Mazury – cud natury! Pewnie każdy z Was chociaż raz słyszał te słowa. Ten rejon Polski z pewnością zachęca do odwiedzić. A jak się przygotować do wyjazdu?

Szukasz idealne miejsca na wypoczynek na świeżym powietrzu? Doskonałym miejscem będą Mazury! W końcu przyjazny turystów i bogaty w walory przyrodnicze obszar. Na Pojezierzu Mazurskim znajduje się mnóstwo jezior, gęstych lasów, ekologicznych gospodarstw i urokliwych miejscowości wypoczynkowych.

Kiedy odwiedzić Mazury?

Oczywiście najlepszym okresem na wyjazd na Mazury jest lato. Jednak warto pamiętać, że typowo wakacyjne miesiące, czyli lipiec i sierpień gwarantują najlepszą pogodę, ale mogą nieco popsuć pejzaż Mazur. W tym okresie gromadzą się tam tłumy turystów, a ceny znacząco rosną. Dlatego warto rozważyć wyjazd we wrześniu lub czerwcu, a nawet w maju. Wówczas pogoda jest również dopisuje, a turystów jest znacznie mniej. Wówczas można lepiej odkryć urok Mazur.

Najważniejsze miasta na Mazurach

Mazury to rozległy obszar, na których znajduje się wiele ciekawych miejscowości. Nie brakuje tam mniejszych, cichych miasteczek, które stanowią doskonałe miejsce na ucieczkę od zgiełku miasta. Ogromną zaletą Mazur jest fakt, że praktycznie w każdej miejscowości znajduje się większe lub mniejsze jezioro. Dlatego miłośnicy sportów wodnych z pewnością będą zadowoleni z urlopu na Mazurach.

Oczywiście Pojezierze Mazurskie podobnie, jak każdy inny region Polski, ma miejscowości, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Najważniejszą z nich jest Olsztyn – największe miasto Mazur. Można tam znaleźć nie tylko jeziora i spokojne miejsca, ale przede wszystkim wiele zabytków. Typowo turystyczne miejsca na Mazurach, które turyści chętnie odwiedzają to Giżycko i Mikołajki. To najbardziej znane kurorty na Pojezierzu Mazurskim, gdzie przygotowano wiele wodnych atrakcji. Jeżeli jednak zależy nam na zwiedzaniu to warto odwiedzić Elbląg. Godnym uwagi jest miastem jest również Ostróda – to właśnie tam odbywa się największy Festiwal Disco Polo. Miłośnicy zwiedzania w tej miejscowości znajdą również Zamek Krzyżacki. Z kolei fani Mazurskiej Nocy Kabaretowej z pewnością dobrze kojarzą Mrągowo. To tylko najbardziej znane miasta Mazur. W tym rejonie można znaleźć znacznie więcej ciekawych miejscowości.

Jakie są największe atrakcje Mazur?

Mazury to jedno z najlepszych miejsc do wypoczynku w Polsce. Ten rejon z pewnością oferuje wiele atrakcji, m.in. spływy kajakowe, żeglarstwo, wędkarstwo, wycieczki rowerowe, a także ciekawe miejsca do odwiedzenia.

Sporty wodne

Krajobraz Mazur z pewnością sprzyja uprawianiu sportów wodnych. W większości miejscowości bez problemu można wypożyczyć łódkę, rowerek wodny, kajak lub inny sprzęt. Dzięki temu można spędzić cały dzień na wodzie i się zrelaksować. Jeziora, które warto odwiedzić to oczywiście Śniardwy (największe jezioro w Polsce), Mamry, Niegocin i Łuknajo (rezerwat biosfery UNESCO). Z kolei najpopularniejsze miasta idealne do wodnych aktywności to Giżycko, Mikołajki i Węgorzewo, w których jest dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna.

Wycieczka do Wilczego Szańca

Mazury to też doskonałe miejsce na spotkanie z historią. W lasach w pobliżu wsi Kętrzyn znajduje się dawna kwatera wojskowa Hitlera Wolfschanze (Wilczy Szaniec). Hitler spędził tam ponad 800 dni i to właśnie w tym miejscu przeżył zamach w 1944 roku. Obecnie Wilczy Szaniec odwiedza mnóstwo turystów, którzy chcą zobaczyć w jakich warunkach przebywał jeden z największych zbrodniarzy.

Inne miejsca do zwiedzania

Pojezierze Mazurskie raczej słynie ze swoich walorów przyrodniczych. Jednak znajdziemy tam też kilka zabytków. Oczywiście najpopularniejszym miastem na wycieczki jest stolica regionu, czyli Olsztyn. Na terenie miasta znajduje się zamek, a także liczne muzea i galerie. Kolejne miasto, które chętnie odwiedzają miłośnicy zwiedzania to Elbląg, który leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Na terenie miasta znajduje się kilka zabytków oraz galerii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here