Muzeum Molke – Ludwikowice Kł.

Muzeum Molke w Ludwikowicach Kłodzkich to miejsce, które zdecydowanie chyba lepiej zwiedzać w sezonie, poza sezonem, kiedy my byliśmy nie działo się tam nic. Obejrzeliśmy słynną Muchołapkę, kilka maszyn militarnych i niewielką część chodników kopalnianych lub tunelu technicznego.

Muzeum Molke Ludwikowice Kł. 11 550x365 Muzeum Molke   Ludwikowice Kł.

Ale o co w tym wszystkim chodzi?

Jeśli pojawia się takie pytanie i jeśli nie wiesz o co chodzi, chodzi o pieniądze. Bo wszystko da się sprzedać, jak się odpowiednio to ubierze. Tu ubieramy teren kopalni Wenceslaus (po II Wojnie Światowej – Wacław) w ideologię projektu Riese tylko dlatego, że jest nieopodal, oraz że część terenu kopalni zaadaptowano na fabrykę amunicji Nobel Dynamit AG. Nie mam czasu szukać wśród tysiąca dokumentów, które posiadam, ale wydaje mi się, że nawet obszar Muzeum Molke nie obejmuje obszaru kopalni przejętego przez Nobel DAG.

Muzeum Molke Ludwikowice Kł. 6 550x365 Muzeum Molke   Ludwikowice Kł.

Cała historia kopalni bardzo dobrze opisana jest na Wikipedii.

Muzeum Molke Ludwikowice Kł. 7 550x365 Muzeum Molke   Ludwikowice Kł.

I co dalej?

Dalej są dzwony (die Glocke) i cudowna broń Hitlera, czyli cała medialna papka. Jedni wierzą w Boga, inni w pozaziemskie technologie, pierwsi odwiedzają obiekty sakralne, drudzy Muzeum Molke. Dla każdego coś się znajdzie!
Co więcej zwiedzanie poza sezonem odbywa się bez przewodnika, więc możemy bez opowieści różnej treści spokojnie pooglądać, podumać, podyskutować.

Muzeum Molke Ludwikowice Kł. 9 550x365 Muzeum Molke   Ludwikowice Kł.

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Molke?

Po pierwsze w sezonie odbywają się tu różnego rodzaju imprezy, spotkania, inscenizacje. Warto zobaczyć, poczuć.

Muzeum Molke Ludwikowice Kł. 8 550x365 Muzeum Molke   Ludwikowice Kł.

Po drugie ze względu na zachowany szkielet chłodni kominowej (wspomniana Muchołapka), który sam w sobie jest bardzo ciekawy.

Muzeum Molke Ludwikowice Kł. 10 550x365 Muzeum Molke   Ludwikowice Kł.

Po trzecie ze względu na pozostałości po fabryce materiałów wybuchowych.

A po czwarte, żeby uświadomić sobie ile tak na prawdę jest prawdy w tych wszystkich bajkach opowiadanych o Riese i ogólnie wszelkich tematach skarbowych i militarnych na terenach dawnej Rzeszy Niemieckiej. Oczywiście żeby osiągnąć ten ostatni cel, trzeba mieć trochę wiedzy historycznej, umiejętność analizowania pod względem czysto logicznym trafiającej do nas informacji i zdrowy rozsądek.

Muzeum Molke Ludwikowice Kł. 1 550x365 Muzeum Molke   Ludwikowice Kł.

 Zapraszam na oficjalną stronę Muzeum Molk w Ludwikowicach.