Kościół ewangelicki Gostków – ruina

Dziś miał być film, ale ponieważ są małe problemy sprzętowe, nie będzie 🙁 Musicie poczekać do kolejnego poniedziałku, ale będzie mega wyjątkowego!

Do Gostkowa trafiliśmy w weekend majowy. Nie pierwszy raz GPS sprowadził nas na manowce, ale tym razem spłatał nam niezłego figla. Jechaliśmy z Kolorowych Jeziorek do pałacu w Jedlince,  a „cudowna maszynka” postanowiła urządzić nam niemal rajd terenowy… Skodziną… Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło i nic nie dzieje się bez przyczyny, gdyż suma sumarum trafiliśmy do małej wsi Gostków, gdzie już od wjazdu udało nam się dostrzec coś ciekawego. Był to kościół ewangelicki Gostków, niestety kompletna ruina.

Kościół ewangelicki Gostków 15 550x413 Kościół ewangelicki Gostków  ruina

Historia Gostkowa sięga XIV wieku, skąd pochodzi pierwsza wzmianka o wsi, natomiast historia naszego kościoła rozpoczyna się dopiero w 1742 roku, gdy gmina ewangelicka w Gostkowie dostała pozwolenie na budowę zboru, powstaje wówczas niewielka drewniana świątynia nad którą pieczę sprawuje pierwszy pastor Gottfried Hillger.

Kościół ewangelicki Gostków 11 550x413 Kościół ewangelicki Gostków  ruina

Ponad 40 lat później w miejscu drewnianej świątyni powstaje murowany zbór, z piękną wieżą umieszczoną tuż nad przedsionkiem o budowie podobnej do kościoła ewangelickiego w Bogaczowicach. Jest to typowa budowla klasycystyczna z barokowymi elementami.

Kościół ewangelicki Gostków 12 413x550 Kościół ewangelicki Gostków  ruina

Kościół ewangelicki Gostków zaskoczył nas niesamowitą ciekawostką. Mianowicie na bramie bocznej południowej znaleźliśmy ciekawy symbol – oko Opatrzności Bożej. Absolutnie skojarzyło mi się to z symboliką przy kościele ewangelickim Miłków. Co sądzicie?

Kolejną ciekawostką jest cmentarz przykościelny. Niestety zupełnie zdewastowany.

Kościół ewangelicki Gostków 1 550x413 Kościół ewangelicki Gostków  ruina

Rozumiecie to? Zdewastowany opuszczony, kościół. Umierający cmentarz? Tu śmierć ma zupełnie inny wymiar…

Śpieszmy się kochać zabytki, tak szybko znikają…

Kościół ewangelicki Gostków na mapie:

Loading map...

loading Kościół ewangelicki Gostków  ruina

 

14 thoughts on “Kościół ewangelicki Gostków – ruina

 1. Niesamowite miejsce! Na swój dziwny sposób urzekające zapomnieniem i uciekającym czasem. Takie opuszczone miejsca mają w sobie coś niezwykłego. Można przystanąć na chwilę i pomyśleć. Dzięki!

 2. Jaka szkoda, że takie obiekty niszczeją. Jaki kontrast w podejściu do nich pomiędzy Pl a Italią, że tak sobie pozwolę odnieść się do mojego dzisiejszego wpisu, na blogu.

  1. Dokładnie, też mi się trochę skojarzyło. Tam piękne kolory, o których wspominałam, kolorowe witraże… A tu szara ruina z dziurami w oknach

 3. No to znaleźliście prawdziwy skarb dla podróżnika 🙂 Uwielbiam takie klimaty. A że kościół zdewastowany, to z jednej strony szkoda, a z drugiej… cóż – dzięki temu przygoda była ogromna 🙂 Zawsze nam szkoda takich budowli, jednak skoro nie mamy już na to wpływu to choć cieszymy się tym, co zostało 🙂 Cmentarz zapewne upiorny. Zawsze tak jest, że takie miejsca przywołują ciarki na plecach.

 4. Dolnośląskie mnie zachwyca od zawsze – moje ulubione województwo, pełne zakamarków. Kiedys trafiłam na podobny opuszczony kościół-ruinę i nie mogę sobie przypomnieć gdzie on był. A może to ten sam? Muszę przejrzec wieczorem dysk. Bardzo urokliwy.

 5. Oczywiście, władze gminy zrobiły coś z ruinami kościoła i byłym cmentarzem, zostały te obiekty sprzedane prywatnym nabywcą, na początku października każdy może teraz robić co chce. Właściciel cmentarza chce oczyścić teren i odnowić nagrobki, aby nie straszyły, a kościół zostanie prawdopodobnie rozebrany. Dwa obiekty i dwóch różnych właścicieli. Jeśli chcecie zobaczyć jak to jeszcze wygląda, to padajcie do Gostkowa (gm. Stare Bogaczowice, pow. wałbrzyski)

  1. Drogi Mieszkańcu, nowi nabywcy Kościoła i Cmentarza to ludzie z pasją, dla których najważniejsze jest odbudowanie tego co jeszcze zostało i stworzenie z tego zabytkowego miejsca wizytówki dla całej miejscowości. Teren cmentarza ma niesamowity klimat, mimo że przez 70 lat nikt nie zadbał o to miejsce, potrafi ono mocno chwyć za serce. Serdecznie zapraszamy do pomocy w uporządkowaniu terenu cmentarza, kolejne spotkanie 11 listopada. Bardzo liczymy na pomoc i wsparcie wszystkich dla których to miejsce jest równie ważne jak dla nas.

  2. Cmentarz i kościół ewangelicki to piękne miejsce, pełen szacun dla ludzi którzy wydali własne pieniądze, aby ratować coś po 70 latach celowej dewastacji,” bo przecież to poniemieckie”. Osoby które kupiły te obiekty są już na stałe wpisani w historię Gostkowa bez względu na to co nastąpi dalej.
   Na tym cmentarzu leżą ludzie nie tylko z Gostkowa, ale także z Sędzisławia Domanowa, Nagórnika, Nowych Bogaczowic, i Jaczkowa. Może wśród mieszkańców tych dawnych niemieckich domów, jest ktoś kto chce wiedzieć, w którym grobowcu leży budowniczy jego domu? Może zechce pomóc przy ocaleniu tego miejsca. Wiele razy oglądałem ten kościół i cmentarz i za każdym razem miałem odczucie, że ich wielkość wcale nie przeminęła, jest nadal magiczna. Szkoda że brak tam jakiś miejsc, gdzie można usiąść i w ciszy pomyśleć nad swym losem. Nowym właścicielom życzę, aby im się udało, stworzyć coś o czym marzą, a wszystkich którzy mogą im pomóc spełnić te marzenia proszę pomagajcie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.