Kazimierz Dolny jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. Co ciekawe – pomimo pięknego położenia, wspaniałej historii i sielskiego spokoju – ta mała miejscowość nie jest odwiedzana przez taką liczbę turystów, na jaką zasługuje. Stworzyliśmy poniższą listę miejsc oraz zabytków, która powinna Was zaskoczyć i przyciągnąć więcej turystów. Przyjedź do tego miejsca, zanim zrobi się tłoczno i odkryj Kazimierz Dolny na nowo. Jak więc spędzić czas w tej miejscowości?

Historyczny rynek starego miasta

Najważniejszym miejscem w większości miast jest oczywiście rynek. Nie inaczej jest w Kazimierzu Dolnym. Brukowany rynek, ze starą studnią pośrodku, którą wielu turystów uwieczniło na zdjęciu, z pewnością przyciągnie Twoją uwagę. Uroku dodają mu piękne kamienice wokół, przekształcone na kawiarnie, bary i galerie sztuki. Nic więc dziwnego, że starówka w Kazimierzu Dolnym uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Wybierz się więc na spacer po rynku, później zamów kawę lub lody i usiądź by dalej cieszyć się widokiem.

Wybierz się na spacer po wąwozie Korzeniowy Dół

Zobacz malownicze, sielskie widoki, które są wyjątkowo piękne. W końcu nie stworzył ich człowiek, tylko natura. Podziwiaj naturalne formacje, wyżłobione między drzewami. Jest tu kilka szlaków spacerowych, więc to idealne miejsce dla miłośników spacerów. Podziwiaj przyrodę i nasyć się tymi widokami. Gwarantujemy Ci, że nie zapomnisz tego miejsca.

Odwiedź Kościół Św. Jana Chrzciciela

W każdym polskim mieście znajduje się przynajmniej jeden kościół wart zobaczenia. W Kazimierzu Dolnym jest ich kilka, ale najważniejszy z nich to Kościół Św. Jana Chrzciciela. Wybudowany w 1300 roku i przebudowany w 1600 roku w stylu renesansowym. Regularnie odbywają się tu msze święte, na których każdy jest mile widziany. Jest także otwarty w ciągu dnia, więc możesz przyjść i pomodlić się lub po prostu podziwiać jego zabytkowe wnętrze.

Zwiedzaj ruiny zamku

W Kazimierzu Dolnym znajdują się ruiny zamku w stylu romańskim. Wiele murów zostało odnowionych, o czym przeczytasz na umieszczonych tam tabliczkach w językach polskim i angielskim. Obecnie jest tam wspaniałe muzeum, w którym znajduje się ekspozycja przedstawiająca historię zamku, a także miasta oraz wspaniałe zabytki z przeszłości.

Zachwyć się kamienicami Św. Mikołaja i Św. Krzysztofa

Te piękne kamienice to dwa przylegające do siebie budynki, w których znajdują się dzieła sztuki. Ich właścicielami byli bracia Mikołaj i Krzysztof Przybyło. Budynki są zlokalizowane na centralnym placu Kazimierza Dolnego. Ich fasada miesza chrześcijaństwo z mitologią, a zdobienia obejmują zwierzęta, figurki i łuki.

Zrozum żydowską historię miasta

Kazimierz Dolny był miastem, którego połowę populacji stanowili Żydzi. Wszystko zmieniło się w czasie II wojny światowej. Do 1942 roku cała żydowska ludność miasta została wymordowana. Obecnie pamięć o tym jest żywa w dwóch miejscach. Pierwszym z nich jest pomnik poświęcony ofiarom Holokaustu, składający się z ocalałych nagrobków. Drugim jest żydowska synagoga, do której warto się wybrać. Nie służy ona już do sprawowania kultu, lecz została przekształcona w pensjonat, sklep i kawiarnię. Znajduje się na „małym rynku”.

Ciesz się widokiem z Góry Trzech Krzyży

W niewielkiej odległości od rynku znajduje się Góra Trzech Krzyży, z której widok naprawdę zapiera dech w piersiach. Ze szczytu można zobaczyć nie tylko panoramę miasta, ale też najdłuższą rzekę w Polsce, czyli Wisłę. Miejsce ma też ważne znaczenie dla mieszkańców Kazimierza Dolnego. Trzy Krzyże postawiono tam jako upamiętnienie epidemii cholery z 1708 roku.

Daj się uwieść sztuce

Kazimierz Dolny to miasto sztuki. Na małym obszarze znajdziesz tu ponad 12 galerii sztuki, więc odwiedź kilka z nich. Zacznij od Muzeum Sztuki Złotniczej na Rynku Głównym, a następnie wybierz się na festiwal sztuki. Festiwale te odbywają się przez cały rok – sprawdź oficjalną stronę internetową miasta, aby poznać najświeższe informacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here