Kopalnia złota Złoty Stok

Dolnośląskie Podrożnice ostatnio zbyt często hasają poza granicami Dolnego Śląska. W zwiazku z tym wybraliśmy się do jednej z dolnośląskich podziemnych tras turystycznych, tych najciekawszych wydaje mi się atrakcji turystycznych. Podziemi na Dolnym Śląsku nie brakuje, ale tym razem naszym wyborem była kopalnia złota Złoty Stok.

Kopalnia złota Złoty Stok 26 Kopalnia złota Złoty Stok
Współczesna obudowa

Złoty Stok jest kolebką górniczo-hutniczą w Polsce dzięki bogactwu złóż rud złota i arsenu. Pierwsze wzmianki o próbach wydobycia rud cennego kruszcu pochodzą z X wieku, ale to Cystersi stacjonujący w klasztorze w Kamieńcu Ząbkowickim w XII wieku otrzymują od śląskich włodarzy zgodę na rozpoczęcie eksploatacji kopalnianej. Rządnych głębszej historii rozwoju kopalni odsyłam do strony kopalni. Tam znajdziecie wiele ciekawych faktów, jak ten, że udziały w kopalni miał sam Wit Stwosz.

O ile ze złotem wiemy co zrobić, to nie każdy zdaje sobie sprawę jakie ciekawe zastosowania ma arsen. Przede wszystkim jest on obecny w technologii półprzewodnikowej (a więc w diodach, tranzystorach, a więc i komputerach) jako związek chemiczny z galem, jako arsenek galu (bardzo drogi półprzewodnik, ze względu na śladową ilość galu w przyrodzie). Kolejnym zastosowaniem arsenu jest produkcja zacnej trucizny dla teściowej, arszeniku.

Kopalnia złota Złoty Stok 40 Kopalnia złota Złoty Stok

Wybraliśmy podstawowy wariant zwiedzania, w skład którego wchodzą: zwiedzanie Sztolni Gertruda, wyprawa do Sztolni Czarnej Górnej i jej zwiedzanie, zwiedzanie Sztolni Czarnej Dolnej i przejażdżka podziemnym tramwajem. Ale po kolei.

Kopalnia złota Złoty Stok 22 Kopalnia złota Złoty Stok

Zwiedzanie rozpoczyna się co 40 minut, mimo że był sezon, a na stronie internetowej pisze że co 15. Nie dajcie się zmylić. Mimo że była niedziela, ładna pogoda, a ruch turystyczny nieprzeciętny, zapytana o te nieścisłości obsługa twierdzi, że ruch jest niewielki. Gdy zostały wysłane zdjęcia z tym małym ruchem, kontakt z obsługą się urwał. I to właściwa jedna z dwóch negatywnych uwag, bo i tak bilans ogólny jest in plus.

Kopalnia złota Złoty Stok 30 Kopalnia złota Złoty Stok

Oprowadzała nas bardzo miła i rzetelna przewodniczka Aneta lub Agata i zaczęła od oprowadzania po Sztolni Gertruda.

Kopalnia złota Złoty Stok 38 Kopalnia złota Złoty Stok

Można tam obejrzeć reprodukcje archiwalnych planów kopalni:

Kopalnia złota Złoty Stok 4 Kopalnia złota Złoty Stok

oraz kilka detali:

piec do wytapiania złota (w klimacie la burdello):

skarbiec

laboratorium alchemika, produkującego arszenik

Kopalnia złota Złoty Stok 53 Kopalnia złota Złoty Stok

wystawa lampek i kasków, która przez przewodniczkę została pominięta

Kopalnia złota Złoty Stok 12 Kopalnia złota Złoty Stok

W jednej ze odnóg sztolni spotykamy także gnoma, a raczej przebranego zań człowieka. Przyznam szczerze, że fajne i wesołe to było 🙂 Dzieci się bały, jak podobnie bały się specjalnej inscenizacji z efektami dźwiękowymi

Kopalnia złota Złoty Stok 54 Kopalnia złota Złoty Stok

Kilka zdjęć z wnętrza Gertrudy:

Największą atrakcją Sztolni Gertruda było jednak pokonanie uskoku zjeżdżalnią. Cieszyli się z tego i starzy i młodzi. Dla osób, dla których zjeżdżalnia nie jest niczym przyjemnym (tak jak dla mnie 😉 ), przygotowano zejście po schodkach. Na całe szczęście.

W Gertrudzie jest także wystawa PRLowskich tablic.

Kopalnia złota Złoty Stok 15 Kopalnia złota Złoty Stok

Po zwiedzeniu Gertrudy udajemy się z wyprawą do Sztolni Czarnej Górnej, której wejście jest nieco wyżej niż Sztolnia Gertruda.

Kopalnia złota Złoty Stok 16 Kopalnia złota Złoty Stok
Grupa, z którą zwiedzałam kopalnię

I trzeba przejść kawałek aby dojść do niej. Między innymi około 90-metrowy kamieniołom łupków.

