Galerie Sztuki

Wrocław – jedno z piękniejszych miejsc na mapie Polski. Miasto zachwyca nie tylko swą wizualną stroną, pięknem budowli jak i krajobrazu, ale dostarcza nam również wielu rozrywek i daje ogromny dostęp do wszelkiego rodzaju kultury i sztuki.

Historyczna perełka o wyjątkowej architekturze i tętniącej życiem scenie artystycznej, a to wszystko skupione w obrębie Starego Rynku, co pozwala nam na poznanie różnorodności miasta oszczędzając nasz czas, którego nie musimy przeznaczać na długotrwałe podróże. W poniższym artykule przyjrzymy się z bliska Wrocławskim instytucjom artystycznym i postaramy się jak najlepiej przedstawić najlepsze Galerie Sztuki Współczesne. Podróż czas zacząć!

Galeria Awangarda

Mieszcząca się w dawnym pałacu Hatzfeldów, zbudowanym przez architekta Bramy Brandeburskiej w Berlinie i zniszczonym w wyniku II Wojny Światowej, jest chyba najbardziej awangardową galerią we Wrocławiu, jak i na całym Śląsku. Swoją kontrowersją zachwyci niejednego konesera sztuki współczesnej, poruszając w swej tematyce problemy polityczne i społeczne. Monumentalny, zabytkowy budynek rozciągający się na ponad 1000 metrów kwadratowych zaprasza na liczne, stałe wystawy współczesnych dzieł sztuki i ceramiki, jak również ukazuje wszelkiego rodzaju dziedziny sztuki: wizualnej, fotografii reklamowej, teatralnej i filmowej, wzornictwa przemysłowego, projektów VJ i street artu – polskich, jak i europejskich artystów. Różnorodność jaką zapewnia pozwala zarazić ciekawością nawet największego laika sztuki.

adres: ul. Wita Stwosza 32, Stare Miasto Wrocław

tel: +48 717 902 581

Galeria Arttrakt

Założona w 2010 roku, przez historyczkę Idę Smakosz-Hankiewicz. Mieści się w dawnej renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza. Wcześniejszy dom polskiego artysty Eugeniusza Gepperta, stał się miejscem spotkań wielu dusz artystycznych. Zaprasza do licznych dyskusji, warsztatów, wystaw i wszelkiego rodzaju form działań związanych ze sztuką. Koncentrując się na przybliżeniu sztuki współczesnej, ukazuje dobytki wielu uznanych, polskich twórców, promując również dzieła nieznanych, młodych artystów – organizuje wystawy zbiorowe i indywidualne, prowadzi targi oraz aukcje dzieł sztuki.

adres: ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, Wrocław

tel: +48 502 581 905

Galeria Sztuki Socato

Założona przez prawników Zofię i Rafała Olesińskich oraz absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych – Karolinę Jaklewicz. Od 2009 roku prowadziła wystawy artystyczne w różnych częściach Wrocławia, by w późniejszych latach zakorzenić się na dobre na Placu Solnym. Galeria ma na celu promowanie dzieł sztuki, koncentrując się na długotrwałych procesach tworzenia i pracach unikających prostych efektów wizualnych. Pomiędzy wystawami malarstwa, takimi jak Flow – Natalii Bazowskiej, Dynamic Structure – Michała Misiaka, wystawami fotografii Zona – Roberta Olejnika, czy też ogólnopolską wystawą absolwentów sztuki Yung Art Review – Young Bolld, galeria współpracowała również z Teatrem Polskim Wrocław.

adres: Plac Solny 11, Stare Miasto Wrocław

tel: +48 697 822 518

Galeria Miejska

Założona w 1991 roku, przez gminę Wrocław. Promuje sztukę polską we Wrocławiu, jak i sztukę wrocławską za granicą. Prócz prezentacji dzieł sztuki, ma na celu ukazanie innych dziedzin twórczości, oraz piękna i wolności w nich zawartych. Jej dyrektorem jest dyplomata i historyk sztuki –  Mirosław Jasiński. Nadzorował on również wydanie serii Biblioteka Galerii Miejskiej, poruszającej tematykę teorii i estetyki sztuki. Galeria powołała również Fundację, której celem jest wsparcie i promocja ze strony mecenasów i miłośników sztuki.

adres: ul. Kiełbaśnicza 28, Stare Miasto Wrocław

tel: +48 713 446 720

Galeria M

Powstała w 1997 roku. Obecnie mieści się w dwóch lokalizacjach – przy ulicy Stare Jatki, oraz w XVII-wiecznym budynku wartowni przy ul. Świdnickiej. Galeria oferuje stałą wystawę prac siedemdziesięciu artystów, takich jak Krzysztof Skorczewski, Danka Jarowska oraz artystów młodszych, jak Monica Cichoń i Aleksandra Makowska. Wystawy odbywające się w galerii krążą wokół tematyki malarstwa, rzeźby, szkła i ceramiki.

adres:

Galeria M, ul. Stare Jatki 10, Wrocław

Galeria M Odwach, ul. Świdnicka 38a, Wrocław

tel: +48 713 724 496

Galeria DNA

Położona w samym centrum Wrocławia. Za swój cel obrała promocję nowych talentów. Swoją nazwą nawiązuje do złożoności i wyjątkowości każdego dzieła sztuki, niezależnie od jego nośnika czy twórcy. Jest prawdziwą wylęgarnią dla młodych artystów, których prace wystawiane były nawet w całej Europie. We wcześniejszych projektach prowadziła aukcje młodej sztuki, wystawy poświęcone sztuce kobiet, konkurs Sky Graffiti, wyjazd na London Art Fair oraz wystawy Lenki Kubicy i Marcina Painty.

adres: ul. Powstańców Śląskich 95, Wrocław

tel: +48 717 978 078

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here