Mauzoleum w Wałbrzychu

Mauzoleum wałbrzyskie, to obiekt budzący wiele kontrowersji w świecie eksploracyjnym. Doszukuje się w tej budowli wiele niesamowitych ideologii. W mądrych książkach przeczytać można o niesamowitych podziemiach pod tym pomnikiem historii.

Mauzoleum w Wałbrzychu 15 1024x682 Mauzoleum w Wałbrzychu
Mauzoleum w Wałbrzychu

Pomnik miał upamiętniać 170 tyś. Ślązaków zmarłych podczas I Wojny Światowej, a dorabia się mu ideologię nazistowską. Tyle można dowiedzieć się w sieci – hitlerowskie mauzoleum. A jaki związek z Hitlerem mieli Ślązacy zmarli w latach 1914-1918? Obalaniem tego mitu zajęliśmy się jako Stowarzyszenie i wyniki naszych badań są TUTAJ.
Ja wybrałam się na wycieczkę krajoznawczą, chciałam ocenić ten legendarny pomnik z typowo podróżniczego punktu patrząc.

Mauzoleum w Wałbrzychu 4 1024x682 Mauzoleum w Wałbrzychu
Mauzoleum

Auto zostawiliśmy na ul. Andrzeja Struga, gdzie zrobiłam piękne zdjęcie na panoramę dzielnicy Nowe Miasto (PP2 powiedział, że to Stary Zdrój) i stamtąd trochę na przełaj, przez krzaki, w których gdzieniegdzie urządzono biedaszyby dotarliśmy na tył Mauzoleum. Dlaczego szliśmy przez krzaki, skoro jest taki ładny podjazd? O to trzeba spytać PP2, ówczesnego towarzysza, który mimo, że był wałbrzyszaninem od urodzenia, o Mauzoleum wiedzę miał żadną. Na miejscu dzięki Bogu spotkaliśmy się z Konradem z Historycznych Sudetów, który jak człowiek podjechał pod Mauzoleum  i od razu humor się poprawił.

Mauzoleum w Wałbrzychu 1 1024x682 Mauzoleum w Wałbrzychu
Dzielnica Nowe Miasto w Wałbrzychu

Mauzoleum jest miejscem niedzielnych rodzinnych spacerów, idealnym miejscem na wykupienie psa. Udało mi się przejść prawie bez wstąpienia na minę.

Mauzoleum w Wałbrzychu 2 1024x682 Mauzoleum w Wałbrzychu
Bok Mauzoleum

Do wnętrza budowli można się dostać wyrytą z boku dziurą (ale tej opcji nie wybraliśmy ze względu na psie kupy), oraz wywaloną dziurą z przodu. Wnętrze nie było aż tak zasyfiałe, bo spodziewaliśmy się czegoś strasznego, po tym jak PP2 straszył nas leżącymi strzykawkami po narkomanach. Na samym środku jest miejsce na ognisko.

W wielu miejscach w sieci spotkałam się z niesamowitymi fotografiami Mauzoleum w Wałbrzychu, rzeczywiście jest to wdzięczny obiekt do fotografii.

Mauzoleum w Wałbrzychu 14 682x1024 Mauzoleum w Wałbrzychu
Wejście do Mauzoleum

Kiedy Konrad z PP2 poszli eksplorować podziemia Mauzoleum ja zabawiłam się w czerwoną damę i straszyłam dzieciaki 😉

Mauzoleum w Wałbrzychu 11 1024x682 Mauzoleum w Wałbrzychu
Czerwona bestia 😉

Żartuję, pilnowałam chłopakom plecaki :/

Niestety, jak to tego typu zabytki, obiekt jest bardzo zaniedbany. Popada w totalną ruinę. Próbowałam się dowiedzieć, czy jest zebrana na ten temat dokumentacja, udzielono mi odpowiedzi, że Mauzoleum w Wałbrzychu wpisany jest na listę zbiorczą zabytków. Przy obiekcie żadnej informacji, że jest zabytkiem nie ma. Aż dziwne, gdyż jest tyle Stowarzyszeń w samym Wałbrzychu tyle, niektóre nawet kręcą się eksploracyjnie w okół samego Mauzoleum, a żadne nie zadbało o chociażby tabliczkę informacyjną, że jest to zabytek. Wstyd Panowie Wałbrzyszanie!

Mauzoleum na mapie:

Loading map...

loading Mauzoleum w Wałbrzychu

5 thoughts on “Mauzoleum w Wałbrzychu

  1. A kto gdzie napisał, że miała coś do tematu wnieść, poza prezentacją obiektu na mojej stronie? Jedynie wstyd, że kręcą się, skanują. A żaden o byle tabliczkę nie zadbał.

 1. Opis miejsca i fotki , właśnie fotki z tego miejsca są najwspanialsze , przynajmniej coś ciekawego pokazane z innego kąta .
  Do Paul , a co byś chciał więcej ?
  Tajne plany ? Czy może od razu wskazanie , 🙂 tajemnego wejścia do podziemi z diabli go wiedzą , może jakąś tajną infrastrukturą ?
  Michalina tak trzymać 🙂 .
  Pozdrawiam wszystkich …

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.