Jezioro Panieńskie

Jak myślicie, jak daleko od Wrocławia znajduje się jezioro? Otmuchów? Czy może dawne Zielonogórskie? Otóż tak się przyjemnie składa, że już około 6 km od Wrocławia znajduje się Jezioro Bajkał. Jednak to bywa ulubionym kąpieliskiem dla Wrocławian, a mnie interesowało znacznie ustronne miejsce, takie do kontaktu z naturą, ciche, do podumania. Okazuje się, że już 10 km od miasta możemy znaleźć nieco odludne i dzikie Jezioro Panieńskie.

Jezioro Panieńskie 1 1024x768 Jezioro Panieńskie

Jezioro Panieńskie znajduje się niedaleko miejscowości Siechnice, wśród nadodrzańskich lasów, obecnie będących obszarem Natury 2000 Grądy Odrzańskie. Tu cofnijmy się do szkoły na lekcje biologii, geografii bądź na zieloną szkołę i zastanówmy się (przejdźcie to, a na końcu będą fajne rzeczy 😀 )

Czym są grądy?

Grądy to wyjątkowy las liściasty, w którym występuje wiele gatunków drzew, z przewagą grabów i buków. Miejcie świadomość, że nie są to zbyt często występujące lasy. A lasy te mają wiele warstw, takie szablonowe przykłady lasów, w których skład wchodzą:
ściółka – najniżej położona warstwa lasu leżąca na glebie składająca się z opadłych liści, pni i gałęzi drzew,, owoców i nasion, ślimaków, owadów chodzących takich jak żuki i mrówki, dżdżownic, kretów i padliny zwierząt.
runo – kolejna warstwa lasu składająca się z małych roślin, ziół, mchów i porostów. To tę warstwę stanowią ulubione przez nas grzyby i przecudne wrzosy. Paprocie z kleszczami, motyle, ważki, żaby, jaszczurki i myszy.
podszyt – warstwa lasu, w której występują  krzewy i młode drzewa – czeremcha, głóg, jarzębina i cisy. Do warstwy tej należą też dziki, jelenie i sarny, ale także pająki snujące swoje wici na drzewach.
korona – tę warstwę tworzą korony drzew wysokich, dęby, klony, buki, sosny, modrzewie bądź jodły. Do tej warstwy zaliczają się także wiewiórki, sowy, dzięcioły, kukułki i inne ptactwo.

Jezioro Panieńskie 7 1024x768 Jezioro Panieńskie

A ptactwa w Grądach Odrzańskich nie brakuje. Zaobserwowano tu 113 gatunków ptactwa. Teren ten jest także silnie zmelioryzowany.  Występują liczne leśne rozlewiska. A wśród nich nasze Jezioro Panieńskie. Jezioro to znajduje się w starorzeczu Oławy (rzece, będącej dopływem Odry), zatem znów wróćmy do naszej zielonej szkoły i odpowiedzmy sobie na pytanie:

Co to jest starorzecze?

Starorzecze, to jezioro o zazwyczaj sierpowatym kształcie, znajdujące się w dawnym korycie rzeki, nie posiadające połączenia z rzeką. Najczęściej jeziora te bardzo szybko zanikają, przez nagromadzające się osady, muły i wysychanie. Jezioru Panieńskiemu najwyraźniej udało się  nie wyschnąć 🙂

Jezioro Panieńskie 4 1024x768 Jezioro Panieńskie

Wystarczy już tych lekcji, opowiem Wam jak dostałam się nad jezioro 🙂 Samochodem dałam radę dojechać do stacji kolejowej Kotowice Zakrzów, dalej musiałam pójść na piechotę. Niestety, albo stety nie było w okolicy żywego ducha, co podkręcało nastrój grozy. Serio, trochę się bałam. Zamiast „żywych duchów” pełno liszek, larw, czy innych gąsienic, które zwisały na pajęczynkach i oblazły mnie prawie całą. Jak myślicie one są z poszycia czy korony, czy runa leśnego? W końcu spadają z góry na dół, a potem jedzą liście 🙂 Nic przyjemnego te robale, ale widok jeziora rekompensuje wszystko 🙂

Jezioro Panieńskie 6 768x1024 Jezioro Panieńskie

Powoli pora kończyć mój wywód, zatem obiecana legenda. Otóż dawno temu w leśnej chatce obok Kotowic mieszkał starzec wraz ze swymi trzema córkami, którym nie pozwalał chodzić do wsi spotykać się z przyjaciółmi. Podczas jednej ze sprzeczek zadźgał je wszystkie nożem. Wówczas z niebios padł grom, który uderzył w chatkę powodując powstanie jeziora. Ponoć do dziś w lesie w okół jeziora błądzą dusze sióstr i czyhają na wędrujących w okolicy jeziora (czyżby te spadające larwy?). Ulgę błądzącym duszom przynieść ponoć może śmiałek, który wyrwie wraz z korzeniami kępę trzcin na środku jeziora.

Jezioro Panieńskie 2 1024x768 Jezioro Panieńskie

Jezioro Panieńskie ma kształt literki s, ma ok. 50 metrów szerokości, a jego długość wynosi aż 2 kilometry! Obok niego znajduje się drugie, nieco mniejsze, zwane Jeziorem Dziewiczym.

Jezioro Panieńskie na mapie: