Kraków - co warto zwiedzić?

Dawna stolica Polski od zawsze przyciągała tłumy turystów. Kraków często wygrywa w rankingach na najpiękniejsze miasto w naszym kraju. To sprawia, że chętnie go odwiedzają zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy. Miasto ma mnóstwo atrakcji i trudno je zobaczyć w trakcie jednego wyjazdu. Których z nich nie można przegapić?

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu to jedna z najważniejszych siedzib władców Polski. To właśnie tam przez wiele wieków odbywały się koronacje i pogrzeby najważniejszych osób w państwie. Obecnie malowniczo położony obiekt na skarpie nad brzegiem Wisły przyciąga wielu turystów. Nie tylko lokalizacja jest interesująca, ale też skarby, które się znajdują na terenie zamku. Turyści mogą zwiedzać wnętrze pałacu i podziwiać dawne skarby władców Polski. Inne godne uwagi miejsca w kompleksie pałacowym to Święty Krzyż, Kaplicę Zygmunta, Dzwon Zygmunta, Kryptę Św. Leonarda i Krypty Królewskie. Nie możemy też zapominać o smoczej jamie i rzeźbie ziejącego ogniem smoka. Jeżeli spodoba Wam się królewska rezydencja, to koniecznie powinniście odwiedzić inne zamki w Polsce.

Rynek Główny

Wielu turystów utożsamia Rynek Główny ze Starym Miastem. Nic dziwnego to w końcu na jego obszarze znajdują się najważniejsze zabytki Krakowa. Wśród nich króluje oczywiście Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem stworzonym przez Wita Stwosza. To również z wieży tej świątyni można usłyszeć Hejnał Mariacki, z którym wiąże się znana legenda. Jednak Rynek Główny to nie tylko Kościół Mariacki. Znajduje się tam również kilka rzeźb, m.in. Adama Mickiewicza, wokół którego tłoczą się gołębie. Kolejnym znanym zabytkiem na rynku są sukiennice – zabytkowy budynek z kramami. Skoro już mowa o zakupach, to Rynku Głównym odbywa się bardzo znany Jarmark Bożonarodzeniowy.

Podziemia Rynku

Rynek Główny w Krakowie z pewnością wyróżnia się na tle innych turyści mają możliwość zwiedzenia nie tylko jego powierzchni, ale też zobaczyć, co znajduje się pod nim. Taka możliwość pojawiła się stosunkowo niedawno, a to za sprawą prac archeologicznych przeprowadzonych w latach 2005-2010. Naukowcom udało się dotrzeć 5 metrów pod krakowski Rynek Główny i odnaleźć 11 000 eksponatów, które są związane z dawnym życiem codziennym w Krakowie, a także handlem solą, ołowiem i miedzią.

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Jagielloński został założony w 12 maja 1364 roku jako Akademia Krakowska. Jest to najstarsza uczelnia w Polsce, w której na przestrzeni wieków studiowało wielu znanych Polaków, m.in. Mikołaj Kopernik, Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, Andrzej Frycz Modrzewski, Stanisław Hozjusz, Marcin Kromer. Obecnie uczelnia nadal pozostaje w czołówce, a jej ukończenie wzbudza podziw. Jednak osoby, którzy nie studiowali na Uniwersytecie Jagiellońskim, również mogą zwiedzić zabytkowe budynki placówki.

Kraków i jego kopce

W Krakowie znajduje się aż 5 kopców: Tadeusza Kościuszki, Krakusa i Wandy (najstarsze), Józefa Piłsudskiego (najwyższy), kopiec Jana Pawła II (najmłodszy i najmniejszy). Kiedyś na terenie miasta znajdował się szósty Kopiec Esterki w parku otaczającym pałac w Łobzowie. Oczywiście najbardziej znanym krakowskim kopcem jest Kopiec Tadeusza Kościuszki znajdujący się na górze św. Bronisławy. To właśnie z tego miejsca rozciąga się najpiękniejszy widok na panoramę Krakowa. Na terenie kopca można też wziąć udział w ciekawej lekcji historii, a także zobaczyć ciekawe wystawy. To sprawia, że to miejsce koniecznie trzeba odwiedzić. A jeśli będzie Wam mało małopolskich wzniesień, to koniecznie musicie odwiedzić te miejscowości.

Dawna dzielnica żydowska

Dawna dzielnica żydowska to miejsce, w którym można spędzić czas na długim spacerze. W trakcie wędrówki żaden turysta na pewno nie będzie się nudzić. W trakcie wędrówki można poczuć się jakby odbyło się małą podróż w czasie i przekonać się jak żyli Żydzi w przedwojennym Krakowie. Na trasie z pewnością nie zabraknie interesujących kościołów, synagog i kawiarni. W dodatku miejsce będzie zdecydowanie mniej tłoczne niż inne punkty turystyczne Krakowa.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here