Mury obronne Środa Śląska – film

Jak już wspominałam jestem fanatyczką murów obronnych i wszelakich fortyfikacji. Można znaleźć sporo tego typu wpisów na blogu, a wkrótce pojawi się jeszcze więcej. Dziś chcę Wam pokazać mury obronne Środa Śląska, piękny zabytkowy obiekt, który jest tak bardzo niedoceniony, aż płakać się chce. Na początek zapraszam na film, a później na przeczytanie informacji na temat fragmentów murów, które pojawiły się na filmie:

Jako dziecko spędzałam wiele czasu w Środzie Śląskiej, wiele atrakcji turystycznych pamiętam, ale mury jak przez mgłę. Po prostu było nam nie po drodze, a i one nie są zbyt atrakcyjnie uwydatnione. Zwłaszcza te w moim mniemaniu najatrakcyjniejsze

Mury obronne Środa Śląska 20 550x413 Mury obronne Środa Śląska  film

Trzeba jednak przyznać, że część północna murów, wraz z fosą służą jako całkiem przyjemny deptak, a jeszcze przed II Wojną Światową znajdowała się tutaj całkiem ładna promenada, której wygląd na szczęście do dziś się nie zmienił za bardzo 🙂

Historia murów początek ma w średniowieczu, kiedy to ówcześni mieszkańcy miasta proszą króla Karola Luksemburskiego o zgodę na budowę fortyfikacji obronnych. Ten oczywiście się zgadza i w XIII wieku powstaje ta urocza budowla wzdłuż granic miasta. Całe mury mierzyły ok 4,5 m wysokości, 1,2 m szerokości, posiadały 4 bramy wchodzące w skład 8 wież,  45 bastei, fosy miały ponad 5-6 m głębokości. Wojny trzydziestoletnie przyniosły miastu znaczne zniszczenia, wtedy też ucierpiały i najważniejsze jego fortyfikacje – nasze mury, nie lepiej było po wojnach pruskich w XVIII wieku.

Po wspomnianych bramach nie pozostało nic. Ale tu plus dla miasta, gdyż w miejscu gdzie były  na ulicy znajduje się ich obrys. Bardzo nam się to spodobało.

Mury obronne Środa Śląska 7 550x413 Mury obronne Środa Śląska  film

Spodobały nam się też w północnej części pozostałości baszt obronnych, które wystają z murów co kilkadziesiąt metrów. Wspinaczka na jedną była dla nas fajnym wyzwaniem 🙂

Mury obronne Środa Śląska 4 413x550 Mury obronne Środa Śląska  film

A widok też fajny 🙂

Mury obronne Środa Śląska 3 550x413 Mury obronne Środa Śląska  film

Skoro jesteśmy w północnej części, to warto wspomnieć, że kryje ona kilka ciekawostek. Jedną z nich jest fakt, że tuż przy nich w dzisiejszych ogrodach znajdował się cmentarz. Prawdopodobnie to pamiątką po nim jest pomnik wkomponowany w mur upamiętniający ofiary I Wojny Światowej. Tablice i symbole są zdarte, orzeł wieńczący pomnik ma obciętą głowę.

Drugą ciekawostką jest fakt, że tuż przy murach w tej części miasta znajdują się dom, niegdyś tak zwany Pawilon Napoleona, czyli budowla w której nocował sam Napoleon w 1813 roku (czas wojen napoleońskich).

Najbardziej niedoceniona część murów znajduje się na południu miasta. Tu mieści się fragment fosy, w w miarę naturalnej postaci, będącej dołem z wodą.

Mury obronne Środa Śląska 15 413x550 Mury obronne Środa Śląska  film

Możemy zobaczyć tutaj coś pięknego – dawne krużganki:

Mury obronne Środa Śląska 22 550x413 Mury obronne Środa Śląska  film

ponad to dwie odbudowane i już zniszczone baszty. Obecnie wszystko to jest nieczynne, strawione pożarem. A właśnie tu, w tej spokojnej części miasta można zrobić z murów, krużganków i baszt najfajniejszy turystyczny użytek.