Sztolnia Czarna Górna ma teraz piękne wejście obudowany w latach 90-tych ubiegłego stulecia, natomiast nad wejściem znajduje się drugie, okratowane, które wspominają eksploratorzy, którzy mieli sposobność zwiedzać sztolnię zanim została udostępniona do zwiedzania. Pani Przewodnik w tym miejscu wspominała coś o nietoperzach, ale nie wiem czy chodziło jej, że mieszkają w tej dziurze, czy w ogóle w Sztolni Czarnej Górnej.

Kopalnia złota Złoty Stok 20 Kopalnia złota Złoty Stok
Pierwotne wejście do Sztolni Czarnej

Największą atrakcją Sztolni Czarnej Górnej jest szyb, którym idąc w dół po schodkach w jednej z odnóg kopalni natrafiamy (zostajemy pokierowani) na jedyny wodospad podziemny w Polsce. Liczy on 10 metrów i jest kolorowo podświetlony. Okazuje się, że mieliśmy szczęście, gdyż w sezonie letnim bywa tak, że delikatnie sobie ciurkoli, natomiast największy szał jest deszczową porą.

Kopalnia złota Złoty Stok 25 Kopalnia złota Złoty Stok
Wodospad w Sztolni Czarnej

Kiedy zupełnie już zeszliśmy na dół, czekała na nas nie lada atrakcja, czyli niesamowite wrażenia dźwiękowe podczas przejażdżki podziemnym tramwajem, po torach kopalnianych. Trochę szkoda, gdyż wzdłuż trasy umieszczone były zdjęcia kopalniane… Jakie? Nie zdążyłam zauważyć.

Kopalnia złota Złoty Stok 32 Kopalnia złota Złoty Stok
Wylot Sztolni Czarnej Dolnej

Mnogość atrakcji, wchodzenie i wychodzenie z kopalni (nagłe zmiany temperatur), przeciąg podczas jazdy kolejką i choroba gwarantowana. Młoda Podróżnica – zapalenie ucha, Stara Podróżnica silniejsze przeziębienie. Bywa.

Kopalnia złota Złoty Stok 35 Kopalnia złota Złoty Stok
Wagoniki przed kopalnią

Wiele słyszałam o kopalni w Złotym Stoku od starszych rangą eksploratorów, więc postanowiłam i ich się dopytać jak to wyglądało przed 1996 rokiem, gdy nie była dostępna dla ruchu turystycznego. Poprosiłam więc znajomą, by opowiedziała trochę swoich wspomnień:
„Złoty Stok , tam gdzie wszytko się zaczęło „na poważnie” w moim małym świecie. Gdzie mając dwadzieścia parę lat, właziłam z mężem w każdą norę gdzie dało się wejść. Gdzie urzekł mnie widok wodospadu w Sztolni Czarnej w świetle zwykłych latarek i lampek górniczych z wielkim , ciężkim akumulatorem przy pasie, żeby dostać się do wodospadu trzeba było zjechać na linach,  a aby wejść w sztolnię  trzeba było najpierw się wspiąć do otworu w skale 🙂 który do dziś dzień jest nad zrobionym dla turystów wejściem. Kamieniołom i pierwsze próby wspinaczkowe… super czasy, początek lat 90 tych.”

Na terenie kopalni przed sztolniami jest wiele ciekawych eksponatów, jak kolejka górnicza, czy lory.

Kopalnia złota Złoty Stok 37 Kopalnia złota Złoty Stok
Lokomotywka kopalniana

W jednym z budynków miała być także ekspozycja sprzętu górniczego. Niestety, gdy weszłam do środka zastałam drzwi i wiatr 😉 To druga rzecz in minus 😉

Kopalnia złota Złoty Stok na mapie:

Loading map...

loading Kopalnia złota Złoty Stok

No i na koniec 😀 Tak zwane selfie 😛 w kopalni. Sorry, nie miał mi kto zrobić 😀

Ooo i na ostateczny koniec ciekawostka. Część kopalni jest na terenie Czech i w Sztolni Czarnej Górnej jest znak czeski granica państwa 😉

Kopalnia złota Złoty Stok 23 Kopalnia złota Złoty Stok

3 thoughts on “Kopalnia złota Złoty Stok

 1. Fajne, ale złoto mnie nie interesuje co innego arsen. Znam jego parę zastosowań 😉
  Arszenikiem truto królów i dworzan nie tylko teściową. ha ha Bodaj w celu uodpornienia od wczesnych lat podawana go królom Francji. A że w małych ilościach ma nieco inne właściwości niż trujące, co niektórzy mieli wizje „Wieeeeeeeeelkiej” Francji.
  Ładne fotki .
  Powodzenia.

 2. Fajna wycieczka, mnie się tam też bardzo podoba. kiedyś miałem przyjemność być oprowadzony przez E.Szumską trochę więcej z podziemi pokazała niż w standardzie :).
  Nie wiem jak dzisiaj ale kiedyś był tam na górze małpi gaj, można było sobie połazić po sznurowych pomostach na wysokości. A w kamieniołomie potem zrobiono zjazd na lince tyrolką nad kamieniołomem. Frajda dla turystów :-).

  https://www.youtube.com/watch?v=zBJzHXr3jf0

  https://www.youtube.com/watch?v=ZI-lqtYpKt0&list=PLaBSlp14-NIds–313RVBmN1f2sMuswoY&index=2

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.