Małopolskie miejscowości idealne na zimowy wyjazd!

Zima w pełni, wiec większość turystów chętnie odwiedza góry! Początek 2021 roku nie jest dla miłośników szusowania po stokach zbyt łaskawy. Jednak góry mają znacznie więcej do zaoferowania niż tylko sporty zimowe. Dlatego prawdziwe oblężenie przeżywa Małopolska, a większość turystów wybiera Zakopane lub okolice. Część z nich po drodze odwiedza krakowskie Stare Miasto. Warto jednak w tym roku zrobić wyjątek i odwiedzić inne piękne małopolskie miejscowości. Oto kilka z nich!

Małopolskie miejscowości w Beskidzie Sądeckim

Beskid Sądecki to wyjątkowo malowniczy pas górski, którego najbardziej znaną miejscowością jest Krynica Zdrój. Miasto Jana Kiepury kojarzą chyba wszyscy turyści! W końcu od dawna bywa ona nazywana „Perłą Polskich Uzdrowisk”. Nic dziwnego! To miasto ma wiele do zaoferowania. Działają tam dwie kolejki: najdłuższa w Polsce kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką oraz linowa na Górę Parkową. Turyści chętnie też odwiedzają słynny deptak, park zdrojowy oraz Muzeum Nikifora.

Kolejną ciekawą miejscowością w Beskidzie Sądeckim jest Muszyna Zdrój. To uzdrowisko przez wiele lat żyło w cieniu ukochanej przez turystów Krynicy Zdrój. Jednak w pewnym momencie stała się równie popularna. Po wizycie w Muszynie miłośnicy natury z pewnością będą zachwyceni. W tej miejscowości można podziwiać nie tylko góry, ale też piękne ogrody z wieloma atrakcjami. Coraz większą popularność zdobywa Rytro, który od kilku lat przechodzi kolejne metamorfozy. Głównymi atutami miejscowości są stok narciarski oraz zamek rycerski.

Małopolskie miejscowości nad Dunajcem

Dunajec to rzeka, która powstaje w Nowym Targu z połączenia Czarnego i Białego Dunajca. Następnie przepływa przez jedno z najbardziej malowniczych pasm górskich, czyli Pieniny. To właśnie na tym obszarze mija mnóstwo malowniczych miejscowości! Oczywiście najbardziej znana z nich jest Szczawnica, czyli przygraniczne miasto uzdrowiskowe. Dawniej z równie popularnym Krościenkiem stanowiła jedną miejscowość. Obecnie najciekawszą atrakcją Szczawnicy jest Droga Pienińska – malownicza trasa na Słowację wzdłuż Dunajca. Po drodze można odbić na kilka różnych szlaków górskich, np. Sokolicę.

Z kolei w Krościenku nad Dunajcem największą atrakcją są Trzy Korony. Na ten najsłynniejszy szczyt Pienin możemy również dotrzeć ze Sromowców Niżnych. Ta miejscowość również położona jest nad Dunajcem. W tej wsi zbudowano 2006 roku kładkę na Dunajcu, która prowadzi do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Ze Sromowiec Niższych można się również wybrać Zamkową Górę, gdzie można podziwiać grotę św. Kingi.

Najpiękniejsze formacje skalne w małopolskich miejscowościach

W Małopolsce nie brakuje też malowniczych formacji skalnych. Piękne wąwozy można znaleźć nie tylko w Tatrach, ale też niższych pasmach. Na uwagę z pewnością zasługuje Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Malownicze skałki zbudowane z piaskowca mają nietypowe kształty, np. miasta z ratuszem, warowni, czy czarownicy. To sprawia, że ich zwiedzanie stanowi niezwykłą atrakcję. W Ciężkowicach znajduje się również Wąwóz Czarownic. Warto wspomnieć, że to jedyna taka atrakcja w polskich Karpatach.

Kolejną miejscowością przyciągającą formacjami skalnymi są Jaworki. Ta niewielka wieś, położona w pobliżu Szczawnicy, od dawna przyciąga tłumy turystów. Znajdują się w niej dwa przepiękne rezerwaty: Biała Woda i Wąwóz Homole. Ten drugi pojawił się nawet w „Potopie” Henryka Sienkiewicza, więc warto odwiedzić to malownicze miejsce. Z kolei Biała Woda bywa określana najładniejszym wąwozem Pienin.

Jeżeli mowa o malowniczych formacjach skalnych to nie można zapominać o Ojcowie. To właśnie w tej miejscowości znajduje się słynna Maczuga Herkulesa. Jednak prawdziwe atrakcje zaczynają się dopiero, gdy przekroczymy Bramę Krakowską. Tuż za nią czeka na nas Grota Łokietka, Jaskinia Krowia, Wąwóz Ciasne Skałki, a nawet Źródełko Miłości. A tak naprawdę to dopiero początek malowniczych atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego.

To co skusicie się na wycieczkę po małopolskich miejscowościach? A może wolicie wyjazd nad morze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here