Młyn Maria Wrocław

We Wrocławiu jest wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest młyn Maria Wrocław, który dziś Wam pokażę. Wiedzcie, że to nie jest byle co, a dowód osiemsetletniej historii. Historii serca Dolnego Śląska.

Młyn Maria Wrocław 3 Młyn Maria Wrocław

Jak wspomniałam młyn Maria Wrocław niedawno obchodził osiemset lat istnienia, ale na pewno gdy powstawał nie wyglądał tak jak obecnie. Pierwszy młyn powstał dokładnie w 1242 roku, nazywał się Arnold i był cały drewniany, a wyposażony był aż w trzy koła wodne. Lecz Arnoldem nie był długo, bo szybko stał się Klarą, by być sprzedanym na zaledwie 13 lat jako Maciej zakonowi po 12 latach służenia wójtowi wrocławskiemu, by po tych 13 latach znów wrócić do wójta w 1267 roku.

Młyn Maria Wrocław 4 Młyn Maria Wrocław

W tym stuleciu młyn zmienił nazwę na Wójtowski, by w kolejnych latach zmienić znów… nazwę na młyn Bożego Ciała, Mariacki, Feniks, Maria..

Młyn Maria Wrocław 1 Młyn Maria Wrocław

W 1333 roku naprzeciw młyna nazwanego wówczas Maria zbudowano drugi Bożego Ciała (mieszają się już te nazwy, prawda?). Młyny nie były pod zarządem jednego właściciela, więc działały równolegle. Jedna część należała do Joannitów, druga do Kanoników Regularnych. Na całe szczęście w VII wieku oba młyny przejął zakon augustianów. A w 1810 roku po sekularyzacji młyny przejęło Państwo Pruskie. Wtedy też zaczęła się rewolucja przemysłowa, tak też nasze młyny zostały zmodernizowane. Połączone młyny drewnianym mostem, dobudowano spichlerz, włożono nowe mechanizmy mielące.

Młyn Maria Wrocław 8 Młyn Maria Wrocław

Gdy minęło lat 30 znów postanowiono unowocześnić młyn. Dobudowano kolejne piętra, zmieniono koła wodne, wzmocniono koryto młynówki. Dzięki nowym mechanizmom dzisiejszy Młyn Maria Wrocław stał się najnowocześniejszym młynem w regionie.

Młyn Maria Wrocław 6 Młyn Maria Wrocław

Po II Wojnie Światowej Młyn Maria Wrocław zyskał obecną nazwę i działał napędzany siłą wody z Odry do lat 60-tych, kiedy to ktoś wpadł na genialny pomysł demontażu wszystkich urządzeń mechanicznych i zniszczenie ich. Złom był najwyraźniej w cenie… Budynek wielokrotnie przebudowywano, mieściła się tu szkoła, później mieszkania.

Młyn Maria Wrocław 2 Młyn Maria Wrocław

Podczas Wielkiej Powodzi w 1997 roku młyn groził zawaleniem, lub zalaniem Wyspy Piaskowej. Miano już wysadzić obiekt, jednak zdecydowano się na zburzenie jednego muru, by usunąć powodziowe śmieci, które zatrzymały się przy młyńskich filarach.

Młyn Maria Wrocław 5 Młyn Maria Wrocław

Młyn Maria Wrocław wraz z lokatorami zakupił prywatny inwestor. Miał tu powstać hotel na czas Euro2012. Nie obyło się jednak bez eksmisyjnego skandalu, który opisuje artykuł w Gazecie Wrocławskiej. A ten spór właściwie trwa do dziś (jeszcze jeden artykuł z GW). Osobiście podziwiam inwestora za cierpliwość. Ale i rozumiem, wszak miejsce ma niesamowity potencjał (tak na marginesie ciekawe czy gościom tego hotelu przeszkadzałaby muzyka na Wyspie Słodowej?)

Młyn Maria Wrocław 7 Młyn Maria Wrocław

Ale na hotel i tak trzeba poczekać, na dzień przed Wigilią mieszkańcy jak mieszkali, tak mieszkają, młyn niszczeje jak niszczał. Ot zwykły budynek jakich wiele. Gdy to przeczytacie pomyślcie chwilę, zadumajcie się nad tą piękną osiemsetletnią historią.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.