Jak to sama? - poradnik dla podróżujących w pojedynkę

Podróżowanie w pojedynkę cieszy się coraz większą popularnością. W końcu nikt nas nie ogranicza i możemy stworzyć dokładnie taki plan podróży, jak sobie wymarzymy. Oczywiście taki sposób ma też swoje wady, które nadal odstraszają wiele osób. Jak się przygotować do podróży w pojedynkę, aby uniknąć przykrych doświadczeń? Przeczytaj nasz tekst, a przekonasz się, że samotne podróżowanie nie jest takie straszne!

Jak to sama? - poradnik dla podróżujących w pojedynkę

Wady i zalety podróżowania w pojedynkę

Taki model podróży, jak każdy inny, ma swoje wady i zalety. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to warto poznać jego wszystkie plusy i minusy. Dzięki temu przekonamy się, czy podróż w pojedynkę jest odpowiednia dla nas.

Zacznijmy więc od pozytywnych stron tego rozwiązania. Przede wszystkim podróżowanie w pojedynkę nas nie ogranicza. Nie musimy iść na żadne kompromisy i skupiamy się na własnych potrzebach. Możemy zaplanować idealny wyjazd i nie musimy brać pod uwagę oczekiwań innych osób. Podróż w pojedynkę świetnie też wpływa na nasz rozwój psychologiczny – pozwala poznać samego siebie, uczy samodzielności, a także rozwija kreatywność. W trakcie takiej wyprawy możemy przejść ogromną metamorfozę i zupełnie zmienić swoje priorytety oraz łatwiej nam będzie odkryć nowe szlaki. W trakcie podróży w pojedynkę dowolnie możemy modyfikować plan wyjazdu bez obawy o sprzeciw innych osób.

Niestety każdy medal ma dwie strony i samotny wyjazd również ma pewne wady. Przede wszystkim w trakcie podróży jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. W efekcie wszystkie obowiązki spadają na nas i musimy się troszczyć o więcej spraw, ponieważ nie mamy się z kim nimi podzielić. Zdarza się, że zaczyna nam doskwierać tęsknota z bliskimi, którzy są oddaleni o setki, a nawet tysiące kilometrów. Jeżeli przydarzą nam się przykre niespodzianki, to również musimy sobie z nimi poradzić sami. Na szczęście wystarczy dobrze się przygotować do podróży w pojedynkę, aby uniknąć jej słabych stron.

Dobra organizacja to podstawa!

Dobra organizacja to podstawa każdej udanej podróży! Dlatego do wyjazdu należy się odpowiednio przygotować. Zanim wyruszysz w drogę zabookuj noclegi w wybranych miejscach. To pomoże Ci uniknąć stresu związanego z szukaniem miejsca do spania w ostatniej chwili. Warto też wcześniej zarezerwować wszystkie niezbędne bilety, szczególnie gdy podróżujesz w sezonie. W końcu nie chcesz utknąć w jednym miejscu!

Przed wyjazdem zrób też listę miejsc i atrakcji, które koniecznie chcesz zobaczyć. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic nie ominiesz. Pamiętaj też o planie B, gdyby na miejscu czekały Cię jakieś nieprzyjemne niespodzianki. Przewiduj je z wyprzedzeniem i przygotuj rozwiązanie na takie problemy. W końcu nie każda podróż mija dokładnie tak, jak sobie zaplanujemy. Zadbaj też o wszystkie dokumenty – trzymaj je blisko siebie i przed wyjazdem zrób kserówki. Również bilety, plany zwiedzania i ważne kontakty przechowuj w bezpiecznym miejscu. Jeżeli obawiasz się samotnej podróży, to zacznij od zwiedzania Polski.

Nie zapominaj o kontakcie z bliskimi!

Kontakt z osobami, które znasz zdecydowanie ułatwi Ci każdą podróż. Uchroni również Twoich bliskich przed obawą, że coś złego Ci się przytrafiło. Dlatego przed wyjazdem poinformuj kilka osób, gdzie się wybierasz, a także przedstaw im dokładny plan podróży. Ustalcie też, jak często będziesz się z nimi kontaktować, aby zapewnić ich, że wszystko w porządku. Przerwy nie powinny być zbyt długie. Dzięki temu będą wiedzieć, kiedy reagować i szukać dla Ciebie pomocy.

Zadbaj o odpowiedni bagaż!

Bagaż to bardzo istotny element Twojego wyposażenia! Nie może on być zbyt duży, ale powinien zawierać wszystkie najważniejsze rzeczy. Dlatego przed wyjazdem stwórz listę rzeczy, które na pewno będą Ci potrzebne w czasie podróży w pojedynkę. W czasie pakowania odznaczaj je na liście, aby mieć pewność, że zabrałeś wszystkie niezbędne przedmioty. Czego nie może zabraknąć w Twojej walizce?

  • apteczka – przyda się w każdej awaryjnej sytuacji, np. przy bólu głowy lub przeziębieniu;
  • gaz pieprzowy – podróż w pojedynkę może być czasami niebezpieczna;
  • mini wersje ulubionych kosmetyków – nie zajmą dużo miejsca w bagażu;
  • ręcznik – nie każdy obiekt noclegowy jest w nie wyposażony;
  • namiot – w razie, gdyby zabrakło miejsc noclegowych;
  • zestaw ciepłych ubrań – nawet, gdy ruszasz w gorące miejsce.

Szanuj miejscowe zwyczaje

W trakcie podróży pamiętaj o tym szanować miejscowe zwyczaje. Dzięki temu unikniesz wielu problemów. W końcu w innych krajach ludzie często są bardzo życzliwi i chętnie Ci pomogą w potrzebie lub dotrzymają towarzystwa. Jednak Ty też powinieneś okazać im szacunek. Dlatego stosuj się różnych obostrzeń oraz zasad obowiązujących w danym kraju. W ten sposób pokażesz, że warto z Tobą nawiązać kontakt. Tubylcy często są bardzo otwarci na turystów, szczególnie tych, którzy szanują ich kulturę. Dzięki temu możesz poznać przewodnika, który oprowadzi Cię po po najpiękniejszych, nieznanych przewodnikom turystycznych, zakątkach miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here