Jezioro Panieńskie

Jak myślicie, jak daleko od Wrocławia znajduje się jezioro? Otmuchów? Czy może dawne Zielonogórskie? Otóż tak się przyjemnie składa, że już około 6 km od Wrocławia znajduje się Jezioro Bajkał. Jednak to bywa ulubionym kąpieliskiem dla Wrocławian, a mnie interesowało znacznie ustronne miejsce, takie do kontaktu z naturą, ciche, do podumania. Okazuje się, że już 10 km od miasta możemy znaleźć nieco odludne i dzikie Jezioro Panieńskie.

Jezioro Panieńskie 1 1024x768 Jezioro Panieńskie

Jezioro Panieńskie znajduje się niedaleko miejscowości Siechnice, wśród nadodrzańskich lasów, obecnie będących obszarem Natury 2000 Grądy Odrzańskie. Tu cofnijmy się do szkoły na lekcje biologii, geografii bądź na zieloną szkołę i zastanówmy się (przejdźcie to, a na końcu będą fajne rzeczy 😀 )

Czym są grądy?

Grądy to wyjątkowy las liściasty, w którym występuje wiele gatunków drzew, z przewagą grabów i buków. Miejcie świadomość, że nie są to zbyt często występujące lasy. A lasy te mają wiele warstw, takie szablonowe przykłady lasów, w których skład wchodzą:
ściółka – najniżej położona warstwa lasu leżąca na glebie składająca się z opadłych liści, pni i gałęzi drzew,, owoców i nasion, ślimaków, owadów chodzących takich jak żuki i mrówki, dżdżownic, kretów i padliny zwierząt.
runo – kolejna warstwa lasu składająca się z małych roślin, ziół, mchów i porostów. To tę warstwę stanowią ulubione przez nas grzyby i przecudne wrzosy. Paprocie z kleszczami, motyle, ważki, żaby, jaszczurki i myszy.
podszyt – warstwa lasu, w której występują  krzewy i młode drzewa – czeremcha, głóg, jarzębina i cisy. Do warstwy tej należą też dziki, jelenie i sarny, ale także pająki snujące swoje wici na drzewach.
korona – tę warstwę tworzą korony drzew wysokich, dęby, klony, buki, sosny, modrzewie bądź jodły. Do tej warstwy zaliczają się także wiewiórki, sowy, dzięcioły, kukułki i inne ptactwo.

Jezioro Panieńskie 7 1024x768 Jezioro Panieńskie

A ptactwa w Grądach Odrzańskich nie brakuje. Zaobserwowano tu 113 gatunków ptactwa. Teren ten jest także silnie zmelioryzowany.  Występują liczne leśne rozlewiska. A wśród nich nasze Jezioro Panieńskie. Jezioro to znajduje się w starorzeczu Oławy (rzece, będącej dopływem Odry), zatem znów wróćmy do naszej zielonej szkoły i odpowiedzmy sobie na pytanie:

Co to jest starorzecze?

Starorzecze, to jezioro o zazwyczaj sierpowatym kształcie, znajdujące się w dawnym korycie rzeki, nie posiadające połączenia z rzeką. Najczęściej jeziora te bardzo szybko zanikają, przez nagromadzające się osady, muły i wysychanie. Jezioru Panieńskiemu najwyraźniej udało się  nie wyschnąć 🙂

Jezioro Panieńskie 4 1024x768 Jezioro Panieńskie

Wystarczy już tych lekcji, opowiem Wam jak dostałam się nad jezioro 🙂 Samochodem dałam radę dojechać do stacji kolejowej Kotowice Zakrzów, dalej musiałam pójść na piechotę. Niestety, albo stety nie było w okolicy żywego ducha, co podkręcało nastrój grozy. Serio, trochę się bałam. Zamiast „żywych duchów” pełno liszek, larw, czy innych gąsienic, które zwisały na pajęczynkach i oblazły mnie prawie całą. Jak myślicie one są z poszycia czy korony, czy runa leśnego? W końcu spadają z góry na dół, a potem jedzą liście 🙂 Nic przyjemnego te robale, ale widok jeziora rekompensuje wszystko 🙂

Jezioro Panieńskie 6 768x1024 Jezioro Panieńskie

Powoli pora kończyć mój wywód, zatem obiecana legenda. Otóż dawno temu w leśnej chatce obok Kotowic mieszkał starzec wraz ze swymi trzema córkami, którym nie pozwalał chodzić do wsi spotykać się z przyjaciółmi. Podczas jednej ze sprzeczek zadźgał je wszystkie nożem. Wówczas z niebios padł grom, który uderzył w chatkę powodując powstanie jeziora. Ponoć do dziś w lesie w okół jeziora błądzą dusze sióstr i czyhają na wędrujących w okolicy jeziora (czyżby te spadające larwy?). Ulgę błądzącym duszom przynieść ponoć może śmiałek, który wyrwie wraz z korzeniami kępę trzcin na środku jeziora.

Jezioro Panieńskie 2 1024x768 Jezioro Panieńskie

Jezioro Panieńskie ma kształt literki s, ma ok. 50 metrów szerokości, a jego długość wynosi aż 2 kilometry! Obok niego znajduje się drugie, nieco mniejsze, zwane Jeziorem Dziewiczym.

