Zamość

Jednym z polskich miast, które naprawdę warto zwiedzić jest Zamość. Leży w południowo-wschodniej części kraju, zaledwie 60 kilometrów od ukraińskiej granicy. To miasto, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czeka na odkrycie.

Ratusz miasta

Jest to prawdopodobnie najbardziej znany i najczęściej fotografowany obiekt w Zamościu. Ratusz jest wyjątkowym budynkiem ze względów architektonicznych. Jest położony na rynku Starego Miasta i był jednym z głównych powodów wpisania Zamościa na listę UNESCO. Turyści mogą zwiedzić hol i wspinać się po schodach, ale reszta budynku nie jest przeznaczona do odwiedzania.

Katedra św. Tomasza

W Zamościu znajdziemy także niewielką katedrę, położoną niedaleko rynku na Starym Mieście. Jej pełna nazwa to Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Powstała pod koniec XVI wieku. Katedrę można zwiedzać w dowolnym momencie, jeśli jednak zamierzasz uczestniczyć we mszy powinieneś sprawdzić harmonogram. W 1999 roku katedrę odwiedził Jan Paweł II.

Twierdza

W Zamościu warto także zwiedzić pozostałości Twierdzy, która dzisiaj funkcjonuje jako muzeum. Można tam zobaczyć m.in. galerie strzelnicze i cele więzienne. Trasa turystyczna wynosi pół kilometra. Zanim przyjedziesz odwiedzić muzeum, pamiętaj, aby sprawdzić godziny otwarcia na stronie Zamojskiego Bastionu, gdyż różnią się one w zależności od pory roku i świąt.

Zamojskie Muzeum

Jesteś miłośnikiem historii? W takim razie punktem obowiązkowym Twojej wycieczki jest Zamojskie Muzeum. Znajduje się na Starym Mieście i dzieli się na sześć działów: archeologiczny, bibliotekę, etnografię, historię ogólną, Rotundę Zamojską i oświatowy. W środku możemy znaleźć m.in. malowidła z okresu renesansu, zabytki z historii miasta i informacje o rozwoju miasta od XVI wieku do czasów dzisiejszych, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Godziny otwarcia możesz sprawdzić na oficjalnej stronie muzeum.

Synagoga

Zamość jest ważnym ośrodkiem judaizmu, a Zamojska Synagoga pomoże Ci lepiej poznać historię Żydów. Synagoga obecnie jest nowoczesnym obiektem kulturowym, ale co ciekawe zachowała się ona w stanie nienaruszonym od czasów jej powstania, czyli od początku XVII wieku. W trakcie trwania II wojny światowej synagoga służyła nazistom jako warsztat stolarski. W 2010 dokonano odnowienia synagogi.

Rynek Starego Miasta

Ważnym punktem każdej wycieczki w Zamościu jest także Rynek na Starym Mieście. Z tego miejsca są dumni wszyscy mieszkańcy. Znajdują się tutaj słynne ormiańskie kamienice, czyli prostokątne budynki z różnokolorowymi ścianami. Są tutaj także liczne bary, restauracje i kawiarnie. Warto wspomnieć, że na placu często odbywają się różne imprezy.

Zoo

W Zamościu bardzo popularnym miejscem jest zoo, położone blisko starówki. Zajmuje duży obszar i można tu spotkać 300 gatunków zwierząt, w tym wiele polskich gatunków. Opłata za bilet i godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku.

Muzeum Arsenału

Jeśli chcesz lepiej poznać historię miasta w czasie wojen, koniecznie sprawdź Muzeum Arsenału. Wystawy i ekspozycje przybliżają turystom znaczenie, jakie miasto odegrało w kształtowaniu się dzisiejszej Polski. Odwiedzający mogą także podziwiać ogrody zewnętrzne. Szczegółowe informacje o zwiedzaniu można sprawdzić na stronie muzeum.

Obóz zagłady w Bełżcu

Będąc w Zamościu warto także odwiedzić położony niecałe 43 kilometry dalej Bełżec i znajdujący się w nim obóz zagłady. Został on stworzony przez nazistów, którzy później próbowali ukryć jego istnienie. Dzisiaj obóz służy jako muzeum. Jest to trzeci najgorszy nazistowski obóz zagłady, biorąc pod uwagę liczbę zamordowanych Żydów. Godziny otwarcia należy sprawdzać na oficjalnej stronie muzeum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here