Muzeum Zabawek w Karpaczu

Deszczowy poranek w Karkonoszach nie nastraja optymistycznie, dlatego postanowiłam rano pojechać do Karpacza, do Muzeum zabawek utworzonego ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego. Poprzednio, gdy byłam w karpackim Muzeum Zabawek, lat temu 20, mieściło się ono w innym miejscu. Obecnie mieści się w nowej siedzibie – w odrestaurowanej i specjalnie przygotowanej do celów turystycznych –  starej stacji kolejowej.

muzeum zabawek karpacz porcelanowe lalki piasecka ryszard zając 1 768x1024 Muzeum Zabawek w Karpaczu
Wejście do Muzeum Zabawek

W dużej sali na parterze mieści się wystawa zabawek. Jest możliwość zwiedzania interaktywnego, ale stoją temu na przeszkodzie moje kule – jestem po skręceniu kolana, statyw na aparat – nie zrobię deszczową porą w pomieszczeniu zdjęć bez lampy i z ręki moim kompakcikiem (są szklane gabloty, więc lampa też odpada), i muszę nadążyć za żywym srebrem w postaci czterolatki.

Gabloty są fajne, większość jest ładnie pomalowana. Jedyny minus taki, że nic nie można dotknąć,  tłumacz tu dzieciakowi że to muzeum i zabawki nie do zabawy.

muzeum zabawek karpacz porcelanowe lalki piasecka ryszard zając 7 768x1024 Muzeum Zabawek w Karpaczu
Gabloty w Muzeum

Kilka wybranych zabawek, niektóre robią upiorne wrażenie, inne są istnymi dziełami sztuki:

Nad salą wystawy głównej mieści się sala wystaw kolekcji mieszkańców Karpacza. Nam udało się trafić na wystawę porcelanowych lalek kolekcji Krystyny Piaseckiej.

W wnętrzu budynku Muzeum, na galerii w dawnej hali dworca mieści się też sala wystaw czasowych. Udało nam się obejrzeć wystawę rzeźb Jeleniogórzanina, Ryszarda Zająca.

Z drugiej strony budynku starej stacji kolejowej mieści się Sala Tradycji Kolejnictwa, w której umieszczonych jest kilka eksponatów z Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Ponieważ poprawiła się znacznie pogoda, zamknęłyśmy temat zwiedzania w pomieszczeniach i ruszyłyśmy w plener… Gdzie? Odpowiedź napisze w kolejnym poście.

A tymczasem Muzeum Zabawek na mapie:

Loading map...

loading Muzeum Zabawek w Karpaczu

3 thoughts on “Muzeum Zabawek w Karpaczu

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.