Kościół św. Anny Sobótka

Po zwiedzeniu zamku Sobótka Górka, aby pojechać do centrum Sobótki trzeba minąć duży plac/parking przy którym znajduje się kościół św. Anny Sobótka.  Plac okazuje się być czymś na kształt PKS, więc gdy zorientowałam się, że zaparkowałam pod tablicą rozkładu jazdy busów, musiałam się przeparkować.

Sobótka Miasto 7 1024x768 Kościół św. Anny Sobótka
Wizytówka Sobótki na PKSie

Kościół św. Anny z XII wieku słynął niegdyś z cudownej figury swojej patronki, dzięki której dokonało się wiele cudów. Niestety, nie byłam w stanie jej zlokalizować, gdyż wszystkie te sobótkowe kościoły zamknięte są na cztery spusty. No może tej jedyny w przedsionku posiadał ławki dla wiernych chcących się pomodlić, ale fotografie trzeba wykonać przez kraty.

Sobótka Miasto 1 1024x743 Kościół św. Anny Sobótka
Kościół św. Anny Sobótka

Tutaj ciekawe wydały mi się być figury stojące miedzy nawą boczną, a nawą główną. Ponoć jedna ma cechy Wita Stwosza, ale tak dobra w historii sztuki nie jestem.

Sobótka Miasto 6 Kościół św. Anny Sobótka
Figura w kościele św. Anny

Jeden z Czytelników Dolnośląskiego Podróżnika napisał taki komentarz (w tym miejscu też polecam wejść w link):

Będąc w kościele Św. Anny, warto spojrzeć w górę. Bo tego nie zobaczymy w żadnym kościele na Śląsku. Na ścianach i przęsłach zachowały się wyraźne uskoki w konstrukcji (uchwyciłaś to na zdjęciu). To te łuki miały być potem płaszczyznami styku sklepień z konstrukcją nośną świątyni. W dokończonym kościele tego nie widać, ale tu można zobaczyć i zrozumieć etapy budowania sklepień gotyckich.
Gdy o tym się dowiedziałem zrobiłem fotoreportaż na:

http://tvsleza.blogspot.com/2012/04/niedokonczony-koscio-sw-anny.html

Sobótka Miasto 5 Kościół św. Anny Sobótka
Wnętrze kościoła św. Anny

Spodobał mi się skwerek obok kościoła św. Anny, na którym znajdowały się typowe dla ślężańskich okolic słowiański rzeźby z kamienia, oraz kawałki skał wydobywanych w tutejszych kamieniołomach. Czyli właśnie to, z czego słyną okolice.

Kościół św. Anny Sobótka na mapie:

Loading map...

loading Kościół św. Anny Sobótka

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.