponad 186 km2 i 140 km szlaków turystycznych, a na jego terenie znajdują się również dwa jeziora: Łebsko i Gardno. Dodatkowo obszar ten zamieszkuje 257 gatunków ptaków, m.in. erne, puchacz, łabędzie i czarne bociany.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here