Tu też spotkaliśmy furtę, choć wydaje nam się, że to twór współczesny, choć kto wie…

Mury obronne Środa Śląska 14 550x413 Mury obronne Środa Śląska  film

To niezwykłe miejsce na południu miasta jest niestety toaletą dla psów. Była też tu tabliczka ostrzegawcza, usunięta przez miejscowych.

Mury obronne Środa Śląska 24 413x550 Mury obronne Środa Śląska  film

Obecnie część murów jest oznaczona drogowskazami w centrum. Do części, aby dojść, trzeba się uprzeć. Mury mierzą obecnie ok. 1700 m, prawie 2 kilometry! Warto mówić o nich, są niesamowite. Niesamowita to wycieczka po historii miasta, regionu.

Mury obronne Środa Śląska na mapie, zaznaczyliśmy tylko miejsca, które są opisane, my szliśmy jeszcze wzdłuż zachodniej części. Natomiast widać pozostałe obwarowanie (okala niemal całe miasto!)

Loading map...

loading Mury obronne Środa Śląska  film

14 thoughts on “Mury obronne Środa Śląska – film

 1. Czy to właśnie Środę Śląską określa się mianem polskiego Carcassonne?

  Mi zawsze żal Dolnego Śląska, zawsze. Taka piękna kraina, z potencjałem kulturowo-historycznym, wspaniałą przyrodą, powinna być jednym z popularniejszych regionów w Europie. A jest wciąż krainą niespełnionych życzeń takich marzycieli jak ja 🙂

 2. Kurcze, to tak blisko, a jeszcze nie dotarłam do Środy Śląskiej…:/ Trzeba koniecznie nadrobić, dzięki za wskazówkę! 🙂

 3. Powiedzmy, że w okolicy byłem rok temu, we Wrocławiu. Jednak był to wypad czysto weekendowy czyt. krótki. Zwłaszcza, że przyleciałem dopiero w sobotę, a odlot miałem już w niedzielę. Z dużą chęcią poznałbym ten region bliżej. Mam nadzieje, że tak się stanie. Chociaż mieszkam na dosłownie przeciwległym krańcu Polski – Białystok, to staram się „zapuszczać” także w bardziej odległe dla mnie regiony naszego kraju 🙂 Filmik całkiem całkiem jak i samo miejsce. Pozdrawiam 🙂

  1. Serdecznie zapraszam 🙂 Dolnemu Śląskowi z atrakcji przyrodniczych i turystycznych brakuje jedynie morza 😀

    1. Zdecydowanie Mietków jest uroczy 😉 Takie wiesz, morze z górami. Egzotycznie 😀 Jutro się wybieram na sentymentalną wycieczkę 😉

 4. przyznaję, że o Środzie Śląskiej nie wiedziałam nic, aż do teraz! W życiu bym nie podejrzewała, że takie piękne mury tam się zachowały! Aż musze bardziej w historię się zagłębić!

 5. Ten park z basztami znam od dzieciństwa, bo bawiłam się tam jako mała dziewczynka, a mieszkałam tuż przy tych murach. Widziałam jak budowano baszty i krużganki. Tylko cześć murów jest autentyczna – reszta to rekonstrukcja. Przejścia w murze przy ulicy Basztowej faktycznie nie było, a po drewnianych krużgankach biegało się całą gromadą podczas zabawy w podchody. Były w basztach drabiny, można było się wdrapywać na wyższy poziom. A czy miejsce to kibelek dla psów? Tak jak wszędzie ludzie wyprowadzają pieski do dzikich parków, i tam też tak się dzieje, bo Basztowa jest na uboczu i nie tak często koszą tam trawę jak w mieście. Jednym z najstarszych fragmentów muru jest ten na ulicy Kamińskiego. Jak ktoś nie zna miasta, to ciężko tam go znaleźć.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.