Mauzoleum Kamieniec Ząbkowicki

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to bez wątpienia prawdziwa perła Dolnego Śląska, ale dziś pokażę Wam coś , co jest bardzo blisko wspomnianej perły 🙂 A znajduje się w zabytkowym parku przypałacowym. Tym razem moi drodzy pokażę Wam Mauzoleum Kamieniec Ząbkowicki.

Mauzoleum Kamieniec Ząbkowicki 12 Mauzoleum Kamieniec Ząbkowicki

Park zwiedziłam razem z Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej RKS „KROSS”  Byczeń, w ramach Turystycznego Spotkania Noworocznego. Przesympatyczna grupa ciekawych ludzi. Znalazło się tu kilka osób, z którymi na temat naszych dolnośląskich terenów przyjemnie się dyskutowało 🙂 Za wspólny spacer w tym miejscu Stowarzyszeniu dziękuję 🙂

Mauzoleum Kamieniec Ząbkowicki 13 Mauzoleum Kamieniec Ząbkowicki

Mauzoleum Kamieniec Ząbkowicki to grobowiec rodzinny Marianny Orańskiej, powstały pod koniec XIX wieku na kształt greckiej świątyni antycznej w kształcie prostokąta, z grobowcem wewnątrz dziedzińca świątyni. Jest to typowa klasycystyczna budowla, a ponieważ kamieniecki pałac projektował Karl Friedrich Schinkel można podejrzewać, ze i on był twórcą mauzoleum. Stylem mauzoleum niedaleko odbiega stylu, który prezentował Schinkel.

Mauzoleum Kamieniec Ząbkowicki 4 Mauzoleum Kamieniec Ząbkowicki

Pochowanych w kamienieckim mauzoleum zostało pięć osób, wśród nich był feldmarszałek i wielki komtur zakonu joannitów Albrecht Hohenzollern, regent Brunszwiku 🙂 Syn Marianny Orańskiej, którego począł Albrecht Hohenzollern (senior). To własnie on podjął decyzję o budowie mauzoleum po śmierci swojej żony Marie Fruederike księżniczki Saksonii-Altenburg , która jako pierwsza spoczęła w rodzinnym grobowcu w 1898 roku. Pozostałe osoby, to synowie owej pary: Wilhelm Ernst Alexander Friedrich Heinrich Hohenzollern, Wilhelm Friedrich Karl Ernst Joachim Albrecht Hohenzollern oraz Friedrich Wilhelm Viktor Karl Ernst Alexander Heinrich Hohenzollern (po kliknięciu w pełne imię każdego z synów dowiecie się kim byli ci uroczy panowie, powiem że naprawdę ciekawe to persony).

Jak widać na załączonych obrazkach mauzoleum jest w opłakanym stanie, widać, ze kiedyś było ogrodzone, lecz na niewiele się to zdało. W okół budowli zaś prowadzone są prace, może jakaś renowacja się „kroi”. Widać porzucone wzdłuż drogi przy grobowcu jego fragmenty.

Mauzoleum Kamieniec Ząbkowicki 1 Mauzoleum Kamieniec Ząbkowicki

Choć spacer był krótki, to bardzo owocny. Park odkrył jeszcze kilka swoich ciekawych tajemnic, o których napiszę w odpowiednim czasie. Dowiedziałam się też kilku ciekawostek w okolicy, w której bardziej chcąc niż nie chcąc coraz częściej bywam, zatem i tutaj opisuję 🙂

Mauzoleum Kamieniec Ząbkowicki na mapie:

Loading map...

loading Mauzoleum Kamieniec Ząbkowicki

5 thoughts on “Mauzoleum Kamieniec Ząbkowicki

  1. Od dwóch różnych osób słyszałem o podziemnych tunelach z przypałacowego parku, a to do Ziębic, a to do Nysy /z możliwością mijania się furmanek/. Ktoś coś słyszał więcej.

    1. O takim to nie słyszałem ale jak mieszkałem w Kamieńcu to chodziłem po różnych przejściach podziemnych i były to cudowne niezapomniane chwile. To jak by człowiek odkrywał nowy Świat.

  2. Przypomina ruiny świątyń greckich, lecz one dochodziły do takiego stanu kilka tysięcy lat, u nas wystarczy kilkadziesiąt… 🙁

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.