Kościół św. Antoniego Wrocław

We wrocławskiej Dzielnicy Czterech Świątyń znajduje się także świątynia katolicka – kościół św. Antoniego Wrocław. Obecnie budowla znajduje się pomiędzy kamienicami, zatem nie jest to budowla tak charakterystyczna jak tradycyjna świątynia.

Kościół św. Antoniego Wrocław 3 Kościół św. Antoniego WrocławPoczątkowo w miejscu obecnej budowli postawiono drewniany kościół w XVII wieku. 20 lat później postawiono tutaj obecny barokowy kościół przy klasztorze franciszkanów reformatów.  Pod koniec XVIII wieku franciszkanie opuścili klasztor, a ich miejsce zajęły elżbietanki, które adaptowały kościół na potrzeby szpitalne.

Kościół św. Antoniego Wrocław 1 Kościół św. Antoniego Wrocław

Podczas II Wojny Światowej odbywały się w tu msze dla robotników przymusowych z Polski. Sam czas wojny obszedł się delikatnie z budynkiem kościoła, niewielkiemu zniszczeniu uległ jedynie dach i mury. To właśnie tutaj odprawiona była pierwsza polska msza po kapitulacji Festung Breslau.

 Kościół św. Antoniego Wrocław 6 Kościół św. Antoniego Wrocław

Po II Wojnie Światowej klasztor i kościół przejęli salezjanie, jednak ówczesne władze przeznaczyły budynki klasztorne i kościół na akademik dla studentek . Wówczas zniszczono większość oryginalnego wyposażenia kościoła.

Kościół św. Antoniego Wrocław 9 Kościół św. Antoniego Wrocław

Od lat osiemdziesiątych świątynia należy do paulinów, wtedy wówczas wbudowano kościół w ciąg kamienic. Barokowy ołtarz i ambona są oryginalne oraz… ławki.

Kościół św. Antoniego Wrocław 2 Kościół św. Antoniego Wrocław

Organy wewnątrz świątyni są współczesne, mają zaledwie 15 lat, jednak zewnętrzna ich elewacja, zwana prospektem, są oryginalnym dziełem z XVIII wieku Josepha Eberhardta.

Kościół św. Antoniego Wrocław 11 Kościół św. Antoniego Wrocław

Parafia jest obecnie pod wezwaniem św. Mikołaja, natomiast nad wejściem jest figura św. Antoniego, a w samym kościele stoi jego postać gipsowa.

Kościół św. Antoniego Wrocław 8 Kościół św. Antoniego Wrocław

Znajdują się tu także relikwie tego świętego, prawdopodobnie fragment skóry. (Moje zdanie i ciekawą dyskusję na temat można poczytać na Facebook w Grupie Tajemniczy Dolny Śląsk.

Kościół św. Antoniego Wrocław 12 Kościół św. Antoniego Wrocław

Ciekawostką jest fakt, że kościół św. Antoniego Wrocław jest ważnym obiektem na tropie dzieł Michała Wilmanna, bowiem ten światowej sławy artysta dla kościoła namalował obraz w ołtarzu głównym (Wizja św. Antoniego Padewskiego) oraz podobiznę św. Jana Kapistrana.

Kościół św. Antoniego Wrocław na mapie:

Loading map...

loading Kościół św. Antoniego Wrocław

Jeśli ktoś miałby ochotę wybrać się na mszę, godziny można sprawdzić na oficjalnej stronie parafii.

2 thoughts on “Kościół św. Antoniego Wrocław

  1. w ramach sprostowania: Paulini zaczęli swoją posługę w parafii Św. Mikołaja w kościele Św. Antoniego w 1998 r. (czyli koniec lat dziewięćdziesiątych, a nie osiemdziesiątych). Między posługą salezjanów paulinów w parafii pełnili posługę księża diecezjalni.
    Rozbieżność między nazwami parafii a kościoła wynika z faktu iż kościół parafialny Św. Mikołaja częściowo zburzony pod koniec II wojny światowej, został w latach pięćdziesiątych zburzony (dziś na tym miejscu znajduje się krzyż). zaś jego funkcję jako kościoła parafialnego przejął kościół Św. Antoniego.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.