Mosty Trzebnickie

Sentymentalna ze mnie bestia stwierdzam fakt niezaprzeczalny. Im starsza tym bardziej. I z pewnymi miejscami jestem mocno związana emocjonalnie i wracam tam jak bumerang choć na chwilę jedną. Tym miejscem są Mosty Trzebnickie we Wrocławiu, a właściwie na samych mostach raczej nie przebywam, lecz podziwiam je z nadodrzańskiego wału.

Mosty Trzebnickie 1 Mosty Trzebnickie

Ponieważ pielgrzymuję na nie od kilku lat o różnych porach doby, porach roku, zatem na koniec przygotowana z tego miejsca świętego niemal dla mnie mała niespodzianka.
Ale zanim ją dostaniecie musicie przebrnąć przez cały wpis, a w nim na dobry początek troszkę historii powstania tych pięknych obiektów.

Mosty Trzebnickie 6 Mosty Trzebnickie

Przed końcem XIX wieku w miejscu gdzie teraz jest Kanał Miejski i koryto Starej Odry płynęła sama rzeka, przez którą przerzucona była drewniana przeprawa pomiędzy obecnymi Karłowicami i Różanką, a Kleczkowem. A jeszcze wcześniej znajdował się tu bród. Jednakże podjęto decyzję o budowie kanału, a więc i mostu na nim. Pierwszy most powstał właśnie pod koniec XIX wieku. Lecz most ów okazał się zbyt niski, by przepłynęła pod nim barka, zatem zastąpiono go wyższym, który istnieje do dziś, znajduje się nad kanałem, nosi nazwę Most Trzebnicki Południowy i na moich zdjęciach jest słabo widoczny.

Mosty Trzebnickie 10 Mosty Trzebnickie

Ten najbardziej spektakularny Most Trzebnicki Północny, piękny, pomarańczowy, z cudownymi łukami jest mostem stosunkowo nowym, powstałym na miejscu tej drewnianej przeprawy w 1916 roku. Wówczas zyskał nazwę swojego drewnianego poprzednika.

Mosty Trzebnickie 9 Mosty Trzebnickie

Oba mosty nazywają się Mostami Trzebnickimi dopiero od 1945 roku, miały szczęście, że nie ucierpiały zanadto podczas II Wojny Światowej, a zwłaszcza oblężenia Festung Breslau. Gruntowny remont przeszły w latach 80-tych ubiegłego stulecia, a na początku obecnego stulecia zostały poddane konserwacji, która była potrzebna po powodzi w 1997 roku. Obecnie trwają prace modernizacyjne na brzegach Odry, zatem i przy mostach.

Mosty Trzebnickie 11 Mosty Trzebnickie

Na wysepce na której znajduje się jeden z filarów mostów, w 1997 roku postawiono krzyż dziękczynny z zaznaczoną najwyższą wysokością rzeki, jaką osiągnęła odra 12. lipca 1997 roku.

Mosty Trzebnickie 8 Mosty Trzebnickie

Wszystkie archiwalne zdjęcia można zobaczyć na stronie Dolny Śląsk na starej fotografii.

Mosty Trzebnickie 3 Mosty Trzebnickie

A teraz ciekawostki z okolic mostu 🙂 Otóż na północnym brzegu Odry tuż przy Mostach Trzebnickich znajduje się tak zwany Kamień Stulecia, czyli dawny kamień graniczny, ustawiany na rogatkach miasta. Ten powstał na przełomie XIX i XX wieku według projektu Karla Kimma.

Mosty Trzebnickie 2 Mosty Trzebnickie

Drugą, niewyjaśnioną ciekawostką jest dawny kamień ze ściągniętą tablicą pamiątkową znajdujący się po południowej stronie Odry, vis a vis Kamienia Stulecia. Próbowałam szukać wiedzy w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, lecz ta teczka akt, jak i wiele innych, ucierpiała podczas powodzi.

Mosty Trzebnickie 7 Mosty Trzebnickie

Może ktoś wie co się tam znajdowało?

