Jeżeli nie wiecie co robić w deszczowe dni, warto wybrać się do Dusznik-Zdroju. Poza pięknym zdrojowym parkiem można odwiedzić w Dusznikach niezwykłą atrakcję turystyczną – Muzeum Papiernictwa.

Muzeum mieści się w zabytkowym młynie z XVI wieku. Ba! W prawdziwym pomniku historii! A być może wkrótce w zabytku z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNSESCO. W takiej perełce. Samo bycie tam jest niezwykłym przeżyciem. A co dopiero gdy rozpoczniemy zwiedzanie…

Nie zdajemy sobie sprawy, jak mało wiemy o papierze!
W Muzeum Papiernictwa można dowiedzieć się całej historii produkcji papieru, ale też procesie produkcji.

Dużym atutem jest interaktywna wystawa „Polski pieniądz papierowy”. Tu możemy dowiedzieć się ciekawych informacji o banknotach w Polsce, możemy na własne oczy sprawdzić autentyczność posiadanych banknotów (warto się w kilka zaopatrzyć), a także innych dokumentów.
Dla dzieci największą zaś atrakcją jest możliwość otworzenia prawdziwego sejfu. O ile się wcześniej zdobędzie kod 😉

Kolejnym etapem zwiedzania są wystawy stałe „Sztuka papieru” oraz wystawy czasowe. My trafiliśmy na niezwykłą ekspozycję papierowych lalek autorstwa Mirosławy Truchty-Nowickiej – obecnie już jej nie ma. Coś niezwykłego, jak sama kurator wystawy stwierdziła, obok eksponatów nie dało się przejść obojętnie.

Całość zwiedzania można domknąć dodatkowo płatnymi warsztatami czerpania papieru. Ciekawa rozrywka dla dzieci i dorosłych.
Sam budynek młyna w którym mieści się dusznickie muzeum jest przepiękny. Drewniany, specyficznie pachnący drewnem, z uroczym zabudowanym mostkiem nad kanałem młynówki, wewnątrz kolorowym, z uroczymi malowidłami na piętrze.

Zobaczenie Muzeum jest warte swojej ceny, która nie jest ani za niska, ani za wysoka, choć różni się w zależności jaką trasę wybierzemy. Polecana i najdroższa kosztują odpowiednio za bilet normalny i ulgowy (N/U) 20zł/15zł
W tej cenie mieści się zarówno zwiedzanie Trasy 1 z przewodnikiem jak i Trasy 2 samodzielnie.
Trasa 1 z przewodnikiem po ścieżce „Z papierem przez dwa tysiąclecia” kosztuje 16zł/12zł
Trasa 2 zwiedzana samodzielnie po ścieżce „Sztuka i pieniądze” kosztuje 12zł/9zł
Jeśli chodzi o warsztaty czerpania papieru prowadzone są w pełnych godzinach od poniedziałku do soboty (poza sezonem feriowo-wakacyjnym z terminów wypada poniedziałek), pod warunkiem że zbierze się grupa dziesięcioosobowa. Koszt nie jest znany.

Mówi się, że Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju to takie „must be”. Coś w tym jest. Polecam serdecznie. Zwłaszcza w deszczowy dzień 😉