19 thoughts on “Jezioro Panieńskie

 1. Piękne miejsce! W okolicach Szczecina też mamy takie ,, tajemne,, miejsca wolne od plażowiczów z reklamówkami piw, które później zostawiają 🙁 – ja tylko na Twoim miejscu chyba bym nie reklamowała go tak bardzo w obawie właśnie przed zaśmieceniem i zadeptaniem 🙁

  1. Też wolałabym, by było przyjemniejsze. Choć legendy mają to do siebie, ze są nieco brutalne

 2. Gratuluję artykułu, ponieważ to są magiczne miejsca tak blisko Wrocławia… Tutaj również można spotkać łosia i inne piękne stworzenia… Kocham ten niezwykły odcinek Doliny Odry, to niesamowite ile historii i niezwykłości jest w tych okolicach. Nawet ślady z czasów kiedy z dalekiej Italii wyprawiano się na północ po.. elektron zwany później bursztynem… Tylko jedna prośba: było i jest tylko Jezioro Dziewicze (Jungfernsee). Nigdy nie było błędnie nazwanego Jeziora tzw. Panieńskiego – to rażący kartograficzny błąd powielany od lat , nawet przez Gminę Siechnice na oficjalnej stronie… Wiele starorzeczy miało i ma swoje zwyczajowe i również kartograficznie ugruntowane dziesiątki lat temu nazwy, z wieloma wiążą się ciekawe opowieści, polecam bardzo wycieczki i poznawanie…

   1. W Dolinie Odry jest bardzo dużo starorzeczy i większość ma swoje nazwy kartograficznie zapisane, także bardzo małe oczka wodne nie są bezimienne, a ich nazwy zwyczajowe były przekazywane przez pokolenia. Nawet te które już są ‚zasuszone’ i obecnie praktycznie nie istnieją jako nienawodnione. Czasem wielkie wezbrania Odry lub powodzie przywracają je na krótko do życia.. można je odnaleźć na mapach sporządzonych jeszcze na żeberkowym papierze czerpanym.. to inny świat, którego pozostałe ślady jeszcze można znaleźć. Jezioro Dziewicze i Stara Odra(Alte Oder/Schlangensee) błędnie nazywane „panieńskim”, leżą w samym sercu Doliny Odry. Szkoda, że Stara Odra/Alte Oder/Schlangensee nie doczekała się polskiej nazwy np. Jezioro Wężowe/Schlangensee.. Odnośnie poprawnych nazw i źródłowych materiałów to fragment mapy wyjaśnia wszystko:

    http://dolny-slask.org.pl/5644432,foto.html?idEntity=552813

    Cieszę się, że są ludzie, którzy opisują ciekawe miejsca i… takich ludzi spotykam coraz więcej, co tchnie optymizmem :).

    Pozdrawiam serdecznie, Tom .

 3. Cieszę się bardzo, że są ludzie o dużej wrażliwości na piękno przyrody… Często szukając gdzieś na świecie spełnienia marzeń o czymś .. niedoścignionym; nie doceniamy uroku naszej Polskiej przyrody. Te miejsca są o wyciągnięcie ręki, tak blisko, a może za blisko… Magia jest na wyciągnięcie ręki. Zanim powstał w 1924r kościół w Kotowicach, a była to miejscowość przeważnie wyznania katolickiego, zmarłych ludzi przewożono przez Odrę łodzią do Gajkowa / Margareth, jak Charon przez Styks, w ostatnią drogę przewoził ich Robert Wolf zwany OderWolfem (zabity przez żołnierzy sowieckich, kiedy zmęczony zasnął przy stole…), a wcześniej jego ojciec. Nieopodal wieży widokowej, gdzie była również restauracja, jedna z czterech w Kotowicach… Każdy kawałek ziemi ma swoją historię.. trzeba jej tylko poszukać. W Jeziorze Dziewiczym nauczyłem się pływać… i bardzo się cieszę, że są ludzie którzy niezwykłość tych miejsc doceniają; gdzieś jeszcze słychać głosy przeprawiających się przez Odrę kupców ze wschodu, jeszcze świst powietrza w ramionach młyna powietrznego brzmi i słowa ludzi, których już nie ma odbijają się od konarów drzew na Jeziorem Dziewiczym…. Wyspy z legendy już nie ma, zniszczyła ją powódź tysiąclecia, pozostałą druga mała trzcinowa wysepka, która jak całe jezioro fascynuje ludzi od setek lat, co można zobaczyć nawet na starych litografiach… Pozdrawiam T.
  PS. Jest jeszcze cudowna Czarna Łacha i Stara Odra i jeszcze kilka jeziorek gdzie nieopodal były nieistniejące już osady jak np.: Kolonia Oderke, Vicaria, zum Paul i Stare Kotowice, które kilkukrotnie w ciągu tysiąca lat zmieniały swoje położenie… tylko my coraz szybciej przemijamy..

 4. Czy ktoś wie czy można wędkować na tych starorzeczach? To woda PZW czy dzika? A może to teren prywatny? Trzeba mieć jakieś pozwolenie na wędkowanie?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.