Tarnów

Tarnów to miasto w Polsce, położone w województwie małopolskim. Jednak z nieznanych przyczyn wiele turystów nie uznaje go za ciekawą atrakcję. Nic bardziej mylnego! W tym artykule skupimy się aż na dziesięciu rzeczach w Tarnowie, obok których nie możesz przejść obojętnie. No to zaczynamy!

Wieczorny spacer obok Ratusza

Pierwszy wieczór w Tarnowie warto poświęcić na zobaczenie historycznego ratusza, położonego w samym sercu Starego Rynku. Ten niesamowity symbol miasta przeszedł wiele renowacji, pierwotnie zbudowany był w stylu gotyckim. Następnie obrazował on kulturę i budownictwo renesansowe. Ostateczna przebudowa miała miejsce w XX wieku. Bliżej naszych czasów bo w październiku 2006 r. otwarto „kapsułę czasu” czyli ołowiany pojemnik umieszczony w 1927 r. w kuli na wieży ratusza, zawierający dokumenty oraz banknoty i monety o nominałach używanych w tym właśnie roku. Po renowacji kuli włożono do niej „przesyłkę w przyszłość”. Nie wiemy czy to nie nasze prawnuki będą miały możliwość odczytania zawartych w niej informacji! Tarnowski ratusz to bez wątpienia miejsce z duszą, warte podziwiania zwłaszcza wieczorem, gdy zapalają się światła i w koło roztacza się mroczny, tajemniczy klimat.

Mazoleum Generała Józefa Bema

To wyjątkowe miejsce zwłaszcza dla miłośników historii. Józef Bem to bohater narodowy Polski, Węgier i byłego Imperium Osmańskiego, urodzony właśnie w Tarnowie! Poza tym zasłynął jako inżynier oraz generał armii. Walczył o to, w co wierzył-czyli o utrzymanie i ochronę granic Polski.

Stary Cmentarz Żydowski

Jego zwiedzanie to coś więcej niż dziesięciominutowy spacer. Na tym jednym z największych cmentarzy w Polsce, znajdują się tysiące nagrobków. Co niesamowite, pozostają one całkiem nienaruszone-nie zostały zniszczone przez nazistów. Jest to miejsce pobudzające do refleksji i czerpaniu nauki z przeszłości.

Mikvah

Mykwa w Tarnowie ma naprawdę smutną historię. Początkowo było to miejsce wykorzystywane przez Żydów jako miejsce do spotkań i kąpieli. Wszystko zmieniło się bezpowrotnie, gdy 14 czerwca 1940 r. Naziści zabrali z miejscowego więzienia 753 skazańców i zamknęli ich tutaj na noc. Jednak kolejnego ranka czekały ich jeszcze tragiczniejsze wydarzenia. Wszyscy więźniowie zostali eskortowani do obozu koncentracyjnego, znanego jako Auschwitz. Byli oni pierwszymi więźniami tego obozu śmierci. Zaskakujące jest, że od tamtej pory to miejsce było używane jako bar i klub nocny, a obecnie mieści ekskluzywną restaurację.

Bima Starej Synagogii

Po chwili relaksu, wracamy do zwiedzania. Tarnów to miasto, w którym bez końca możemy odkrywać żydowską historię. Niestety ze Starej Synagogi pozostała tylko ta mała ceglana „bima”. To właśnie tutaj, na tej platformie, czytano Torę.

Wieś Zalipie

Wycieczka do pobliskiej wsi Zalipie to obowiązkowa atrakcja. Jest wieś całkowicie pokryta sztuką kwiatową! Zalipie to mała wieś licząca zaledwie 743 mieszkańców. Jednak to absolutnie nie umniejsza jej wartości kulturalnej. Kobiety ze tej wsi od ponad wieku malują na domach motywy kwiatowe. Sztukę można zobaczyć nie tylko na zewnątrz budynków, ale także w kuchniach i sypialniach. To naprawdę inspirujące miejsce!

Tarnowski sport

Kolejną atrakcją jest obserwowanie lokalnych meczy piłki nożnej. Tarnów może się poszczycić dwiema drużynami piłkarskimi – ZKS Unia Tarnów i Tarnovia Tarnów, które grają w trzech czołowych ligach. W Tarnowie niezwykle popularny, jest też Speedway, czyli wyścigi motocyklowe na stadionach. Słynna drużyna miasta, Unia Tarnów, była mistrzem Polski w latach 2004, 2005 i 2012. Teraz czas na rok 2021!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here