Mosty Trzebnickie 5 Mosty Trzebnickie

Mosty Trzebnickie na mapie:

Loading map...

loading Mosty Trzebnickie

I na koniec obiecana niespodzianka. Nie wiecie, choć część osób, która mnie znała zanim prowadziłam Dolnośląski Podróżnik, a część osób przeczytała może małą zapowiedź na Fanpage Dolnośląskiego na Facebooku, że w moje ulubione miejsca chodzę z aparatem foto, by wykonać fotografię tego samego kadru. Zatem przygotowałam dla Was krótki film złożony własnie z Mostów Trzebnickich z przestrzeni 3 lat 🙂
Zapraszam do oglądania 😉

 

9 thoughts on “Mosty Trzebnickie

 1. Miałem okazję obejrzeć najpierw film (a raczej pokaz slajdów) a potem przeczytać wpis. Jedno bez drugie jest bez sensu, ale razem tworzą ciekawe połączenie. Wpis jak zwykle ciekawy i treściwy. Powodzenia 🙂

 2. Pokaz slajdów, jest fajnie zrobiony. Rada na przyszłość, aby pokaz miał sens, proponuje umieszczać na zdjęciach daty ( miesiąc, rok) wykonania zdjęć.

  1. Dziękuję 🙂 To mój pierwszy pokaz tego typu, więc też nie do końca wygląda tak, jak bym chciała 😉
   Z tymi datami słuszna uwaga, ale też nie wszystkie daty posiadam, a i automatyczne datowanie nie działa, gdyż daty po prostu w aparacie nie ustawiłam/ nie ustawiam.

 3. Brawo za film ! Rozwijasz się. Twój wpis nie wyczerpuje tematu, a nawet porusza inne, dlatego brakuje mi tu linków do ciekawych miejsc związanych tematycznie z wpisem. Dużo dowiedziałem się z Wiki pod hasłem „Kamienie Stulecia” czy „MT”. Wartość dodana – wymiana linków zwiększa oglądalność i częstość odnajdywania Twojej strony.

  1. Justif wymiana linków tak, natomiast tu miałoby to zadanie jednostronne. Poza faktem, że google powoli odchodzi od pageranku, to linki stanowią jedynie margines czynników pozycjonowania 🙂 W tej kwestii moja strona ma się dobrze.

   1. Czy DP to Twój pamiętnik z wycieczki (mało jest osobistych przygód i przeżyć), czy też przewodnik dla innych. Jeśli przewodnik – to właśnie tych linków brakuje, z telefonami, kontaktami, planami dojazdu i noclegu oraz co zjeść i zwiedzić w okolicy danego obiektu. Ranking strony – jest wtórny. PODKREŚLAM – ŻE STRONA MI SIĘ PODOBA. Obiektów przybywa, a wyszukiwać nie potrafię. Chciałem znaleźć Bolczów i Czochę – nie znalazłem (jest ?), potem zamek Grodziec – na mapce znalazłem dwa obiekty: zamek Grodziec i pałac Grodziec i w oba nie mogę wejść. Jak je znaleźć ?

    1. Dolnośląski Podróżnik nie jest pamiętnikiem, nie zwykłam takich pisać. Dolnośląski Podróżnik jest drogowskazem. Miejscem, gdzie znajdziesz propozycje na niedzielną wycieczkę, ale też miejsce gdzie znajdziesz atrakcje niepopularne, czy niegdysiejsze atrakcje, które bardziej dziś straszą niż kuszą. Rzecz gustu. Nie ma wskazówek dojazdu, cen, godzin otwarcia, gdyż Dolnośląski Podróżnik to nie jest strona sponsorowana. Nie reklamuję restauracji, baz noclegowych za darmo, nie jestem instytucją charytatywną. Na propozycje współpracy natomiast jestem otwarta.
     Jeśli chodzi o odnośniki do pałaców na mapie, to obecnie trzeba albo poszukać wybranych obiektów z danej kategorii na liście Menu->Odwiedzone miejsca->Wybrana kategoria. A następnie na liście wpisów poniżej mapki odnajdujemy interesujący nas obiekt. Lista rozszerza się wraz ze zjazdem w dół.
     Natomiast linki na mapie nie działają, gdyż algorytm który stosuję nie dodaje linków automatycznie, musiałabym zmienić to ręcznie. Nie A ponieważ obiektów zaznaczonych jest już 189, zatem wymaga to zbyt dużego nakładu pracy, na co nie mam obecnie czasu. Czas wolę poświęcić na tworzenie nowych wpisów. Specjalnie dla Ciebie poprawiłam Pałac i Zamek w Grodźcu, obecnie z aktywnym linkiem na mapie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.