Lotnisko Tomaszowo

Tuż nieopodal Żagania w województwie Lubuskim, koło którego niegdyś mieszkałam, znajduje się poradzieckie lotnisko Tomaszowo. Poradzieckie to zbyt mocne słowo, choć prawdą jest, lotniskiem po II Wojnie Światowej zarządzał Związek Radziecki, to jednak historia obiektu sięga nieco dalej.

Lotnisko Tomaszowo 26 Lotnisko Tomaszowo

Lotnisko powstało w latach 20-tych ubiegłego stulecia, jako lotnisko szybowcowe. Gdy przeglądałam swego czasu dokumenty Prowincji Dolnego Śląska w Archiwum Państwowym we Wrocławiu znalazłam wiele informacji jak wówczas lotnictwo było na topie. Swoją rekreacyjną jakby nie patrzyć funkcję obiekt spełniał do 1936 roku.

Lotnisko Tomaszowo 30 Lotnisko Tomaszowo

Trzy lata przed rozpoczęciem się II Wojny Światowej lotnisko Tomaszowo zostało przekształcone na lotnisko wojskowe (czyżby przypuszczano, że II Wojna Światowa jednak nastąpi? Oficjalnie twierdzi się, że wyścig zbrojeń na tym terenie zaczął się znacznie później).

Jak wiadomo, podczas II Wojny lotnisko było bardzo potrzebne. W początkowych latach uzbrajano tu samoloty bojowe, później utworzono tu poligon doświadczalny. Ciekawe ciekawe, lubię takie poligony doświadczalne. 😉 Otóż przeniesiono tu część placówki badawczej Arado w Brandensburgu, a samo lotnisko zostało Centrum Testów w Locie (pisałam już o projekcie Arado w Kamiennej Górze).  Od połowy lipca 1944 roku na Ar 234 S3 przeprowadzono w Tomaszowie szereg prób w locie, a w okresie od 17 sierpnia do 17 września wykonano cykl pozorowanych walk powietrznych z samolotem typu Focke-Wulf-190. Również od końca sierpnia na lotnisku rozpoczęto przeprowadzanie prób podwieszania maksymalnie ciężkich ładunków bombowych na Ar 234 S4, a w grudniu 1944r. Wystartował tutaj do pierwszego swojego lotu Ar 234 V14. (żródło: Biblioteka w Tomaszowie)

Lotnisko Tomaszowo 28 Lotnisko Tomaszowo

Jak już wspomniałam po II Wojnie Światowej lotnisko Tomaszowo zajęły wojska radzieckie. Stacjonował tam 149 Dywizja Lotnictwa Bombowego, a przede wszystkim 42 Tannenberski Pułk Lotnictwa Bombowego Gwardii. Wojsko stacjonowało tu do końca lipca 1992 roku, a po wyjściu żołnierzy czerwonej gwiazdy, teren lotniska przekazano gminie wiejskiej Żagań. Wójt stanął przed trudnym zadaniem, gdyż teren nie posiadał żadnej dokumentacji geodezyjnej i prawnej. Ponad to część obiektów była w złym stanie technicznym. Zagospodarowanie terytorium lotniska, ale przede wszystkim wsi, to było nie lada wyzwanie.

Obecnie lotnisko objęte jest Specjalną Strefą Przemysłową. W niektórych hangarach rzeczywiście odbywa się już produkcja. Kilka hangarów przerobionych jest na domy mieszkalne. Zawsze znajdzie się jakiś świr (w pozytywnym znaczeniu tego słowa), który lubi te klimaty. Część hangarów stoi pusta i to jest prawdziwa gratka dla pasjonatów, eksploratorów i różnej maści zapaleńców.

Popatrzcie na te napisy wewnątrz jedno z hangarów, może być to spokojnie kadr na niejeden film 🙂 Znawców języka rosyjskiego proszę o napisanie komentarza co znaczą napisy. 🙂

Mnie urzekła koza na jednym z zagospodarowanych hangarów – to nie pierwsza koza w obiekcie militarnym, jaką spotkałam, poprzednie były na Munie w Strzegomiu.

 Lotnisko Tomaszów na mapie:

Loading map...

loading Lotnisko Tomaszowo

5 thoughts on “Lotnisko Tomaszowo

 1. Lotnisko było jednym z najnowocześniejszych w owym czasie lotniskiem wojskowym z podgrzewana płytą .Po zakończeniu działań wojennych, pozostało na poboczach pasa startowego wiele elementów do montowania samolotów, silniki, części zapasowe. Pamietam jak budowano hangary na samoloty, przedtem „parkowane ” były w obwałowaniu i przykrywane plandekami. Elementy do hangarów przywożono pociagami z CCCP.

 2. ЭКОНОМЬТЕ ЭЛ. ЭНЕРГИЮ УХОДЯ ГАСИТЕ СВЕТ – oszczędzaj el. (elektryczną) energię wychodząc zgaś światło ,
  СТВОРКИ – klapy , ОТКРЫТ – otwarte , ЗАКРИТ – zamknięte , КУР – kurs , ДПРС , БПРС , ШВРС – nazwy sys. wspomagających lot w samolocie mig-21 ,
  ПРОТИВОПОЖАР ОБОРУД – przeciwpożarowy sprzęt ,
  ЗА СВОЕВРЕМЕННУЮ ГОТОВНОСТЬ САМОЛЕТА К ПОЛЕТУ ОТВЕЧАЕТ ТЕХНИК САМОЛЕТА – zanim rozpoczniesz procedury startowe samolotu spotkaj się z mechanikiem lotniczym ( nie jest to dosłowne tłumaczenie, gdyż na polski dosłownie się nie da tego przełożyć ) ,
  ВСЕ РАБОТЫ НА САМОЛЕТЕ ВЫПОЛНЯЮТСЯ ТОЛЬКО С РАЗРЕШЕНИЯ ТЕХНИКА САМОЛЕТА – wszystkie prace przy samolocie , odbywają się tylko za zgodą technika samolotu ,
  ОТСТОЙ – osad , szlam ,
  ПОДВЕСН БАКИ – podwieszone (zawieszone) ,baki (zbiorniki) ,
  Водило – wodzidło do samolotu ( uchwyt pod goleń samolotu,który podczepia się do samochodu ) …

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.