Mury Obronne Niemcza

Mury obronne Niemcza są fajne, by móc wzdłuż nich spacerować i po to też pojechałam do Niemczy. Właściwie wycieczkę niemczańską zaplanowałam, gdy zobaczyłam kawałek murów z drogi jadąc do Arboretum w Wojsławicach. Dopełniłam także dzieła, wcześniejszej wycieczki i spaceru po Niemczy, o którym pisałam na swojej stronie Polski Kadr, w czasach, gdy strona żyła (chyba muszę uzupełnić materiał i wrzucić tutaj, bo to fajne było).

Niemczańskie mury jako jedne z nielicznych murów istnieją właściwie w okół całego centrum znajdującego się na wzgórzu, są okazałe, choć źródła podają, że stanowią jedynie 30% pierwotnego systemu obronnego.

Obecne kamienne mury mają swój początek w połowie XV wieku,  gdy po wojnach husyckich (husyci mieli w Niemczy swoją ostoję), mury które niegdyś były drewniane odbudowano. Wzdłuż murów przed 1945 rokiem od strony zachodniej prowadziła promenada, nie tylko ja jak widać mam bombę na spacer wzdłuż murów 😉

Mury obronne Niemcza 12 Mury Obronne Niemcza
Kamieniczki naprzeciw murów

Warto wspomnieć o dwóch bramach, które otwierały wejście do miasta. Od strony Wrocławia istniała Brama Dolna, która została rozebrana w połowie XIX wieku, zrekonstruowana w latach 30-tych ubiegłego stulecia w celach upiększenia miasta. Otrzymała ona wtedy orła, który trzymał herb miasta. Brama zwana była także Bramą Zamkową.

Brama Górna, od strony Ząbkowic Sląskich , została rozebrana tuż po rozbiórce Bramy Dolnej, choć po niej zostało trochę pozostałości. Między innymi półokrągła baszta, będąca jakby wizytówką miasta, ale także strzelnice.  Jednak gwoli ścisłości, to ta baszta wcale nie jest taka stara, a z 1936 roku, kiedy to wybudowano ją jako schronisko młodzieżowe. Nazywana jest często uszczypliwie pseudobasteją 😉 Na przełomie lat 70/80-tych w baszcie mieściła się komenda Milicji Obywatelskiej, następnie bar, a obecnie siedziba Zarząd Towarzystwa Miłośników Niemczy i Ziemi Niemczańskiej, które nie ma własnej strony internetowej, trudno znaleźć także doń jakiś kontakt, a przy samych zamkniętych drzwiach trudno szukać głębszych informacji. Minus dla TMNiZN 😉

Ciekawym miejscem wzdłuż murów jest furta pocztylionów, zwana także bramą do ogrodów burmistrza. W 2012 roku wszystkie furty dostały tablice z nazwami, dziś ich już nie ma! Mury przetrwały tyle lat (choć wymagają gruntownej renowacji), a tablice nie mogły 2??

Mury miejskie to jest to, co Dolnośląski Podróżnik lubi 😀 Pamiętacie moją wycieczkę wzdłuż murów obronnych w Wołowie?

Mury obronne Niemcza na mapie:

Loading map...

loading Mury Obronne Niemcza

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.